Ο ΠΑΟΚ «άλωσε» την Προύσα: Μεγάλη νίκη στην Τουρκία, μετά από 2 παρατάσεις

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ - Η σειρά επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη

Αυτός ήταν ΠΑΟΚ! Άφησε πίσω τα προβλήματα των τελευταίων ημερών και γυρνώντας το κουμπί της ψυχολογίας πήρε τεράστιας σημασίας διπλό στην Προύσα επί της Τόφας με 88-87 στην παράταση. Η σειρά του play-in ξανά στο Παλατάκι για το τελευταίο ματς πρόκρισης.

Με ΜακΝίς κοντά στην Τόφας ο ΠΑΟΚ

Με πείσμα να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό μπήκε ο ΠΑΟΚ και με τον ΜακΝίς κύριο εκφραστή των επιθέσεών του ήταν κοντά στο σκορ (8-6), ενώ με δύο τρίποντα του Φρίντρικσον προσπέρασε με 12-14. Σχίζας και ΜακΝίς φορτώθηκαν με 3 και δύο φάουλ πολύ γρήγορα κι έπειτα οι παίκτες του Φώτη Τακιανού βραχυκύκλωσαν. Έκαναν εύκολα λάθη και η Τόφας με όπλο τις βολές (7/11 έναντι 0 του ΠΑΟΚ) και τους Ουίνστον και Ουάιλι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 23-16.

Μέσω της δυναμικής άμυνάς του ο ΠΑΟΚ με τον Αρσενόπουλο να δίνει λύσεις και το τρίποντο του Τσιακμά έγινε το 27-24, ενώ ο ΜακΝίς με νέο κάρφωμα έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (29-28). Ο Ουίνστον πέτυχε γκολ-φάουλ, όμως η απάντηση ήρθε από τον Μπελιάουσκας, ο οποίος με τρίποντο έγραψε το 32-31 του ημιχρόνου.

Τρίποντος Τσιακμάς και +10 ο Δικέφαλος

Φρίντρικσον και Χάρισον έβαλαν τον ΠΑΟΚ μπροστά (35-37) και η διαφορά θα μπορούσε να μεγαλώσει αν οι παίκτες του έβαζαν τα ελεύθερα τρίποντα και είχαν πιο καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση. Στη συνέχεια όμως τα τρίποντα βρήκαν στόχο (Τσιακμάς, Μπελιάουσκας, Χάρισον) και με κάρφωμα του Γκίλμορ ο Δικέφαλος έφτασε στο +8 (40-48). Παρότι Φρίντρικσον-ΜακΝίς έπαιρναν ανάσες στον πάγκο, η απόσταση μεγάλωνε. Και αυτό διότι ο Τσιακμάς με δύο ακόμα μεγάλα τρίποντα έφεραν τον Δικέφαλο με διψήφια διαφορά και στο 44-54 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το πήρε πάνω του στο τέλος ο Χάρισον, αλλά... παράταση

Ο Χάρισον έκανε και το 44-56, όμως η Τόφας αντέδρασε και χάρη στις ατομικές ενέργειες των Ντένμον και Ουίνστον πλησίασε σε 56-60 στο 34'. Και σαν να μην έφτανε αυτό, δύο ανάποδα σφυρίγματα των διαιτητών έδωσαν την ευκαιρία στην τουρκική ομάδα να προσπεράσει με βολές του Ντένμον (61-60). Εκεί, μίλησε ο Χάρισον, που με δικές του ενέργειες, αλλά και ένα σημαντικό τρίποντο του Μαργαρίτη έγινε το 62-67 στο 37'.

Ο Φρίντρικσον απάντησε στο τρίποντο του Χόμσλι (65-70), όμως το ίδιο έκανε και ο Ο'Μπράιεν (68-70) στο 1'33'' πριν το τέλος και το ματς είχε γίνει... ακατάλληλο για καρδιακούς.Ο Χάρισον πήρε ακόμα δύο δύσκολες προσπάθειες χωρίς επιτυχία, ο Ουάιλι ισοφάρισε με επιθετικό ριμπάουντ (70-70) και μετά την καλή άμυνα του Σχίζα, ο ΠΑΟΚ πήρε την τελευταία επίθεση, όμως ο Χάρισον δεν μπόρεσε να βρει στόχο, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Κράτησε ζωντανό τον ΠΑΟΚ ο Χάρισον για τη νέα παράταση

Ο Φρίντρικσον έβαλε τον ΠΑΟΚ ξανά μπροστά με 72-74, ο ΜακΝίς έχασε δύο κρίσιμες βολές, όμως έπαιρνε τα ριμπάουντ. Η Τόφας έμεινε κοντά με τρίποντο του Ουίνστον (75-76), Ο Φρίντρικσον έχασε δύο επιθέσεις και μετά το αντικανονικό κόψιμο του έμπειρου Σχίζα το προβάδισμα άλλαξε ξανά χέρια με το 78-76 στα 36'' για το τέλος. Ωστόσο, ο Χάρισον ήταν εκεί ισοφαρίζοντας σε 78-78, με τον Ουίνστον να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Το τρίποντο του Τσιακμά δημιούργησε το 81-83, όμως τα χαμένα ριμπάουντ έδωσαν τρεις ευκαιρίες επίθεσης στην Τόφας, που προσπέρασε με τρίποντο του Μέι (84-83). Όντας ψύχραιμος στις βολές (3/3) ο Φρίντρικσον έκανε το 85-88, ο Ντένμον μείωσε (87-88), ο ΜακΝίς έβγαλε την άμυνα, ο Μπελιάουσκας έχασε το τρίποντο και στα 6'' ο Σάκιτς εκτέλεσε από τα 8+ μέτρα, αστοχώντας, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να ξεσπούν.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 32-31, 48-58, 70-70 (κ.δ.).

Παρατάσεις: 78-78, 87-88