Euro 2024: Με Γεωργία η Ελλάδα, εάν περάσει το Καζακστάν

Η Γεωργία κέρδισε 2-0 το Λουξεμβούργο και περιμένει την Τρίτη (26/3) Ελλάδα ή Καζακστάν στην Τιφλίδα

Η Γεωργία θα είναι αντίπαλος της Ελλάδας ή του Καζακστάν στον τελικό της Τρίτης (26/3) που δίνει εισιτήριο πρόκρισης στα τελικά του Euro 2024 που θα φιλοξενηθούν από τις 14 Ιουνίου έως τις 14 Ιουλίου στη Γερμανία.

Η Γεωργία κέρδισε 2-0 στην έδρα της το Λουξεμβούργο στον ημιτελικό των πλέι οφ και θα περιμένει να μάθει σε λίγες ώρες τον αντίπαλό της. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στη Γεωργία με την οικοδέσποινα να διεκδικεί για πρώτη φορά στην ιστορία της πρόκριση στα τελικά.

Θυμίζουμε η νικήτρια του τελικού (Γεωργία ή Ελλάδα - Καζακστάν) θα συμπληρώσει τον 6ο όμιλο που είναι η Τουρκία, η Τσεχία και η Πορτογαλία.

Ο αγώνας

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας... μονόλογος της Γεωργίας. Η ομάδα του Ουίλι Σανιόλ ήταν απόλυτα κυρίαρχη, είχε τον έλεγχο, κυκλοφορούσε την μπάλα και δεν απειλήθηκε. Χαρακτηριστικό πως στο ημίχρονο οι τελικές ήταν 6-0.

Στο 6' ο Σάντσες έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή του στην προσπάθεια να ντριμπλάρει αλλά στη συνέχεια ο Κοχορασβίλι έκανε επιθετικό φάουλ. Στα πρώτα λεπτά το Λουξεμβούργο δεν... ακούμπησε μπάλα και μετά την πρώτη φάση ο Λουκ Χολτζ άλλαξε το σχηματιμό από 5-3-2 σε 4-5-1. Ο Μπονέρ ανέβηξε δεξί εξτρέμ, με τον Γενς δεξί μπακ, τον Σάντσες αριστερό εξτρέμ και τον Ροντρίγκες μοναδικό προωθημένο.

Στο 13' ο Τσακβετάτζε έκλεψε την μπάλα, έφυγε στην αντεπίθεση, την κουβάλησε μέχρι την περιοχή, έκανε το τακουνάκι μετά από 1-2 με τον Ζιβζιβάτζε και ο δεύτερος με δυνατό σουτ σημάδεψε το δοκάρι. Στο 21' ο Πίντο έκανε λάθος γύρισμα με το στήθος προς τον τερματροφύλακα, ο Ζιβζιβάτζε μπήκε στη φάση και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, όμως στην προσπάθεια του7 έκανε επιθετικό φάουλ και τοι γκολ δε μέτρησε.

Στο 40' ο Σενγκέλια έκανε τρομερή σέντρα με το εξωτερικό, έβγαλε αμαρκάριστο τον Κακαμπάτζε αλλά τον νίκησε ο Μορίς. Από το κόρνερ προήλθε και το γκολ. Ο εξτρέμ του Παναιτωλικού εκτέλεσε τη στατική φάση, κακή απομάκρυνση του Όλεσεν, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι στον Ζιβζιβάτζε, ο οποίος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος το Λουξεμβούργο μπήκε πιο δυνατά, απείλησε δυο φορές και είχε ένα ακυρωθέν γκολ. Στο 51' ο τερματοφύλακας της Βαλένθια, Μαμαρντασβίλι απέκρουσε το δυνατό σου του Μπαρέιρο, ο οποίος ένα λεπτό αργότερα έκανε το γύρισμα ο Ροντρίγκες κοντρόλαρε και με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Μέσα σε πέντε λεπτά άλλαξαν όλες οι ισορροπίες. Το VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει τη φάση για πιθανό πέναλτι υπέρ της Γεωργίας στην αρχή της φάσης του γκολ, ο διαιτητής έκρινε πως ο Σανό ανέτρεψε τον Μικαουτάτζε πριν πατήσει περιοχή, ακύρωσε το γκολ και απέβαλε τον αμυντικό του Λουξεμβούργο.

Από την εκτέλεση του φάουλ που οδήγησε την αποβολή ο Σενγκέλια σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, στο 58'. Πέντε λεπτά αργότερα ο εξτρέμ του Παναιτωλικού δημιούργησε το γκολ που τελείωσε το ματς. Ο εξτρέμ της ομάδας του Αγρινίου γύρισε την μπάλα και ο Ζιβζιβάτζε εξ επαφής έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 και έβαλε φωτιά στην Τιφλίδα, όπως και στην υπόλοιπη Γεωργία

Γεωργία (3-4-3): Μαμαρντασβίλι - Κβιρκβέλια, Κάσια, Ντβάλι - Σενγκέλια, Κιτεϊσβίλι, Κοχορασβίλι, Κακαμπάτζε - Μικαουτάτζε, Ζιβζιβάτζε, Τσακβετάτζε

Λουξεμβούργο (5-3-2): Μορίς - Γιανς, Μπόνχερτ, Μαχμούτοβιτς, Σανό, Πίντο - Όλεσεν, Περέιρα, Μπαρέιρο - Μπόρχε Σάντσες, Ροντρίγκες

Πηγή: Protothema