Νίκησε την Καρδίτσα ο Άρης - Εντυπωσιακός ο Τολιόπουλος

Συνέχισαν τις νίκες τους οι κιτρινόμαυροι

Ο Άρης με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος λύγισε την Καρδίτσα στο "Nick Galis Hall" με 69-61 και συνέχισε νικηφόρα τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην Basket League με οδηγό τον εντυπωσιακό Βασίλη Τολιόπουλο.

Ο Άρης με μπροστάρη τον Βασίλη Τολιόπουλο έκανε αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και λύγισε την Καρδίτσα στο "Nick Galis Hall" με 69-61.

Ο Έλληνας γκαρντ σκόραρε 22 πόντους (3/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα) στον αγώνα μπάσκετ, όντας καταλυτικός στην επικράτηση της ομάδας του. Οι Θεσσαλοί πήγαν στην ανάπαυλα στο +10 (29-39), ωστόσο οι κίτρινοι βελτιώθηκαν αισθητά στο β' μέρος και ανέτρεψαν την κατάσταση.

Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης υποδέχεται την ΑΕΚ (29/10, 17:15), ενώ η Καρδίτσα πηγαίνει στο Μαρούσι για το ματς με την ομάδα του Σκαραφίγκα (28/10, 19:00).

Ο αγώνας

Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο σε χαμηλό ρυθμό και σκορ, η Καρδίσα ανέβασε στροφές στην δεύτερη περίοδο, την ώρα που ο Άρης δεν είχε βρει τα πατήματά του. Για τους Θεσσαλούς ο Σμιθ αποτελούσε τον κύριο εκφραστή των επιθετικών τους ενεργειών, με τον Κλάσεν να ακολουθεί τόσο στο σκοράρισμα όσο και στο δημιουργικό κομμάτι. Η ομάδα του Παπανικολόπουλου ανέπτυξε διψήφια διαφορά την οποία διατήρησε στην ανάπαυλα (29-39), κρατώντας τους κίτρινους πολύ χαμηλά στον παραγωγικό τομέα.

Ο Άρης αντεπιτέθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον εκπληκτικό Βασίλη Τολιόπουλο έτρεξε ένα επιμέρους 21-11 φέρνοντας το ματς σε ισορροπία, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν από το μηδέν στην τελευταία περίοδο (50-50). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κυμάνθηκαν σε χαμηλά επίπεδα από πλευράς παραγωγικότητας και το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του Καστρίτη άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη με 69-61.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Μαρινάκης, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 29-39, 50-50, 69-61

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 8 (7 ριμπάουντ), Καρ 5, Κατσίβελης, Ντε Σόουζα 2 (4 ριμπάουντ), Γκάλινατ 14 (1/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 22 (3/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Φίλλιος, Μποχωρίδης 5 (3 ριμπάουντ), Περσίδης, Χάρελ 11 (7 ριμπάουντ), Μπάνκστον

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 6 (7 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 8 (2 ριμπάουντ), Κλάσεν 11 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιθ 18 (10 ριμπάουντ), Καμπερίδης, ΜακΚόλουμ 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρέπης, Καπετάκης, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ 10.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 15/32 δίποντα (46%), 8/29 τρίποντα (27%), 15/20 βολές (75%), 34 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 13 λάθη, 11 κλεψίματα, 3 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 19/40 δίποντα (47%), 4/19 τρίποντα (21%), 11/17 βολές (64%), 41 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 19 λάθη, 5 κλεψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης υποδέχεται την ΑΕΚ (29/10, 17:15), ενώ η Καρδίτσα αγωνίζεται στο Μαρούσι (28/10, 19:00).