Άρης: Σφράγισε εισιτήριο για τους 4 στο Κύπελλο με ισοπαλία στο Βόλο

O Άρης είχε σε καλή μέρα τον Κίκε Σαβέριο ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ των κιτρινόμαυρων ένα σε κάθε ημίχρονο και με 5-2 συνολικό σκορ

Χωρίς να πιάσει σούπερ απόδοση, ο Άρης έκανε τη δουλειά, και με το 2-2 απέναντι στην Νίκη Βόλου, πήρε την πρόκριση για τους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, ο Άρης είχε σε καλή μέρα τον Κίκε Σαβέριο ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ των κιτρινόμαυρων, ένα σε κάθε ημίχρονο και με 5-2 συνολικό σκορ σφράγισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, ενώ αύριο περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του ανάμεσα σε Παναιτωλικό και ΟΦΗ.

Η γηπεδούχος ομάδα πάντως ήταν… σκληρή αντίπαλος και έβαλε δύσκολα στον Άρη, καθώς ισοφάρισε το γκολ με πέναλτι του Σαβέριο στο 29′ με τον Κάσσο στο 36, ενώ ο Ριμπέιρο έκανε προσωρινά το 2-1 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Σαβέριο είχε και πάλι τη λύση στο 69 με το 2-2 να μένει ως το τέλος.

ΜΕ ΒΕΛΕΘ, ΦΑΤΟΡΕ ΚΑΙ ΜΑΝΟΥ Η ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Ο Φραν Βέλεθ ήταν το ένα από τα πολλά νέα πρόσωπα στην 11αδα του Άρη για τον δεύτερο αγώνα του Κυπέλλου Ελλάδας με την Νίκη Βόλου, καθώς επιλέχθηκε να αγωνιστεί στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Γιάκουμπ Μπράμπετς. Ο Λευτέρης Χουτεσιώτης παρέμεινε κάτω από τα δοκάρια ενώ στα αμυντικά άκρα οι Φατόρε (δεξιά), Φεράρι (αριστερά).

Σέικ Ντουκουρέ και Νέβεν Τζούρασεκ ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, μπροστά τους ξεκίνησε ο Μανού Γκαρθία ενώ οι Παναγίδης, Σαβέριο κάλυψαν τα άκρα με τον Άλβαρο Σαμόρα στην κορυφή της επίθεσης.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ 1-1

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα μιας και οι ευκαιρίες εκατέρωθεν ήταν μηδαμινές.

Ο Άρης ήταν αυτός που προηγήθηκε πρώτος στο 27΄ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαβέριο. Ο Μάνου Γκαρθία ήταν αυτός που το κέρδισε, καθώς στην προσπάθειά του να βγάλει τη σέντρα η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Γαβριηλίδη που βρισκόταν μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης η Νίκη ισοφάρισε με έναν πρώην παίκτη του Άρη τον Κάσσο. Ο Κρητικός σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Βέλεθ και στρώθηκε στον Κάσσο που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ ΜΕ ΤΟ… ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟ Β ΜΕΡΟΣ Η ΝΙΚΗ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Νίκη Βόλου αιφνιδίασε τον Άρη και με τον Ριμπέιρο έκανε το 2-1. Ο Πολίτης εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Μπράμπετς, έκλεψε την μπάλα κι έσπασε στον Ριμπέιρο που αφού κοντρόλαρε πλάσαρε από κοντά τον Χουτεσιώτη.

ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ ΚΑΙ ΚΛΕΙΔΩΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ Ο ΣΑΒΕΡΙΟ

Στο 69′ και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων ο Άρης ισοφάρισε. Ο Σαμόρα έστρωσε με το στήθος στον Σαβέριο, που βρέθηκε μόνος στην μεγάλη περιοχή της Νίκης και από κοντά κεραυνοβόλησε τον Γκαραβέλη για το 2-2. Προηγουμένως ο τερματοφύλακας της Νίκης απέκρουσε το πολύ δυνατό σουτ του Μενέντες.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Βέλεθ (46′ Μοντόγια), Μπράμπετς, Φεράρι, Ντουκουρέ (57′ Νταρίντα), Τζούρασεκ (57′ Βερστράτε), Μάνου Γκαρθία (75′ Λάζαρος), Παναγίδης (57′ Μενέντες), Σαβέριο, Σαμόρα

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Τοπαλίδης (57′ Τζιώρας), Γιαννίτσης, Ανδρέου (46′ Στίκας), Ναα, Λίταινας (73′ Λίταινας), Γαβριηλίδης (57′ Κυριακίδης), Πολίτης, Κρητικός, Ριμπέιρο (83′ Μπαλλάς)

Διαιτητής: Τσακαλίδης Αλέξανδρος

Βοηθοί: Στεφανής και Λιόντος

Τέταρτος: Κατσικογιάννης

VAR: Κατοίκος και Παπαδάκης

Πηγή: pressaris.gr