Με ηγέτες Μπάνκστον - Τολιόπουλο ο Άρης υπέταξε την ΑΕΚ (75-64)

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν... μουδιασμένα με τον Άρη να παίρνει μπροστά πιο γρήγορα, χάρη στον οίστρο του Τολιόπουλου

Ο Άρης επικράτησε 75-64 απέναντι στην ΑΕΚ Betsson και η νίκη αυτή μοιάζει ικανή να βάλει κάτω από το... χαλάκι, όσα έγιναν στο παρκέ του «Nick Galis Hall».

Αν και τα περισσότερα αφορούν τα λάθη και τα άστοχα σουτ. Και των δύο ομάδων. Όσο κυλούσε η ώρα του αγώνα, αντικρίσαμε το ίδιο έργο πολλές φορές. Ο Άρης είχε το προβάδισμα, η ΑΕΚ προσπαθούσε να επιστρέψει, αλλά οι «κίτρινοι» είχαν πάντα τη λύση. Είτε με τον Βασίλη Τολιόπουλο, είτε με τον Ρομπέρτο Γκάλινατ (στην αρχή της 3ης), είτε με τους Μπάνκστον και Χάρελ.

Τι είχε να προτάξει η ΑΕΚ; Εκτός από τον Τζόρνταν ΜακΡέι, όχι πολλά. Η Ένωση μέτρησε 15/29 βολές, 4/21 τρίποντα και μοιραία κυνηγούσε στο σκορ, δίχως αποτέλεσμα, σε όλο το ματς.

Άρης - ΑΕΚ: Το ματς

Ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο, παρά το 22-13. Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν... μουδιασμένα, με τον Άρη να παίρνει μπροστά πιο γρήγορα, χάρη στον οίστρο του Τολιόπουλου (10π.).

Η ΑΕΚ στηρίχθηκε για αρκετή ώρα στην άμυνά της και παραμέλησε την επίθεση, όπου σε διάστημα σχεδόν τεσσάρων λεπτών είχε μόνο ένα εντός παιδιάς (τρίποντο του ΜάκΛεμορ).

Το σκορ έγινε 14-5, με την Ένωση να μετράει 1/12 σουτ και τον Άρη να βρίσκει τον τρόπο να απειλήσει και κοντά στο καλάθι, αλλά και μακριά. Η διαφορά στην 1η περίοδο έφτασε μέχρι τους 10 πόντους (19-9).

Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι είχαν βρει τον τρόπο να... τρέχουν, βρίσκοντας 6 πόντους σε αυτή τη διαδικασία.

Όσο κυλούσε το ματς, τόσο χειρότερο ήταν το θέαμα. Και η ουσία. Ο Άρης είδε την ΑΕΚ - με μπροστάρη τον Νετζήπογλου - να κάνει ένα μίνι σερί, το οποίο μετέτρεψε το 24-15, σε 24-20, αλλά γοργά πήρε πάλι τη διαφορά (28-20) και τη διατήρησε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (31-24).

Σε αυτό το διάστημα και για να γίνει αντιληπτό ότι ο Άρης ήταν καλύτερος στο ελάχιστο, είχε διαφορά επτά πόντων με 3 ασίστ για 7 λάθη και την ΑΕΚ να μετράει (ή καλύτερα να μη.. μετράει)2/15 τρίποντα και 4/12 βολές!

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Άρη σε διάστημα λιγότερου από ένα λεπτό να χτίζει διαφορά 11 πόντων (35-24). Και τον Ρομπέρτο Γκάλινατ να αρχίζει να σκοράρει, έχοντας έξι σερί πόντους.

Και εκεί που η ΑΕΚ έμοιαζε.. πελαγωμένη, με το σκορ στο 37-24, βρήκε τον τρόπο, με σερί 8-0 να μειώσει τη διαφορά (37-32). Αιτία γι' αυτό ήταν η βελτίωση της άμυνας, αλλά και τα λάθη που έκανε ο Άρης.

Ωστόσο, όσο και αν προσπαθούσε η ΑΕΚ, ο Άρης έμοιαζε να έχει πάντα τη λύση. Πότε με τον Χάρελ και πότε με τον Μπάνκστον. Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαζε, ο Άρης κατάφερνε να βρίσκει λύσεις, ενώ η Ένωση έμενε στα ίδια, λάθη.

Δυο βολές του ΜάκΛεμορ (που είχε σε εκείνο το σημείο 1/8 σουτ και 3/4 βολές) έφεραν την Ένωση ξανά σε απόσταση έξι πόντων (54-48). Και εκεί το... έργο ανέβηκε ξανά: Σερί για τον Άρη που έφτασε στο 6-0, με ένα απίθανο όσο και δυνατό κάρφωμα του Μπάνκστον να διαμορφώνει το 60-48 (+12).

Το γεγονός ότι ο Άρης δεν μπορούσε να τελειώσει το ματς, επέτρεπε στην ΑΕΚ να διατηρεί την ελπίδα. Επί μέρους σκορ 2-6, με την ΑΕΚ να χάνει και άλλες βολές στο μεσοδιάστημα, έκανε ξανά το ματς κάτι σαν ντέρμπι (62-54) 4 λεπτά πριν από τέλος.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης, σε μία φάση που έχει κάνει εκατοντάδες φορές, έφερε και πάλι τον Άρη στους 10 πόντους (65-55) και ο Τολιόπουλος στην επόμενη φάση έκανε το ίδιο (68-57).

Μέχρι το φινάλε τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, με τον Άρη να παίρνει τη νίκη.