Ο «Αυτοκράτορας» πήρε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη στο Παλέ

aris-basket

Άρης-Τουρκ Τέλεκομ 68-66

Στο Nick Galis Hall… έσπασαν καρδιές καθώς το παιχνίδι κρίθηκε κυριολεκτικά στην εκπνοή του αγώνα. Το άστοχο σουτ του Τζέιλεν Άνταμς «λύτρωσε» χιλιάδες φίλους του Άρη και ουσιαστικά οδήγησε στη δικαίωση μιας συγκλονιστικής προσπάθειας καθώς οι «κίτρινοι» αγωνίστηκαν με σοβαρές απουσίες αλλά είχαν έναν καταπληκτικό Τολιόπουλο, έναν εξίσου απίστευτο Σανόγκο αλλά και αξιοθαύμαστη αυταπάρνηση στην άμυνα.

Η εντυπωσιακή ευστοχία στο μακρινό σουτ (3/3) στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα (9-2) μάλλον πέρασε αναξιοποίητη για τον Άρη διότι δεν εμφάνισε τη βασική αγωνιστική αρχή του και… πληρώθηκε με το ίδιο νόμισμα από την Τουρκ Τέλεκομ καθώς η τουρκική ομάδα είχε 4/5 τρίποντα και προηγήθηκε με 14-18 στα μισά της περιόδου. Με τον Σανόγκο σε πρωταγωνιστικό ρόλο, η είσοδος του Δημήτρη Κατσίβελη στο παρκέ άλλαξε την αμυντική συμπεριφορά του, ο Μάρκους Καρ έδωσε λύσεις στην επίθεση και η ελληνική ομάδα ανέπνευσε με ένα 9-0 σερί (23-18).

Η περίοδος έκλεισε με σκορ 23-20.

Από την εντυπωσιακή ευστοχία των πρώτων λεπτών, συνέβη το ακριβώς αντίθετο στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου (29-27) με κύριο χαρακτηριστικό ακόμη και τα χαμένα λέι απ. Τρεις χαμένες βολές στο σημείο που ο Άρης προηγήθηκε με 32-27 σε συνδυασμό με την απειρία του στη διαχείριση στιγμών είχαν τη σημασία τους, ειδικά από τη στιγμή που ο Μάρκους Καρ σπατάλησε επιθέσεις. Όπως έγινε και στις αρχές της ίδιας περιόδου, η Τουρκ Τέλεκομ αντέδρασε με 0-9 σερί, αυτό της έδωσε και το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (34-38).

Η αγωνιστική άνοδος των ΝτεΣόουζα, Καρ έδωσε στον Άρη και πάλι το προβάδισμα (44-42, 24:30) ο οποίος βασίστηκε στην άμυνά του αν και θα μπορούσε να είχε μετουσιώσει τις περισσότερες κατοχές του μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ και τα κλεψίματα. Η έκρηξη του Βασίλη Τολιόπουλου με τους έντεκα διαδοχικούς πόντους που σημείωσε έβαλαν… φωτιά στις κερκίδες κι έστειλαν τη διαφορά στο +9 (55-46, 28’). Εκεί η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη διαχειρίστηκε με λάθος τρόπο την υπέρ της κατάστασης χάνοντας ριμπάουντ και κάνοντας λάθη. Αυτό εκμεταλλεύτηκε η Τουρκ Τέλεκομ με διαδοχικά έμμεσα τρίποντα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 55-54.

Ο Άρης παρέμεινε δυσλειτουργικός στην επίθεση, δίχως δημιουργία και τελική πάσα αλλά και ευάλωτος στην transition άμυνα. Κι έτσι η Τουρκ Τέλεκομ ανέκτησε την πρωτοπορία (58-60) έπειτα από περίπου δυόμισι αγωνιστικά λεπτά στην τελευταία περίοδο. Τα επόμενα δύο κύλησαν με εκατέρωθεν λανθασμένες επιλογές (61-63, 35’). Η απόπειρα του Άρη να χτίσει μια διαφορά διακόπηκε από το τρίποντο του Ουάλας (66-66, 37’). Τα τελευταία τρία λεπτά κύλησαν δραματικά, με διαδοχικές λανθασμένες επιλογές με πιο κύριες αυτή του Γκάλινατ με το σκορ στο 68-66, κυρίως όμως η αντίστοιχη του Τζέιλεν Άνταμς ο οποίος αστόχησε σε δύο διαδοχικά σουτ, το τελευταίο για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση στην εκπνοή του χρόνου.