Ντέρμπι από τα παλιά: Στους 4 του Κυπέλλου ο Άρης μετά από ανατροπή με ΠΑΟΚ

Ο Άρης συνεχίζει στους 4 του Κυπέλλου μετά από μεγάλη ανατροπή - Αντίπαλος στον ημιτελικό ο Παναθηναϊκός

Αυτά που κάνει φέτος ο Άρης, είναι βγαλμένα από βιβλίο, απο ταινία, από video game. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη νίκησε με 76-74 τον ΠΑΟΚ στον προημιτελικό του ΟΠΑΠ Final Eight, προκρίθηκε στον ημιτελικό στον οποίο θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό AKTOR και συνεχίζει να ονειρεύεται σε αυτή τη μαγική σεζόν, σε αυτές τις μαγικές εβδομάδες που ζει.

Ασύλληπτο show από τον Βασίλη Τολιόπουλο που εκλεισε με 24 πόντους το ματς, σκόραρε κατά ριπάς στην τέταρτη περίοδο (30-17) και οδήγησε την ομάδα του σε έναν ακόμη πραγματικό θρίαμβο. Μέσα από τα χέρια του έχασε το ματς ο ΠΑΟΚ, που έμεινε απο δυνάμεις στο φινάλε, δεν είχε καθαρό μυαλό στην άμυνα και του έλειψε και μία φάση στην επιθεση για να καθαρίσει.

Ο αγώνας

Το δυναμικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ (9-3 στο 4') οδήγησε τον Καστρίτη σε αμυντικογενείς αλλαγές (Κατσίβελης - Σανόγκο), όμως ο ευχαριστημένος ήταν ο Τακιανός που έβλεπε το ροτέισον να δουλεύει και την ομάδα του να κλείνει την περίοδο στο +14 (25-11) χάρη στην αποτελεσματικότητά της (8/10 βολές, 7/10 δίποντα, 1/2 βολές). Οι κιτρινόμαυροι είχαν μόλις τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ για τέσσερα λάθη, η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη για εκείνους (33-17 στο 13'), με τον Δικέφαλο να κυριαρχεί μέχρι το ημίχρονο (43-29) την ώρα που ο Τολιόπουλος είχε 3/9 σουτ και η ομάδα του 1/8 τρίποντα.

Το ξέσπασμα του Άρη ήρθε στις αρχές του β' μέρους, με ένα σερί 0-8 για το 43-37 που έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Και όμως, ο ΠΑΟΚ είχε σπουδαία αντίδραση, πήγε στο +13 με Μίχαλακ και Τσαϊρέλη (57-44 στο 28') και μπήκε στην τέταρτη περίοδο με τον χαρακτήρα του τεράστιου φαβορί. Τον οποίο δεν δικαίωσε. Ο Τολιόπουλος πήρε φωτιά και έκλεισε τη διαφορά, αστόχησε σε τρίποντο προσπέρασης, όμως ο Μπλούμπεργκς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με βολές έγραψε το 74-74 στο 39'. Ακολούθησε άστοχο σουτ του ΠΑΟΚ, με τον Τολιόπουλο να πηγαίνει μέχρι μέσα και να γράφει το 74-76 στα 13.9".

Ο Τακιανός πήρε timeout, ο Μίχαλακ έχασε τη μπάλα, η κατοχή έμεινε στον ΠΑΟΚ, όμως οι δύο προσπάθειές του ήταν άστοχες με τον προπονητή του Δικεφάλου να μένει άναυδος για αρκετά λεπτά την ώρα που ο Άρης και ο κόσμος του πανηγύριζαν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-11, 43-29, 57-46, 74-76

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 11 (3/4 βολές, 4/6 τρίποντα, 4 ασίστ), ΜακΝίς 4, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 10 (2/2 βολές, 4/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 6 (6/8 βολές, 0/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (5/6 βολές, 2/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μίχαλακ 13 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Άλστον 8 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 6 (3/4 δίποντα), Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 24 (3/4 βολές, 3/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα), Κατσίβελης 7 (3/4 δίποντα), Μπλούμπεργκς 6, Μποχωρίδης 2 (1/7 σουτ), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 3/8 βολές, 2/2 δίποντα), Χάρελ 11 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπάνκστον 4

Πηγή: sport24