Μαγική ανατροπή ο Ευρωπαίος ΠΑΟΚ στην Σκωτία: 2-3 από 2-0 με Αμπερντίν (VIDEO)

Aν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, ο δικέφαλος πήρε διπλό που σε μεγάλο βαθμό του εξασφαλίζει και την πρόκριση με γκολ - πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη στο 58ο λεπτό πληρώνοντας ένα καταστροφικό δεκάλεπτο όμως είχε τεράστια ψυχικά αποθέματα και έφτασε σε μία μεγαλειώδη ανατροπή, με τον Σβαμπ να την υπογράφει με εύστοχο πέναλτι στο 90+6'.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με τον αέρα της καλύτερης ομάδας στο "Πίτοντρι" έχοντας ως προίκα τις δύο νίκες του στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές κόντρα σε Ελσίνκι (εκτός) και Άιντραχτ (εντός) και μετά από το πρώτο δεκάλεπτο που δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο, επέβαλε την κυριαρχία του κόντρα στους υποτονικούς Σκωτσέζους.

Στο 12ο λεπτό έφτιαξε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κωνσταντέλια που ντύθηκε... Μέσι, με τον 20χρονο μεσοεπιθετικό να ακινητοποιεί με ντρίμπλες και προσποιήσεις τη μισή (και βάλε) Αμπερντίν και να στέκεται άτυχος βλέποντας τη μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι από το όμορφο πλασέ του.

Η φάση αυτή τόνωσε ακόμη περισσότερο την αυτοπεποίθηση των πακτών του Λουτσέσκου, που με σωστή οργάνωση στην άμυνα και άψογη κυκλοφορία της μπάλας από τη μέση και μπροστά περιόρισε τους γηπεδούχους σε εντελώς παθητικό ρόλο.

Οι Κωνσταντέλιας και Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκοβαν και έραβαν γύρω και μέσα στη μεγάλη περιοχή της Αμπερντίν και στο 38' οι ασπρόμαυροι είχαν τη δεύτερη σπουδαία ευκαιρία τους, με τον "Ντέλια" να αδειάζει με μαεστρικό τρόπο αντίπαλό του και να βγαίνει απέναντι στον Ρος από πλάγια θέση, για να δει το σκαφτό πλασέ του να μπλοκάρεται από τον κίπερ των Σκωτσέζων.

Στο 43ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πλησίασε το γκολ και μέσα από στημένη φάση, με την κεφαλιά του Σβαμπ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βιεϊρίνια, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει την ελληνική ομάδα να έχει τον πλήρη έλεγχο (70% κατοχή μπάλας) και να δείχνει πως είναι σε θέση να αρπάξει το πολύτιμο τρίποντο στο δεύτερο μέρος.

Ωστόσο, το δεύτερο μέρος αποδείχτηκε μία εντελώς διαφορετική υπόθεση, με τους παίκτες του Λουτσέσκου να μπαίνουν χαλαροί και υπνωτισμένοι και εκείνους της Αμπερντίν να είναι με το μαχαίρι στα δόντια, για να κάνουν ένα τέλειο πρώτο τέταρτο και να αποκτήσουν τεράστιο αβαντάζ για τη νίκη.

Ο Πολβάρα προειδοποίησε στο 48' παίρνοντας κεφαλιά που υποχρέωσε τον Κοτάρσκι να επέμβει όμως οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν πήραν το μήνυμα και δύο λεπτά αργότερα ήρθε το 1-0, με τον Κουλιεράκη να αποτυγχάνει να διώξει στη σέντρα του Μακένζι από τα αριστερά και τον Μιόβσκι να σκοράρει με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στα επόμενα λεπτά οι ασπρόμαυροι βγήκαν μπροστά ψάχνοντας άμεσα την ισοφάριση αλλά άφησαν μεγάλα κενά πίσω και σε μία αντεπίθεση των Σκωτσέζων στο 58' έγινε και το 2-0, με τον Πολβάρα να βγαίνει νικητής στο τετ α τετ του με τον Κοτάρσκι.

Βλέποντας την αγωνιστική πτώση της ομάδας του ο Λουτσέσκου έκανε τριπλή αλλαγή στο 64ο λεπτό (Σαμάτα, Μπάμπα και Οζντόεφ τα νέα πρόσωπα), με τον ΠΑΟΚ να αδυνατεί όμως να διασπάσει την άμυνα της Αμπερντίν και να έχει να επιδείξει μόλις μία τελική από το 46' μέχρι το 70, έναντι 3 των γηπεδούχων (όλες εντός στόχου).

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει πάντως την τελευταία του λέξη και έδειξε σε ακόμη ένα ματς πως είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει. Στο 73ο λεπτό ο Λουτσέσκου έριξε στο ματς τον Ντεσπόντοφ αντί του Τάισον και πριν συμπληρώσει λεπτό παραμονής στο χορτάρι ο Βούλγαρος φορ βρήκε δίχτυα, στέλνοντας τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία έπειτα από από επέλαση του Κωνσταντέλια.

Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στον Δικέφαλο, με τον Οζντόεφ να φλερτάρει με την ισοφάριση στο 80' και τελικά αυτή να έρχεται στο 84' με την υπογραφή του Βιεϊρίνια, με τον αρχηγό του ΠΑΟΚ να σκοράρει με δυνατό σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής (2-2).

Κι ενώ ο δικέφαλος είχε ήδη επιστρέψει από την κόλαση το γκολ με πέναλτι στο 96ο λεπτό από τον Σβαμπ τον έστειλε και στον παράδεισο, με μία ιστορική ανατροπή, που τον στέλνει και με το ένα πόδι στην επόμενη φάση.

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ: Ρος, Ντέβλιν, Γκάρτενμαν, Ρούμπεζιτς, Γένσεν, Μακένζι, Πολβάρα (73' Χέιζ), Σάινι, Μπάρον (73' Κλάρκσον), Μακγκράθ, Μιόβσκι (72' Ντουκ)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιειρίνια, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (64' Μπάμπα), Τσιγγάρας (64' Οζντόεφ), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον (73' Ντεσπόντοφ), Τόμας (64' Σαμάτα)