Ολυμπιακός: Νίκη 3-2 με Φενέρμπαχτσε και προβάδισμα για τους 4 (VIDEO)

Μπορούσε και νίκη θρίαμβο ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε με 3-0

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Europa Conference League έκανε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-2 τη Φενέρ στο κατάμεστο Καραϊσκάκη, στο πρώτο μεταξύ τους ματς της φάσης των «8» και πλέον πάνε στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στην Κωνσταντινούπολη με ένα προβάδισμα μεν, αλλά το οποίο θα μπορούσε να είναι ήδη... μιάμιση πρόκριση, αφού προηγήθηκαν με 3-0 στο 57'. Οι Τούρκοι με αντεπίθεση στο φινάλε εκμεταλλεύθηκαν τα αμυντικά λάθη της ομάδας του Μεντιλίμπαρ, μείωσαν το σκορ και ξαναμπήκαν στο κόλπο, αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά επί της ουσίας. Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες οι Φορτούνης, Γιόβετιτς και Τζολάκης.

Τρομερό πρέσινγκ και γρήγορο προβάδισμα με γκολάρα Φορτούνη

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά μπήκε στο ματς με έξοχη ομαδική πίεση, έκλεψε πολλές μπάλες και χάλασε γρήγορα το μυαλό της Φενέρ. Μοιραία έμεναν χώροι στους Τούρκους που έδειξαν αντίστοιχα από νωρίς επικίνδυνοι στον κενό χώρο, κάτι που γνωρίζαμε ήδη λόγω της ποιότητάς τους, ωστόσο στις 1-2 φάσεις που βρήκαν στο ξεκίνημα δεν απείλησαν πραγματικά. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός χάρη σε αυτό το πρέσινγκ έφτιαξε και εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο την πρώτη του φάση στο παιχνίδι!

Μέχρι τότε όμως, η Φενέρ είχε ένα βολέ του Τζέκο στο 4' το οποίο «καθάρισε» με σωτήριο τάκλιν ο Κάρμο, ενώ ο Τζολάκης μπλόκαρε ένα λεπτό μετά το νέο συρτό σουτ του Βόσνιου φορ, όπως και το επικίνδυνο γύρισμά του στο 7'. Στο 8ο λεπτό όμως είναι που το φαληρικό γήπεδο πήρε φωτιά! Μετά από έξοχο πρέσινγκ του Μασούρα και κόντρα που έβαλε στην απομάκρυνση του Σογιουντσού, ο Φορτούνης έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής, κοντρόλαρε και με υπέροχο συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Λιβάκοβιτς για το 1-0!

Δεύτερο «χτύπημα» από τον Γιόβετιτς

Το «ερυθρόλευκο» γκολ διέλυσε ψυχολογικά την ούτως ή άλλως ασταθή σε αυτό το κομμάτι Φενέρ, κυριάρχησε πλήρως η ομάδα του Μεντιλίμπαρ στο χορτάρι, διαχειρίστηκε άψογα σε τακτικό επίπεδο το ματς, έκλεισε τους χώρους, κυκλοφόρησε αποτελεσματικά τη μπάλα και άρχισε να φτιάχνει περισσότερες φάσεις. Στο 16' μετά από συνεργασία Μασούρα - Γιόβετιτς, ο τελευταίος ρόλαρε στην περιοχή και σούταρε, όμως ο Σογιουντσού του έβαλε την κόντρα και ο Λιβάκοβιτς μπλόκαρε. Στο 27' ο γκολκίπερ της Φενέρ έδιωξε την καρφωτή κεφαλιά του Κάρμο και στο 32' ήρθε και το δεύτερο γκολ.

Μετά από εκπληκτική επίθεση, ο Ελ Κααμπί με το κεφάλι βρήκε τον Γιόβετιτς, αυτός μοίρασε στον Φορτούνη που συνέκλινε, επέστρεψε με υπέροχη κάθετη τη μπάλα στον Μαυροβούνιο που από τα πλάγια μπήκε στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Λιβάκοβιτς για το 2-0. Στα επόμενα λεπτά οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν το σκορ, όμως στις καθυστερήσεις η Φενέρ απείλησε δις και έδειξε ότι το βράδυ θα είχε ακόμη δρόμο... Στο 45+' απευθείας φάουλ του Καχβετσί από πολύ καλή θέση πέρασε εκατοστά άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Τζολάκης απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Κρούνιτς μέσα από την περιοχή.

