Κόλλησε ο Άρης στα Γιάννενα: Έμεινε στο 0-0 με ΠΑΣ

Στο 0-0 ΠΑΣ και Άρης σε ένα ματς με ελάχιστες ευκαιρίες

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις Άρης και ΠΑΣ Γιάννινα μοιράστηκαν από έναν βαθμό στους “Ζωσιμάδες” με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται ισόπαλο με 0-0 για την 22η αγωνιστική της Superleague.

Με το μυαλό στραμμένο στο Αγρίνιο και στο παιχνίδι της Τρίτης κόντρα στον Παναιτωλικό για τον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας, ο Άρης δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα στα Γιάννινα με το 0-0 να έρχεται φυσικά.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν καλύτερη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, προσπάθησαν να δημιουργήσουν με κύριο εκφραστή τον Μάνου Γκαρθία, όμως οι ευκαιρίες που δόθηκαν πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΜΠΕΝΕΤ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ ΜΑΝΤΖΙΟ

Σε έξι αλλαγές προχώρησε στην ενδεκάδα του Άρη ο Άκης Μάντζιος, αφήνοντας στον πάγκο τους Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ και Μορόν προφυλάσσοντας τους ενόψει του αγώνα της Τρίτης απέναντι στον Παναιτωλικό για το κύπελλο.

Αναλυτικότερα, στην αμυντική γραμμή, ο Βαλεντίνο Φατόρε «βαφτίστηκε» αριστερός οπισθοφύλακας λόγω της απουσίας του τιμωρημένου Μάρτιν Μοντόγια αλλά και του αποκλεισμού του Φράνκο Φεράρι από την αποστολή ενώ στο κέντρο της άμυνας επιλέχθηκαν οι Μπράμπετς-Ρόουζ. Ο Χουλιάν Κουέστα κάθισε για ακόμη ένα παιχνίδι κάτω από την εστία της ομάδας.

Στο 4-3-3 των «κίτρινων», ο Σέικ Ντουκουρέ ήταν ο αμυντικός χαφ, λίγο πιο μπροστά ο Νέβεν Τζούρασεκ ενώ ο Γιάννης Φετφατζίδης είχε ρόλο επιτελικού μέσου.

Ο Άκης Μάντζιος αποφάσισε να  χρησιμοποιήσει τον Τζούισον Μπένετ στο ένα άκρο της επίθεσης, στην άλλη πλευρά τον Κίκε Σαβέριο και στην κορυφή τον Άλβαρο Ζαμόρα.

ΧΩΡΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς να υπάρξει κάποια κλασική ευκαιρία για κάποιο γκολ για καμιά απο τις δύο ομάδες. Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν το πρώτο ημίχρονο με διάθεση με το παιχνίδι να έχει καλό και γρήγορο ρυθμό στα πρώτα 20 λεπτά χωρίς πάντως να απειληθούν οι δύο τερματοφύλακες.

Ο Άρης έχει να διαμαρτύρεται για μια φάση στο 29′ με τράβηγμα φανέλας και πτώση του Ντουκουρέ, με την φάση να ελέγχεται από το VAR και τον διαιτητή να δίνει συνέχεια στην αναμέτρηση.

Από εκεί και έπειτα έπεσε και ο ρυθμός του αγώνα με το 0-0 μετά τα πρώτα 45 λεπτά να έρχεται ως φυσικό επακόλουθο της εικόνας και των δύο ομάδων.

ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ Β ΜΕΡΟΣ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άκης Μάντζιος ολοκλήρωσε νωρίς τις αλλαγές του, οι οποίες βελτίωσαν κάπως την εικόνα του Άρη με τον Μάνου Γκαρθία κύριο εκφραστή των προσπαθειών των κιτρινόμαυρων.

Ο Ισπανός προσπάθησε να βγάλει μπροστά τον Άρη με την πρώτη καλή φάση να δημιουργείται στο 61, όταν μετά από ωραία πάσα του Γκαρθία στον Σαμόρα, το γυριστό σουτ του τελευταίου έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Νάγκι.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία του Άρη ήρθε στο 85ο λεπτό με τον Μάνου Γκαρθία να πιάνει ένα σουτ-κεραυνό και τον Νάγκι να πέφτει στη κλειστή του γωνία και να διώχνει με δυσκολία και με τις γροθιές.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα: Νάγκι, Κιάκος, Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Ριένστρα, Τζίνο, Λιάσος, Τούτου, Παμλίδης, Ροσέρο (86 Ντεμίρ), Κόντε (63′ Λεό)

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Ρόουζ, Μπράμπετς, Φατόρε, Τζούρασεκ (58′ Μάνου Γκαρθία), Ντουκουρέ (58′ Βέλεθ), Σαβέριο (72′ Μορόν), Φετφατζίδης (46′ Νταρίντα), Μπένετ (46′ Σουλεϊμάνοφ) , Σαμόρα

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Βοηθοί: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας) – Άγγελος Κολιάκος (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)

VAR: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών), AVAR: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτ/νιας)

Παρατηρητής: Θεόδωρος Γκαϊτατζής (Δράμας)

Πηγή: pressaris