ΕΠΟΣ του ΠΑΟΚ στην καυτή Τούμπα: Πάτησε τους Κροάτες με 5 γκολ - Έγραψε ιστορία (VIDEO)

Επική πρόκριση του δικεφαλού - Ανέτρεψε το 2-0 του πρώτου αγώνα «ρίχνοντας» 5άρα στους Κροάτες μέσα στην Τούμπα

Μαγικός ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση για τους 8 του Conference League, ανατρέποντας το σε βάρος του 2-0 του πρώτου αγώνα, διαλύοντας με 5-1 τους Κροάτες της Ντιναμό Ζάγκρεμπ μέσα στην Τούμπα.

Από το πρώτο ημίχρονο ο δικέφαλος με γκολ των Μπάμπα, Κουλιεράκη και Τόμας είχε ήδη φτάσει σε σκορ πρόκρισης, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 3-0 υπέρ του.

Η μείωση σε 3-1 από τον Χότζα έδωσε ελπίδες στους Κροάτες, με τον εντυπωσιακό σήμερα Κουλιεράκη, να δίνει ξανά σκορ πρόκρισης με το 4-1 με δεύτερο προσωπικό του γκολ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με πέναλτι ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

Η λήξη της αναμέτρησης παίχτες και προπονητής του δικεφάλου γνώρισαν την αποθέωση από την κατάμεστη Τούμπα, με άπαντες να περιμένουν τον αντίπαλο πλέον στον προημιτελικό του Conference League.

Αναλυτικά στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, σε κόρνερ του Αντρίγια απ' τα αριστερά, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά-πάσα στο πρώτο δοκάρι για να έρθει στο δεύτερο ο Μπάμπα και με νέα κεφαλιά να την στείλει στα δίχτυα για το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Κουλιεράκης που φλέρταρε από ώρα με το γκολ, τουλάχιστον από... αέρος, αιφνιδίασε τους Κροάτες και «εκτέλεσε» με μακρινό σουτ. Η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0 του ΠΑΟΚ.

Στο 42' ο Δικέφαλος τα έφερε όλα τούμπα και απέκτησε σκορ πρόκρισης! Ο Τάισον είδε στο δεύτερο δοκάρι τον Μπράντον μόνο του, του έκανε τη σέντρα, με τον Ίβηρα φορ να πιάνει την τέλεια κεφαλιά και να την στέλνει στη δεξιά γωνία των Κροατών για το 3-0.

Οι Κροάτες έκαναν την επανεμφάνισή τους στο β΄μέρος και με το γκολ του Χότζα στο 49΄ έβαλαν «φωτιά» στο παιχνίδι.  Ο Πέτκοβιτς προσπάθησε να περάσει τον Κεντζιόρα, ο Πολωνός την απομάκρυνε αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Χότζα που έκανε το διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Κοτάρσκι για να μειώσει το σκορ (3-1).

Στο 73΄έφτασε ξανά σε σκορ πρόκρισης. Σε κόρνερ από τα δεξιά του Ντεσπόντοφ ο Σβαμπ έκανε μια επαφή με τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Κουλιεράκη και ο Έλληνας αμυντικός με το στήθος την έσπρωξε στα δίχτυα για το 4-1. Με πέναλτι ο Ζίβκοβιτς στο 88ο λεπτό έδωσε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στον θρίαμβο και την πρόκριση του δικεφάλου διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.