Πρωταθλητής Ευρώπης στην πάλη ο Κουρουγκλίεβ - Σήκωσε την ελληνική σημαία

O πρωταθλητής μας σήκωσε ξανά την ελληνική σημαία ψηλά και διατήρησε τον τίτλο που είχε κατακτήσει πέρυσι

Το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Πάλης Ανδρών που διεξάγεται στο Βουκουρέστι κατέκτησε ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ.

Με τεράστια αποθέματα ψυχραιμίας και αποφασιστικότητας νίκησε με 2-1 τον Ανιμέ από το Σαν Μαρίνο και ανέβηκε ξανά στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ο πρωταθλητής μας σήκωσε ξανά την ελληνική σημαία ψηλά και διατήρησε τον τίτλο που είχε κατακτήσει πέρυσι. Ο αγώνας, που ήταν... ρεβανς του περυσινού τελικού ήταν πολύ κλειστός. Ο Κουρουγκλίεβ όμως ήταν ακλόνητος δεν έχασε τεχνικό σημείο και επικράτησε με 2-1. Το παιχνίδι ήταν κλειστό, αλλά ο πρωταθλητής Ευρώπης έδειχνε να το ελέγχει πλήρως... Προηγήθηκε με 2-0 και στο τέλος δέχθηκε μια παρατήρηση, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Με το τελευταίο σφύριγμα ο Κουρουγκλίεβ έκανε τον γύρο του θριάμβου με την ελληνική σημαία κι απέδειξε για μία ακόμη φορά ότι είναι ο καλύτερος της Ευρώπης και ένας από τους καλύτερους αθλητές Παγκοσμίως.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