Ιδανικό ξεκίνημα στο β' και 3-0 με νέα πίεση

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου πια, κυλούσαν ιδανικά για τον Ολυμπιακό. Είχε τον έλεγχο του ματς, είχε τη μπάλα στα πόδια, δεν απειλούταν και κρατούσε σχετικά εύκολα τη Φενέρ μακριά από την περιοχή του. Στο 46' διαγώνιο σουτ του Μασούρα στην κόντρα, το μπλόκαρε ο Λιβάκοβιτς και στο 51' ο Ελ Κααμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από νέο λάθος στην άμυνα της τουρκικής ομάδας σε πρέσινγκ του Φορτούνη, ο Μαροκινός σούταρε από κοντά, αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε με το πόδι. Τελικά, το τρίτο γκολ που έδειξε ότι θα καθάριζε το ματς, ήρθε γρήγορα, στο 57'. Νέο έξοχο ομαδικό πρέσινγκ, αυτή τη φορά ο Χέσε έκλεψε με τάκλιν, ο Ελ Κααμπί βρήκε με τη μία τον Τσικίνιο που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε άψογα για το 3-0! Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει ακόμη... Η Φενέρ έκανε αλλαγές, βγήκε όλη πια στην επίθεση και έπαιξε τα ρέστα της για να ξαναμπεί στο κόλπο της πρόκρισης.

Αντεπίθεση διαρκείας, μείωση του σκορ και όλα ανοιχτά

Στο 61' ο Τζολάκης απέκρουσε κοντινό σουτ του Οσάγι-Σάμουελ και ένα δίλεπτο μετά έβγαλε με απίθανη επέμβαση και την κεφαλιά του Σιμάνκσι επίσης από πολύ κοντά. Στο 67', ένα από τα πάμπολα φετινά τραγικά μαρκαρίσματα του Ρέτσου, έβαλε τη Φενέρ ξανά στο ματς και την έκανε να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει ακόμη και κάτι πολύ καλύτερο. Ένα άτσαλο τάκλιν πάνω στον Οσάγι-Σάμουελ που είχε ήδη σχεδόν βγει εκτός γηπέδου, έδωσε στον Σέρερ την ευκαιρία να δείξει το σημείο του πέναλτι. Στο 68' ο Τάντιτς εκτέλεσε εύστοχα και ήδη το Καραϊσκάκη είχε αρχίσει να παγώνει. Στο 74', ήρθε και το γρήγορο δεύτερο τουρκικό γκολ, ενώ πια ο Ολυμπιακός είχε χάσει και το μυαλό του και την τακτική του προσήλωση, ενώ φώναζε ότι είχε μείνει και από δυνάμεις, σε σημείο που δεν είχε γίνει καμία κίνηση από τον πάγκο.

Ένα γέμισμα του Τάντιτς από αριστερά, ένα άγγιγμα της μπάλας από τον Γιουκσέκ έστρωσε τη μπάλα στον Καχβετσί και αυτός από πολύ κοντά έκανε το 3-2. Ως το φινάλε, υπήρξαν κάποιες εκατέρωθεν επικίνδυνες επιθέσεις, αλλά όχι η μεγάλη φάση, με τη Φενέρ πάντως να είναι σταθερά σε θέση επίθεσης και τον χωρίς ανάσες Ολυμπιακό να βγάζει το ματς με τις... αναθυμιάσεις. Τελικά κράτησε με νύχια και με δόντια αυτό το υπέρ του σκορ και παρότι το πάρτι δεν ολοκληρώθηκε, το ραντεβού δόθηκε για την επόμενη εβδομάδα στο «Σουκρού Σαράτσογλου», όπου πλέον καλείται να... αντέξει και να διαχειριστεί το προβάδισμα που πήρε, ώστε να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του σε τετράδα ευρωπαϊκής διοργάνωσης.