Ανατροπή και πρόκριση για τον Τσιτσιπά στα προημιτελικά της Βιέννης

Επόμενος αντίπαλος στους «8» , ο Κροάτης Μπόρνα Γκότζο

Μία πολύ δύσκολη νίκη σημείωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς επί του Τόμας Μάχατς στη Βιέννη.

Ο Ελληνας τενίστας έκανε μία μεγάλη ανατροπή στο τρίτο σετ όπου βρισκόταν πίσω με 4-1, για να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά με 2-1 σετ (6-3, 4-6, 7-5 σε μία ώρα και 58 λεπτά αγώνα).

Ο Τσιτσιπάς με το «καλημέρα» προηγήθηκε 3-0 κάνοντας break στο σερβίς του Τσέχου, διατηρώντας αυτό το προβάδισμα ως το τέλος. Κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3 μέσα σε 31 λεπτά, ενώ στο δεύτερο οι δύο αντίπαλοι κατάφεραν να κρατήσουν το σερβίς τους ως το 4-4.

Εκεί ο Τσέχος κράτησε το σερβίς του και στη συνέχεια έκανε το break για να πάρει το σετ με 6-4 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ο Τσέχος συνέχισε να προβληματίζει τον Ελληνα τενίστα καθώς με break έφτασε να έχει προβάδισμα με 4-1, με τον Τσιτσιπά να μειώνει σε 4-3 καταφέρνοντας να «ισοφαρίσει» το σπάσιμο στο σερβίς.

Στο 5-5, το Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σερβίς του Μάχατς και να πάει να σερβίρει για τη νίκη, κάτι που κατάφερε.

Επόμενος αντίπαλος στους «8» , ο Κροάτης Μπόρνα Γκότζο.