Κακός ο Άρης: Ήττα 2-0 από την ΑΕΚ από το 14΄ (VIDEO)

Πολύ κακή εμφάνιση για τον Άρη

Ένας Άρης ασύνδετος εξαιτίας και των πολλών προβλημάτων του, δεν βρήκε ποτέ ρυθμό στην “Οpap Arena”, ήταν μονίμως μία ταχύτητα πίσω από τον αντίπαλο, γνωρίζοντας την ήττα από την ΑΕΚ με 2-0 για την 5η αγωνιστική των play offs.

Σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα, ο Άρης παρουσίασε κακό πρόσωπο, δεν κατάφερε να απειλήσει την ΑΕΚ, δέχτηκε δύο γκολ μέσα σε 5 λεπτά από τον Πόνσε (9′ και 14′) και μη μπορώντας να αντιδράσει έφυγε από την Αθήνα με άδεια χέρια.

ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΕΣ

Με σοβαρές απουσίες παρατάχθηκε ο Άρης στον αγώνα με την ΑΕΚ στην OPAP ARENA καθώς εκτός έμεινε και ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ ο οποίος ανέβασε υψηλό πυρετό.

Στις απουσίες των Φαμπιάνο, Φεράρι, προστέθηκε και αυτή του Καυκάσιου winger οδηγώντας τον Άκη Μάντζιο σε μια ακόμη αλλαγή στο αρχικό σχήμα. Ροζ και Μπράμπετς ήταν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας με τους Οντουμπάτζιο, Μοντόγια στα άκρα. Στο 4-2-3-1 των «κίτρινων», Ζουλ και Βερστράτε αποτέλεσαν το δίδυμο των αμυντικών χαφ ενώ ο Γιάννης Φετφατζίδης ήταν σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Καρίμ Ανσαριφάρντ ο οποίος επιλέχθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Στα επιθετικά άκρα αγωνίστηκαν οι Σαβέριο, Παναγίδης ενώ ο Χουλιάν Κουέστα έφτασε τις 187 συμμετοχές με τη φανέλα του Άρη, κάτω από την εστία της ομάδας!

ΨΥΧΡΟΛΟΥΣΙΑ ΚΑΙ 2-0

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Άρη παρότι τα πρώτα λεπτά κύλησαν αναγνωριστικά. Μόλις στο 9ο λεπτό η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα. Ο Γιόνσον με τακουνάκι βρήκε τον Χατζισαφί, αυτός έβγαλε την σέντρα και ο Πόνσε με προβολή έκανε το 1-0.

Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του λίγα λεπτά αργότερα. Στο 14′ ο Ελίασον εκτέλεσε ένα φάουλ, το κέντρο της άμυνας του Άρη κοιμήθηκε και ο Πόνσε με προβολή έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 16 ο Άρης είχε την πρώτη του καλή στιγμή. Ο Σαβέριο έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Αθανασιάδης έπεσε στην αριστερή γωνιά του και απομάκρυνε.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η ΑΕΚ έλεγχε τον ρυθμό και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου χωρίς να υπάρχει κάποια άλλη αξιομνημόνευτη φάση.

ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΤΙΒΟ ΚΑΙ ΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σε επανάληψη του πρώτου μέχρι τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή και προσπαθούσε να απειλήσει την εστία του Κουέστα, ενώ ο Άρης αρνούνταν σε παθητικό ρόλο, χωρίς να έχει καλή κυκλοφορία μπάλας, ενώ ούτε κατάφερε να απειλήσει τον Αθανασιάδη.

Μετά το 60΄ο Μάντζιος έριξε στον αγώνα τον Μορόν και τον Μάνου Γκαρθία, αλλά η εικόνα του Άρη αν και βελτιώθηκε, δεν άλλαξε. Οι κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να κάνουν φάση στην αντίπαλη εστία με το τελικό 2-0 να έρχεται φυσικά.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (77′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (69′ Λιούμπισιτς), Ελίασον (77′ Αμραμπατ), Τσούμπερ (69′ Αραούχο), Πόνσε (84′ Φερνάντες).

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια (46′ Φατόρε), Ρόουζ, Μπράμπετς, Ζουλ (46′ Νταρίντα), Βερστράτε, Παναγίδης, Σαβέριο (63′ Μορόν), Φετφατζίδης (63′ Μάνου Γκαρθία), Ανσαριφάρντ (75′ Βέλεθ).

Διαιτητής: Μανούχος
Βοηθοί: Μεϊντανάς, Φωτόπουλος
Τέταρτος: Βεργέτης
VAR: Μπλανκ, Κόλλιας