ΠΑΟΚ: Κλείδωσε την πρόκριση στα νοκ άουτ με το 2-2 με Αμπερντίν (VIDEO)

Στη Γερμανία κόντρα στην Άιντραχτ θα κριθεί η πρώτη θέση του ομίλου και η απευθείας πρόκριση στους 16

Ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη απώλεια βαθμών στο φετινό Conference League μένοντας στο 2-2 με την Αμπερντίν στην Τούμπα, ωστόσο εξασφάλισε την πρόκριση στα νοκ-άουτ και θα παλέψει με την Άιντραχτ για την απευθείας είσοδό του στους "16".

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς με τον αέρα του θριάμβου στο "Καραϊσκάκης", της εκτός έδρας ανατροπής επί της Αμπερντίν προ δύο εβδομάδων και των έξι διαδοχικών νικών στο Conference League όμως στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να επιβάλλει το ρυθμό του και το πλήρωσε.

Οι Σκωτσέζοι δεν είχαν πρόβλημα να κρατήσουν τους παίκτες του Λουτσέσκου έξω από τη μεγάλη περιοχής τους και στην πρώτη τους επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ του Κοτάρσκι βρήκαν δίχτυα, με τον Κουλιεράκη να αδυνατεί να διώξει τη μπάλα σε γύρισμα του Ντέβλιντ από τα δεξιά και τον Λόπες να νικάει τον Εκόνγκ στη μεταξύ τους μονομαχία και να σκοράρει με ωραία κίνηση και σουτ (0-1).

Μέχρι το 20ο λεπτό η ελληνική ομάδα δεν είχε κίνηση, ένταση και τρεξίματα στο παιχνίδι της όμως στο 22ο λεπτό είχε την πρώτη τελική με τον Σβαμπ και ένα λεπτό αργότερα έδωσε ηχηρή απάντηση στην Αμπερντίν. Οι Ντεσπόντοφ και Τάισον κινήθηκαν κάθετα και τρύπησαν την άμυνα των φιλοξενουμένων, με τον Βούλγαρο να δίνει πάσα πάρε-βάλε και τον Βραζιλιάνο να γράφει το 1-1 με ψύχραιμο πλασέ.

Το γκολ αυτό επανέφερε την ηρεμία στον ΠΑΟΚ και του έδωσε την απαιτούμενη ώθηση για να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του, με τη συνέχεια μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει τους Θεσσαλονικείς να κυκλοφορούν ωραία τη μπάλα, να πατούν στην αντίπαλη περιοχή και να έχουν 3 καλές στιγμές.

Στο 30ο λεπτό ο Ρούμπεζιτς λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ -μετά από γύρισμα του Μπάμπα- στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί δοκάρι, στο 37' ο Σβαμπ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ με προβολή ενώ στο 42' ο Τόμας άγγιξε την ανατροπή, με το σουτ του να αποκρούεται με δυσκολία από τον γκολκίπερ Ρος με τη βοήθεια του δοκαριού.

Το δεύτερο μέρος βρήκε τον ΠΑΟΚ να πιέζει με το καλημέρα και στο 47ο λεπτό να υποχρεώνει τον Ρος σε δύο σημαντικές επεμβάσεις στα σουτ των Κωνσταντέλια και Κουλιεράκη, με τον Λουτσέσκου να κάνει τις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο στο 65ο λεπτό, ρίχνοντας στο ματς τους Σαμάτα και Οζντόεφ, και να δικαιώνεται άμεσα.

Στο 66ο λεπτό ο Ντεσπόντοφ άγγιξε το γκολ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση και ένα λεπτό αργότερα έγινε το 2-1, με τον Τάισον να κάνει το γέμισμα από τα αριστερά, τον Εκόνγκ να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Σαμάτα την δεύτερη από το ύψος της μικρής περιοχής, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για την ανατροπή.

Ωστόσο, η χαρά των ανθρώπων του ΠΑΟΚ κράτησε ελάχιστα λεπτά, με την Αμπερντίν να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 70ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μακγκράθ που δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Κοτάρσκι, με τους Σκωτσέζους να φέρνουν το ματς στα ίσα με την δεύτερη καλή φάση τους στο παιχνίδι.

Παρά την ψυχρολουσία που δέχτηκε ο ΠΑΟΚ πήρε άμεσα τα ηνία του αγώνα και άσκησε πίεση για να βρει το πολυπόθητο τρίτο γκολ, με τον διαιτητή να δείχνει μάλιστα την άσπρη βούλα στο 75' σε πτώση του Κουλιεράκη στη μεγάλη περιοχή της Αμπερντίν αλλά να παίρνει πίσω την απόφασή του βλέποντας τη φάση στο μόνιτορ.

Στο 82ο λεπτό έριξε στο ματς τον Ζίβκοβιτς αντί του Ντεσπόντοφ, με τον ΠΑΟΚ να σφίγγει τον κλοιό και να έχει σουτ προς την εστία στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά την Αμπερντίν να αντέχει την πίεση, παίζοντας μαζική άμυνα.

• ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (82' Κεντζιόρα), Κουλιεράκης, Εκόνγκ, Μπάμπα (85' Ράφα Σοάρες), Τσιγγάρας (65' Οζντόεφ), Σβαμπ, Ντεσπόντοφ (82' Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Τόμας (65' Σαμάτα)
  • ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ: Ρος, Ντέβλιν, Μακένζι, Γκάρτενμαν, Ρούμπεζιτς, Γένσεν, Μακγκράθ (79' Μιόφσκι), Μπάρον, Σίνι (61' Πολβάρα), Ντάνκαν (61' Χέιζ), Λόπες (85' Σόκλερ)