Skip to main content
Menu Αναζήτηση
espa-banner

Θεσσαλονίκη: Θεατρικοί Μαθητικοί Αγώνες «ακτίς ονείρου 2024»

Mε τη συμμετοχή δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και θεατρικών παιδικών ομάδων από ολόκληρη την Ελλάδα

Για 22η χρονιά τα Πρότυπα  Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης  διοργανώνουν τους Θεατρικούς  Μαθητικούς Αγώνες «ακτίς ονείρου 2024» με τη συμμετοχή δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και θεατρικών παιδικών ομάδων από ολόκληρη την Ελλάδα.

Οι Θεατρικοί  Μαθητικοί Αγώνες «ακτίς ονείρου» είναι πλέον ένας πανελλήνιος θεσμός,  μια γιορτή για το Θέατρο, την ελπίδα, το όραμα, το όνειρο, τη χαρά, το παιδί που όλοι κρύβουμε μέσα μας.

Η διοργάνωση πραγματοποιείται από το Σχολείο εδώ και 20 χρόνια.

Οι φετινοί θεατρικοί μαθητικοί αγώνες διεξάγονται στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης από τη Πέμπτη 30 Μαΐου έως την Κυριακή 2 Ιουνίου 2024 με την έγκριση της Περιφέρειας Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και υπό την αιγίδα του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος.

Η είσοδος σε όλες τις παραστάσεις είναι δωρεάν για μικρούς και μεγάλους. Τα έσοδα από το προαιρετικό εισιτήριο θα διατεθούν στο Σωματείο Ατόμων με Αναπηρία και Γονέων και Κηδεμόνων αυτού «Ηλιάτορας».

To πρόγραμμα έχει ως εξής: 

Πέμπτη 30 Μαΐου

Ώρα 17:00       “ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΑΣ” του Στέλιου Ανεμοδούρα

Διασκευή : Δημήτρης Μαριόλης, Κορίνα Βογιατζή

 Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Κορίνα Βογιατζή

8ο Δημοτικό Σχολείο Συκεών

 

Ώρα 17:35       “ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ”

Ομαδική Δραματοποιημένη Διασκευή με την επιμέλεια της Μαρίας Βακαλοπούλου

Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Μαρία Βακαλοπούλου

5ο Δημοτικό Σχολείο Πυλαίας

 

Ώρα 18:25       “ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ” του Χόρχε Μπουκάι

Διασκευή : Παρασκευή Χατζή, Έλενα Σωφρονιάδου

Σκηνοθεσία : Ρένα Αθανασοπούλου, Γεωργία Βογιατζή

3ο  Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου

 

Ώρα 18:50                   “ΤΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΛΙΒΑΔΙ” της Φιλιώς Νικολούδη

 Δραματοποιημένη Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Παρασκευή Χατζή, Αναστασία Παπά

3ο  Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου

 

Ώρα 19:20       “Ο ΑΛΥΣΟΔΕΜΕΝΟΣ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ” του Χόρχε Μπουκάι

Διδασκαλία-Σκηνοθεσία : Αθηνά Ευσταθίου

17ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς

 

Ώρα 19:40       “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΑΛΕΝΤΩΝ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΟΥΠΟΛΗ”

Διασκευή-Διδασκαλία-Σκηνοθεσία : Αθηνά Ευσταθίου

17ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς

Παρασκευή 31 Μαΐου

Ώρα 17:00       “Η ΛΙΜΝΗ ΤΩΝ ΚΥΚΝΩΝ”

Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Αναστασία Θυμιοπούλου

6ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού

 

Ώρα 17:45       “ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ” του Γιάννη Ξανθούλη

Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία :Αναστασία Θυμιοπούλου

6ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού

 

Ώρα 18:30       “ΕΚΚΛΗΣΙΑΖΟΥΣΕΣ” του Αριστοφάνη

Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία :  Αναστασία Θυμιοπούλου

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 4ου Δημοτικού Σχολείου Ελευθέριου Κορδελιού

