Άρης: Ωραίος και άνετος με τριάρα στον Παναιτωλικό - Πρωταγωνιστής ο Μορόν

Δύο γκολ από τον Ισπανό φορ και ένα από το Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο

Με πρωταγωνιστή τον Μορόν που πέτυχε δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο και τον Λάζαρο να βάζει τη σφραγίδα του στο 85′ ο Άρης κέρδισε 3-0 τον Παναιτωλικό για την 5η αγωνιστική της Super League και πλέον στρέφει το βλέμμα του στο παιχνίδι της Τετάρτης με τον Ολυμπιακό.

ΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ Η ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΤΟΥ ΑΡΗ

Αναμενόμενες επιστροφές αλλά και εκπλήξεις επεφύλασσε ο Άκης Μάντζιος στην αρχική ενδεκάδα του Άρη. Ο τεχνικός των κιτρινόμαυρων επέλεξε τον Κουέστα κάτω από τα δοκάρια, με τετράδα στην άμυνα τους Οντουμπάτζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς και Φεράρι, αφήνοντας στον πάγκο τον Μοντόγια. Στα χαφ Βερστράτε και Νταρίντα που ξεπέρασε τον τραυματισμό του και μπροστά τους σε ρόλο “10” ο Σαμόρα. Για τα φτερά της επίθεσης επέλεξε τους Σουλεϊμάνοφ και Μενέντες με τον Κάρλσον που αντιμετώπισε ίωση τις προηγούμενες ημέρες να μένει στον πάγκο και τον Μορόν στην κορυφή της επίθεσης.

ΚΑΤΟΧΗ Ο ΑΡΗΣ-ΓΚΟΛΑΡΑ Ο ΜΟΡΟΝ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη να παίρνει την κατοχή από νωρίς. Οι κιτρινόμαυροι είχαν καλές στιγμές με τον Μενέντες στο 15 και τον Σαμόρα στο 19′. Ο Άρης είχε συνολικά 9 τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο, τις 4 στην εστία και μία από αυτές μετουσίωσε σε γκολ ο Μορόν.

Στο 22΄ο Μορόν μετά από κλέψιμο του Βερστράτε, έπιασε πολύ δυνατό συρτό σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στην εστία του Καπίνο και τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν το “κεφάλι” στο σκορ.

ΤΡΕΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΕΝΑ ΓΚΟΛ ΟΙ ΚΙΤΡΙΝΟΙ

Στο δεύτερο ημίχρονο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πιο δυνατά από το πρώτο με σκοπό να πετύχουν ακόμη ένα τέρμα και να “καθαρίσουν” νωρίς το παιχνίδι. Οι κιτρινόμαυροι από το 54΄μέχρι το 57′ έχασαν δύο ευκαιρίες και πέτυχαν ένα τέρμα και πάλι με τον Μορόν.

Αρχικά στο 54′ ο Μορόν βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, πλάσαρε, όμως οι αμυντικοί της ομάδας του Αγρινίου έδιωξαν πάνω στη γραμμή. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR με τον Διαμαντόπουλο να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μορόν πέτυχε ακόμη ένα τέρμα κάνοντας το 2-0 για τους κιτρινόμαυρους. Ο Μενέντες πάτησε στην περιοχή του Αρη, ο Μορόν ξεμαρκαρίστηκε, πήγε πρώτος στην μπάλα και με πολύ ωραίο τσίμπημα έδωσε τα κατάλληλα φάλτσα στην μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο 57 ήταν σειρά του Μενέντες να χάσει ευκαιρία αφού το δυνατό σουτ του έστειλε με δυσκολία σε κόρνερ ο Καπίνο.

ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ-ΡΕΚΟΡ ΓΙΑ ΛΑΖΑΡΟ

Στο 85 ο Άρης πέτυχε ακόμη ένα τέρμα με τον Λάζαρο αυτή τη φορά. Κόρνερ από τον Κάρλσον, κεφαλιά του Φαμπιάνο η μπάλα στο δοκαρι, νέα κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου ο Καπίνο απεκρουσε, όμως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή και ο ρέφερι έδειξε σέντρα. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με αυτό το γκολ έγραψε ιστορία. Είναι ο πρώτος ποδοσφαιριστής που έχει σκοράρει με Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και φυσικά τώρα με τον Άρη.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε (76′ Ζουλ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (63′ Κάρλσον), Σαμόρα, Μενέντες (76′ Λάζαρος) , Μορόν (63′ Πάρντο)

Παναιτωλικός (Σούρερ): Καπίνο, Μαυρίας, Οικονόμου, Ντουάρτε Μ., Τορεχόν, Πέρες, Μπαλντασάρα, Χουάνπι, Σενγκέλια, Ντουάρτε Φ., Καρέλης

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Θανάσης Κόλλιας (Ηπείρου), Λάμπρος Διαμαντής (Ηπείρου)

4ος: Φώτης Πολυχρόνης (Πιερίας)

VAR: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών) Βοηθός VAR: Μιχαήλ Νιδριώτης (Αθηνών)

Πηγή: pressaris