Άρης: Απόδραση από το Μαρούσι με 84-89

Aποφασιστικό βήμα για την επτάδα που στο τέλος του α’ γύρου

Ο Άρης ήθελε να σπάσει το αρνητικό σερί των ηττών στην αναμέτρηση με το Μαρούσι για την 8η αγωνιστική και τα κατάφερε. Με κορυφαίο τον Γκάλινατ πήρε μια σπουδαία νίκη με 84-89 σε επίπεδο βαθμολογίας, αλλά και ψυχολογίας, αλλά έπαιξε με τη φωτιά στο τέλος.

O Άρης είχε να αντιμετωπίσει επίσης μια κακή διαιτησία.

Στο 5-4 ανέβηκαν οι κιτρινόμαυροι (2-3 εντός και 3-1 εκτός έδρας) και έκαναν αποφασιστικό βήμα για την επτάδα που στο τέλος του α’ γύρου οδηγεί στο Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ σκόραρε κατά ριπάς, ο Βασίλης Τολιόπουλος έβαλε τις κρίσιμες βολές για το 81-87 στα 12.3″ κι ο Άρης συνεχίζει την εξαιρετική φετινή του πορεία.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Αρης στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 2-10 στο 3ο λεπτό. Μάλιστα, η διαφορά άγγιξε τους 15 στο 7ο και η πρώτη περίοδος έληξε με 15-27.

Στη δεύτερη το Μαρούσι μείωσε με το καλημέρα σε 21-27, αλλά ο Άρης αντέδρασε και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 34-44. Μεγάλη απώλεια ο Χάρελ, ο οποίος τραυματίστηκε στο πρώτο λεπτό και αποχώρησε.

Ο Άρης μπήκε δυνατά και στο τρίτο και προηγήθηκε με 38-49 στο 22ο λεπτό. H διαφορά παρέμενε σταθερά στους 12 στο 25ο λεπτό με 44-56. Ο Άρης επανέφερε τη διαφορά στους 15 πόντους και το σκορ ήταν 46-61 στο 25ο λεπτό. Ο Άρης έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 53-72 και έβαλε τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη.

To Μαρούσι μείωσε σε 60-72 στο 32ο λεπτό. Μάλιστα, η διαφορά έπεσε στους δέκα με 64-74 στο 34ο λεπτό. Η ομάδα του Καστρίτη δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά και το Μαρούσι μείωσε σε 78-81. Ο Καρ έκανε το 79-85 στα 24 δεύτερα και στη συνέχεια ο Άρης κλείδωσε τη νίκη με 84-89 και βολές του Κατσίβελη!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Τσιμπούρης, Σκαλτσής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-27, 34-44, 53-72, 84-89

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 9 (2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Τζούστον 20 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Μπρίσκο 17 (5/15 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη, 4 φάουλ), Ραντούλιτσα 23 (9/13 δίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Νικολαΐδης 2, Πένο, Στασινός, Μπόγρης, Φιλιππάκος, Ιορδάνου 2, Γιαννόπουλος 10 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούκοβιτς 1

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 12 (5/11 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κατσίβελης 10 (2/9 σουτ, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντε Σόουζα 10 (4/4 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χάρελ 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γκάλινατ 21 (4/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/5 βολές), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μπλούμπεργκς 11 (1), Φίλλιος, Περσίδης, Μπάνκστον 6

Πηγή: pressaris