ΕΛΛΑΔΑΡΑ: Μεγάλο μπάσκετ και άνετη πρόκριση στους «8» του Ευρωμπάσκετ! (φωτό)

Οι Βέλγοι ήταν… λίγοι μπροστά στην ικανότητα και το πάθος της Εθνικής Ελλάδας – Τελικό αποτέλεσμα 75-54

Η Εθνική Ελλάδας προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ 2015 για πρώτη φορά μετά το 2009, επικρατώντας του Βελγίου με 75-54 στην Λιλ της Γαλλίας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Βέλγοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, όμως, οι παίκτες της Εθνικής γύρισαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, ουσιαστικά διαλύοντας σε άμυνα και επίθεση τους αντιπάλους τους. Ο Αντετοκούμπο προσέφερε σε άμυνα και επίθεση, ο Μπουρούσης ήταν το "κλειδί" για τη διεύρυνση της διαφοράς, ενώ συνολικά η ομάδα απέδειξε για έκτο συνεχόμενο ματς πως είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα.

Η Ελλάδα στους «8» της διοργάνωσης θα βρει απέναντι της τον νικητή της αναμέτρησης Ισπανία-Πολωνία, που διεξάγεται αργότερα.

Τα δεκάλεπτα 16-15, 34-31, 57-42, 75-54.