Τέννις: Πρόωρος αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά στην Σαγκάη

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Ουγκό Ουμπέρ με 2-1 σετ και αποκλείστηκε από τη φάση των «32» στο Masters της Σαγκάης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να πετύχει την ανατροπή στο 3ο σετ, ηττήθηκε από τον Ουγκό Ουμπέρ με 4-6, 6-3, 5-7 και αποκλείστηκε από τη φάση των «32» στο Masters της Σαγκάης.

Έσωσε match point, έχασε τέσσερις ευκαιρίες για break και μαζί το σετ...

Ο Ουμπέρ προηγήθηκε 0-30 και 30-40 στο εναρκτήριο game και μετά το αβίαστο λάθος από τον Τσιτσιπά, άρχισε με break τον αγώνα και με love game έκανε το 2-0. O Τσιτσιπάς βρέθηκε αντιμέτωπος με 2o διαδοχικό break, όμως με βάση το καλό πρώτο σερβίς, βρήκε τέσσερις διαδοχικούς πόντους, μειώνοντας σε 2-1.

Ο Γάλλος κράτησε το σερβίς του για το 3-1 και με νέο love game, έκανε το 4-2. Ο Τσιτσιπάς με το πρώτο δικό του love game μείωσε σε 4-3.

Ο Ουμπέρ έχοντας 10/10 κερδισμένους πόντους από το 1ο σερβίς, δαιτήρησε το σερβίς του και στο 8ο game για το 5-3.

Αμέσως μετά ο Ουμπέρ με τρεις winners βρέθηκε στο 30-40 και σε set point. «Σερβίς και χτίζω» ήταν η οδηγία από τον Απόστολο Τσιτσιπά, όπως και έγινε με τον Στέφανο Τσιτσιπά να «σβήνει» τον κίνδυνο και με δύο διαδοχικούς winners να μειώνει σε 5-4.

Ο Τσιτσιπάς που αναζητούσε το break, προηγήθηκε 15-40, βρέθηκε δύο φορές στο αβαντάζ, όμως και στις τέσσερις περιπτώσεις πέταξε τις ευκαιρίες, με τον Ουμπέρ να κατακτά το game και μαζί το 1ο σετ με 6-4.

Ισοφάριση με άνεση σε 32 λεπτά για Τσιτσιπά

Ο Τσιτσιπάς άνοιξε με love game το 2ο σετ (1-0) και με ευκολία έκλεισε το 3ο game για το 2-1.

Aρχίζοντας να πιέζει περισσότερο τον Ουμπέρ, ο Τσιτσιπάς δημιούργησε νέες ευκαιρίες για break και με την 6η, το πέτυχε, κάνοντας το 3-1. Διατηρώντας με άνεση το σερβίς του για το 4-2, με τον Ουμπέρ να βρίσκει love game (4-2). Χωρίς να κινδυνεύσει το σερβίς του ο Τσιτσιπάς έκανε το 5-3 και σερβίροντας, έκλεισε με love game το σετ με 6-3 σε 32 λεπτά.

Επέστρεψε από το 1-4, όμως δεν έφερε την ανατροπή

Ο Ουμπέρ κράτησε το σερβίς του για το 1-0 στο 3ο σετ και με τρεις διαδοχικούς winners ο Γάλλος βρέθηκε σε διπλό break point (15-40) και το πέτυχε με την άστοχη επιστροφή από τον Τσιτσιπά για το 2-0. Με έξι πόντους στη σειρά ο Ουμπέρ πήγε στο 40-0 και με σμας έκλεισε το game για το 3-0.

«Let's go, μην έχεις νεύρα» ήταν η προτροπή από τον Απόστολο Τσιτσιπά στη διάρκεια του 5ου game, που κατέκτησε χωρίς να χάσει πόντο ο Ουμπέρ για το 4-1.

O Τσιτσιπάς απάντησε με love game για το 4-2 και στο 7ο game o Έλληνας παίκτης έφθασε στο ζητούμενο, προηγήθηκε 15-40 και στη δεύτερη ευκαιρία, η λάθος επιστροφή από τον Ουμπέρ έφερε το break για το 4-3.

Η ψυχολογία είχε αλλάξει, ο Τσιτσιπάς με love game ισοφάρισε σε 4-4, όμως ο Ουμπέρ έστω και δύσκολα, με άσο έκλεισε το 9ο game, παίρνοντας ξανά την πρωτοπορία με 5-4.

Με δεύτερο διαδοχικό love game ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 5-5. Ο Ουμπέρ με ψυχραιμία πήρε ξανά το προβάδισμα με 6-5, με τον Τσιτσιπά να σερβίρει για να στείλει το σετ στο tie break.

Με το πρώτο διπλό λάθος στο παιχνίδι έγινε το 15-30, ο Ουμπέρ με διαγώνιο πέρασμα βρέθηκε σε match point (30-40) και έκλεισε το σετ με 7-5, κατακτώντας την πρόκριση.