Ήττα 73-69 από το Μαυροβούνιο για την Εθνική στο άδοξο φινάλε στο Μουντομπάσκετ

Πικρό φινάλε για την Εθνική στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Με ήττα από το Μαυροβούνιο (69-73) στη δεύτερη αγωνιστική της β' φάσης έκλεισε το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 η Ελλάδα, που αποχαιρετά τη Μανίλα με αρνητικό ρεκόρ (2-3), με τη 15η θέση και με αρκετή απογοήτευση κυρίως για την εικόνα της στον αγώνα με τη Λιθουανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν είχε σήμερα Κυριακή (3/9) τον Θανάση Αντετοκούνμπο που έπαιξε τραυματίας στα προηγούμενα δύο ματς, πήγε με δέκα παίκτες στο τελευταίο παιχνίδι του στο MundoBasket 2023 και πέρα απο τους Μποχωρίδη - Παπαπέτρου, δεν είχε άλλον σε καλή κατάσταση. Ο Ιτούδης έδωσε χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που δεν είχαν τραβήξει πολύ κουπί και το καλοκαιρινό ταξίδι της ομάδας ολοκληρώθηκε με ακόμα μία ήττα και με ρεκόρ 4-7 σε φιλικά και επίσημα ματς.

Το Μαυροβούνιο, χώρα με πληθυσμό 620 χιλιάδων κατοίκων, άφησε τον Κέντρικ Πέρι εκτός αγώνα, όμως έφτασε με σχετική άνεση στην νίκη για να κλείσει θετικά το δικό του ταξίδι στο MundoBasket 2023.

Ο αγώνας

Με Γουόκαπ, Μωραΐτη, Ρογκαβόπουλο, Παπανικολάου, Παπαγιάννη άνοιξε το ματς η Εθνική, που βρέθηκε στο -8 (5-13) μετά από έξι λεπτά αγώνα, βρέθηκε και στο -10 και γενικώς είχε τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση. Ο Ιτούδης κράτησε τον Γουόκαπ στο παρκέ σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, ο Παπαπέτρου έβαλε γκολ-φάουλ για το 12-17 προς το φινάλε του, στο οποίο η Ελλάδα είχε 5/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα, με τέσσερις ασίστ για τέσσερα λάθη.

Τα τρίποντα του Μποχωρίδη στις αρχές της δεύτερης περιόδου έκλεισαν την ψαλίδα (20-21 στο 12'), με τον Ιτούδη να δίνει αρκετά τη μπάλα και στον Παπαπέτρου. Ο Μποχωρίδης ήταν σπουδαίος σε όλο το δεκάλεπτο, σκόραρε και γκολ-φάουλ για το 30-36, την ώρα που ο Μαυροβούνιο κρατούσε τον έλεγχο χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και με τον Βούτσεβιτς να έχει... παρκάρει στον πάγκο. Στο ημίχρονο οι Μαυροβούνιοι είχαν 14/26 δίποντα, όμως ο αριθμός που έκανε έως τότε τη διαφορά, ήταν τα μόλις δύο λάθη τους. Δεν σπατάλησαν κατοχές και ήταν δίκαια μπροστά.

Όσο κακό ηταν το ξεκίνημα της Ελλάδας στο ματς, άλλο τόσο κακό ήταν και στο β' μέρος. Η διαφορά πήγε στους 12 (34-46 στο 25') και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 42-50, με την Εθνική να προσπαθεί να βρει μία αλυσίδα καλών φάσεων και στις δύο πλευρές του παρκέ, αλλά να μην τα καταφέρνει. Ένα τρίποντο του Ράντοντσιτς και ένα επιθετικό φάουλ της Ελλάδας στο ξεκίνημα της τέταρτης οδήγησαν ξανά σε διψήφια διαφορά, με το ματς να κρίνεται και τον Χατζηδάκη να τραυματίζεται στο 32'.

Το φινάλε ήταν πικρό, από αύριο όμως θα ξεκινήσσει η αντίστροφη μέτρηση για το προολυμπιακό τουρνουά. Και εκεί η Ελλάδα θα πρέπει να πάει για να το κατακτήσει. Ούτε σε καλές εμφανίσεις θα πρέπει να στοχεύει, ούτε σε κάτι λιγότερο. Μία δουλειά τελείωσε και μία άλλη ξεκινάει.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πάεζ, Πρακς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 30-36, 42-50, 69-73

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Μποχωρίδης 13 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Λαρεντζάκης (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούντζης 2, Μωραΐτης, Παπαγιάννης 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 13 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 16 (6/10 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Ρογκαβόπουλος 7 (3/9 σουτ), Γουόκαπ 11 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ασίστ)

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράντοβιτς): Ντρόμπνιακ 4, Ντούμπλιεβιτς 4 (9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ιβάνοβιτς 7 (1), Μιχάιλοβιτς 10 (1), Πόποβιτς 5, Ράντοντσιτς 12 (1), Ράντοβιτς 8 (4/6 δίποντα), Σιμόνοβιτς 2, Σλάβκοβιτς 2, Βούτσεβιτς 19 (9/16 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/32 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 9/13 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Μαυροβουνίου: 25/45 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 14/20 βολές, 41 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 13 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 23 φάουλ

Πηγή: sport24