 

Ώρα 19:10       “Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ Της 25Ης ΜΑΡΤΙΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΖΩΓΡΑΦΙΚΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΟΥ ΖΩΝΤΑΝΕΥΟΥΝ”  της Μαργαρίτας Χαντζιάρα

Διδασκαλία- Σκηνοθεσία :Μαργαρίτα Χαντζιάρα, Αλεξάνδρα Λιούρτα

2ο Δημοτικό Σχολείο  Διαβατών

 

Ώρα 20:00       “ΟΡΝΙΘΕΣ” του Αριστοφάνη

Διασκευή : Νίτσα Βρυώνη

Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Μαρία Ποργιαλίδου

100ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

 

Σάββατο 1 Ιουνίου

Ώρα 17:00       “Ο ΚΟΥΡΕΑΣ ΤΗΣ ΒΑΣΤΙΛΗΣ”

Συγγραφή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Μακρίνα Καραγιαννίδου

1ο Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού

 

Ώρα 18:40       “Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΔΕ” του Tom Percival

Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Ελένη Γιουρτσίδου

Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης

(τμήμα Θεατρικής Αγωγής Α΄ και Β΄ τάξεων)

 

Ώρα 19:30       “ΔΥΟ ΠΙΝΕΛΙΕΣ ΤΡΕΛΟΜΠΟΓΙΑΣ” του Γιάννη Ξανθούλη

Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία :Σοφία Σοφοκλέους

Δημοτικό Σχολείο Αγίοι Τριμιθιάς Κύπρου

 

Ώρα 20:15       “Η ΜΟΜΟ” του Μίχαελ Έντε

Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Χριστίνα Φωτίου

Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης

(τμήμα Θεατρικής Αγωγής Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων)

 

Κυριακή 2 Ιουνίου

Ώρα 15:00       “ΠΙΝΟΚΙΟ” του Carlo Collodi

Διασκευή : Δημήτρης Αδάμης

Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Βιργινία Χονδρογεώργη

Δημοτικό Σχολείο Κάτω Σχολαρίου

 

Ώρα 15:45       “A MODERN SNOW WHITE”

Συγγραφή : Γλυκερία Κυλικλή

Διδασκαλία : Αναστασία Βουζαρά, Γλυκερία Κυλικλή, Δημήτρης Μπαντής

 Σκηνοθεσία : Ελένη Χαϊδεμενοπούλου

Δημοτικό Σχολείο Λαγκαδικιών

 

Ώρα 16:20       “ΟΔΥΣΣΕΒΑΧ” της Ξένιας Καλογεροπούλου

Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Δόμνα Παντσάκη

3ο Δημοτικό Σχολείο Λαγκαδά

 

Ώρα 17:15       “ΦΙΛΟΚΤΗΤΗΣ” του Σοφοκλή

Διασκευή : Χρήστος Σάββας

 Σκηνοθεσία : Γεωργία Μπλάγκου

Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Σερρών Κων. Καραμανλής

 

Ώρα 17:50       “ΑΝ Η ΜΙΣΗ ΜΟΥ ΚΑΡΔΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΔΩ…Η ΑΛΛΗ ΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ”

Συγγραφή- Σκηνοθεσία : Σοφία Παυλίδου

Δημοτικό Σχολείο Κουλούρας Ν. Ημαθίας

 

Ώρα 19:00       ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ.

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Θεσσαλονίκη: Ντοκιμαντέρ για την ιστορία του ΛΟΑΤΚΙ κινήματος προβλήθηκε στο ΑΠΘ
Το ΑΠΘ θα απευθύνει χαιρετισμό και θα συμμετάσχει στην παρέλαση υπερηφάνειας, το Σάββατο 29 Ιουνίου
Θεσσαλονίκη: Ντοκιμαντέρ για την ιστορία του ΛΟΑΤΚΙ κινήματος προβλήθηκε στο ΑΠΘ