Ισοπεδωτική νίκη του ΠΑΟΚ απέναντι στη Χαρτς - Πάρτι πρόκρισης στην Τούμπα

Ο Δικέφαλος σφράγισε την παρουσία του για την επόμενη σεζόν

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο μπήκε αποφασισμένος να μην αφήσει την Χαρτς να έχει αυταπάτες πως θα γυρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και με πίεση ψηλά από την αρχή το κατάφερε. Μάλιστα ήταν κυνικός και με δύο γκολ μέσα σε επτά λεπτά «καθάρισε» την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο.

Μόλις στο 13’ ήρθε η πρώτη ευκαιρία του ΠΑΟΚ με τον αρχηγό του. Ο Βιεϊρίνια έπιασε ένα τρομερό σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Χαρτς. Τρία λεπτά αργότερα, η σκωτσέζικη ομάδα δεν ήταν τόσο τυχερή. Ο Τάισον εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κλαρκ.

Πριν η Χαρτς προλάβει να συνέλθει, ο Δικέφαλος του Βορρά πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Στο 23ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σβαμπ την κεφαλιά-πάσα στον Μπράντον και εκείνος με γυριστό με πλάτη στην εστία, «έγραψε» το 2-0.

Η πρώτη απειλή της Χαρτς ήρθε στο 34’. Το κόρνερ εκτελέστηκε από τα δεξιά και ο Κεντ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η φιλοξενούμενη απείλησε ξανά. Ο Βάργκας μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ από τα δεξιά, γύρισε στον Κοχρέιν που έκανε το μονοκόμματο πλασέ και ο Βιεϊρίνια τον σταμάτησε.

Την «αποτελείωσε» στο δεύτερο

Στο δεύτερο μέρος η Χαρτς μπήκε λίγο καλύτερα, όμως ο Δικέφαλος συνέχισε να είναι κυνικός και μετέτρεψε τη νίκη του σε θρίαμβο.

Μόλις στο 53’ ήταν η πρώτη απειλή για τους Σκωτσέζους. Ο Σάντκλαντ έστρωσε στον Κοχρέιν, όμως το δυνατό σουτ του πέρασε ψηλά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, νέα απειλή από τη Χαρτς. Εκτέλεση φάουλ του Κοχρέιν, κεφαλιά του Σάντκαλντ η μπάλα πέρασε δίπλα από δοκάρι του Κοτάρσκι.

Στο 57’ ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τρίτο γκολ, στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κοτάρσκι έκανε το γέμισμα, ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά στον Κωνσταντέλια, ο 20χρονος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Χαρτς.

Πέντε λεπτά αργότερα, το αδύναμο σουτ του Ζίφκοβιτς μπλόκαρε ο Κλαρκ.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 71’ πέτυχαν και τέταρτο τέρμα. Η ομάδα του Λουτσέσκου έφυγε στην αντεπίθεση μετά από στατική φάση, ο Κωνσταντέλιας έδωσε στον Μπράντον που έκανε την κούρσα, έδωσε την κάθετη στον Τάισον και ο Βραζιλιάνος με πλασέ «έγραψε» το 4-0.

Στο 93ο λεπτό η Χαρτς έκανε την τελευταία φάση του αγώνα, με τον Λόρι να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ, όμως ο Κοτάρσκι μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (64’ Κεντζιόρα), Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Τσιγγάρας (64’ Οζντόεφ), Αντρίγια Ζίφκοβιτς (82’ Βρακάς), Κωνσταντέλιας, Τάισον (75’ Μουργκ), Μπράντον (75’ Τζίμας).

Χαρτς (ΜακΑβόι): Κλαρκ, Κεντ, Σίμπικ, Ρόουλς, Άτκινσον (83’ Όφια), Ντέβλιν (83’ Χάλιντεϊ), Μπόις (59’ Ταγκάβα), Κορχρέιν, Κίνγκσλεϊ (66’ Ντένχολμ), Σάνκλαντ (66’ Λόρι), Βάργκας.

Πηγή: metrosport.gr