Ο ΠΑΟΚ «ξέρανε» τους Γερμανούς - Μεγάλη νίκη, μεγάλο πάρτυ χιλιάδων φίλων του

Ο δικέφαλος εξασφάλισε την πρόκριση του στους 16 του Conferenece League

Πρώτος και καλύτερος μέσα στην… Τούμπα της Γερμανίας! Με 7.000 λαό και ομαδάρα που δεν καταλαβαίνει, ο ΠΑΟΚ κούρσεψε τη Φρανκφούρτη με 2-1 και πάει να τερματίσει με πρωτοφανές ρεκόρ 16 βαθμών στον όμιλο.

Αήττητος, Ευρωπαίος και πρώτος!

Στο ματς για την πρωτιά, ο ΠΑΟΚ ύψωσε ανάστημα και «εκτέλεσε» την ισχυρή του γκρουπ σε ήττα και μέσα στο σπίτι της. Μετά την Τούμπα, η Άιντραχτ ηττήθηκε ξανά από τον Δικέφαλο που φορώντας το ευρωπαϊκό του κοστούμι... δεν βλέπει κανέναν και πάει -πια- καρφί για τους «16» της διοργάνωσης ως πρώτος του ομίλου! Σε μια βραδιά προπονητικού ρεσιτάλ από τον Ραζβάν Λουτσέσκου.

Από τη θεωρία, στην πράξη.

Το ματς στο Deutsche Bank Park ξεκίνησε όπως ακριβώς το περίμενε ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Σε ένα τελικό... πρωτιάς ανάμεσα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης και τον ΠΑΟΚ. Γι΄αυτό και το πλάνο ενδεκάδας του Ρουμάνου τεχνικού ήταν άκρως μελετημένο και προσαρμοσμένο στις ανάγκες του παιχνιδιού.

Ενός παιχνιδιού που θα έπρεπε να... κοντρολάρει με το «καλημέρα» ο Δικέφαλος, γνωρίζοντας πως οι «αετοί» θα παρουσιαστούν άκρως επιθετικοί, θέλοντας να εκμεταλλευτούν και την έδρα τους, στην τελευταία ενδεχομένως ευκαιρία τους να ρίξουν από την πρώτη θέση τους Θεσσαλονικείς.

Με τη συμπλήρωση του 10λεπτου, οι γηπεδούχοι είχαν εκδηλώσει ήδη τρεις φορές διαθέσεις απειλής, έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Λάρσον, αλλά βρήκαν σε ετοιμότητα τον Κοτάρσκι. Το σύνολο του Ντίνο Τόπμελερ είχε στοχεύσει στα άκρα του ΠΑΟΚ, όμως οι τρομερές αλληλοκαλύψεις και ο συμπαγής ΠΑΟΚ δεν έδινε εύκολα δικαιώματα.

Στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης -μάλιστα- μίλησε η εμπειρία του Αντελίνο Βιεϊρίνια, όταν αντιλαμβανόμενος πως η Άιντραχτ βρήκε τη στιγμή ανισορροπίας που έψαχνε στην άμυνα του ΠΑΟΚ, παρενέβη σωτήρια και έδιωξε με κεφαλιά το επικίνδυνο γύρισμα του Τσαϊμπί από τα δεξιά. Σκυτάλη αποτελεσματικής παρέμβασης πήρε στο 32΄ο Κροάτης πορτιέρε του Δικεφάλου, απλώνοντας εξαιρετικά το κορμί του στο πλασέ του Μαρμούς.

Στο μεσοδιάστημα του α΄ημιχρόνου, έχοντας απορροφήσει την πίεση των Γερμανών, ο ΠΑΟΚ έψαξε τις δικές του στιγμές δημιουργίας στο παιχνίδι, με σημείο αναφοράς τον Τάισον. Στο 21', ο συνδυασμός του Βραζιλιάνου με τον Κουλιεράκη και η εκτέλεση του δεύτερου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, ωστόσο, η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη λόγω οφσάιντ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του 45λεπτου για τους φιλοξενούμενους ανήκει στον Μουργκ. Στο 29΄ο Αυστριακός έκανε εξαιρετική κίνηση στο χώρο, πάτησε περιοχή αλλά ο Τραπ απέκρουσε το σουτ με το αριστερό του πόδι.

Με τον δείκτη του σκορ στο 0-0 οι δύο ομάδες αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, προμηνύοντας με την εικόνα τους και τις διαθέσεις τους ένα «καυτό» στην επανάληψη ματς. Και εκ του αποτελέσματος... αίμα κι άμμος στην Φρανκφούρτη.

Στο 55' ο ΠΑΟΚ έβαλε «φωτιά» στο ματς, παγώνοντας το Deutsche Bank Park στο 55΄της αναμέτρησης. Σε μία φάση διαρκείας στα καρέ των Γερμανών, Τούτα - Εμπιμπέ δεν κατάφεραν να διώξουν τη μπάλα μέσα στην περιοχή της Άιντραχτ, με τον Κετζιόρα με κοντινό πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η Άιντραχτ όμως αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και μέσα σε τρία λεπτά βρήκε απάντηση, με τον Μαρμούς να δημιουργεί εκ νέου συνθήκες ισορροπίες στο ματς, γράφοντας με κεφαλιά το 1-1 μετά από σέντρα του Τσαϊμπί απ΄τα αριστερά. Οι «αετοί» της Γερμανίας λίγο έλειψε να φέρουν το ματς... τούμπα στο 60' με το πλασέ του Λάρσον αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς στην αρχή της φάσης ο Τσαϊμπί ήταν σε θέση οφσάιντ.

«Σημαντικό πως θα ξεκινήσουμε το ματς, ακόμη πιο σημαντικό πως θα τελειώσουμε», ανέφερε ο Ραζβάν Λουτσέσκου στη συνέντευξη Τύπου παραμονές του ματς, σε ένα ρεσιτάλ διαχείρισης του αγώνα με την Άιντραχτ, γνωρίζοντας επακριβώς πως θα «στήσει» εξ αρχής το σύνολο του και πότε θα επέμβει με τις αλλαγές του.

Και στο 66' η επιστράτευση των Μπράντον Τόμας - Γιάννη Κωνσταντέλια αποδείχθηκε ο άσος στο μανίκι του Ρουμάνου. Και οι απαντήσεις δόθηκαν σε κάτι λιγότερο από δέκα λεπτά. Στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ του Ραζβάν Λουτσέσκου «εκτέλεσε» την Άιντραχτ στο «σπίτι» της!

Ο Μπράντον σούταρε, ο Τραπ έχασε τη μπάλα κι ο Ζίβκοβιτς από κοντά έκανε το 1-2, με πρωταγωνιστές τους δύο παίχτες που πέρασαν ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο.

Με το τεράστιο διπλό στην Φρανκφούρτη, ο Δικέφαλος έφτασε τους 13 βαθμούς και κατέκτησε μαθηματικά την πρωτιά στον όμιλο του, καθιστώντας αδιάφορο τον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής με την Ελσίνκι.

Η βαθμολογία στον όμιλο του ΠΑΟΚ μετά τα αποτελέσματα για την 5η αγωνιστική του Conference League διαμορφώθηκε ως εξής:

1. ΠΑΟΚ 5 13 12-8
2. Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 5 9 11-5
3. Αμπερντίν 5 3 8-10
4. Ελσίνκι 5 2 5-13