Στα ημίχρονα βρίσκονται τα λεφτά!

Ευεργετημένοι και μη θα μας πληρώσουν από τα πρώτα 45 λεπτά ! ...

Γράψαμε μέσα στην εβδομάδα για τα αίσχη που έγιναν την περασμένη αγωνιστική. Δυστυχώς όμως το… πανελλήνιο ασχολούνταν για την αντιαθλητική γροθιά του Ινσαουράλδε, ενώ λίγη ώρα πριν ξεκινήσει το ματς της Τούμπας στη Λιβαδειά γινόταν το έλα να δεις. Σφαγή παλιού τύπου λες και δεν υπάρχει τηλεόραση και ίντερνετ ήταν αυτή. Δεν ξέρουμε αν οι ταγοί του ελληνικού ποδοσφαίρου έχουν αποφασίσει να διώξουν και τους διαρκώς λιγότερους φιλάθλους που πηγαίνουν στα γήπεδα της χώρας αλλά μόνο αυτό καταφέρνουν με τέτοιες διαιτησίες που πείθουν ολοένα και περισσότερους πως τίποτε τελικά δεν αποφασίζεται στο χορτάρι. Ειδικά για το ποιος πέφτει και ποιος ανεβαίνει, μιας και το πρωτάθλημα (μέσω της διαρκούς και αυξανόμενης… αποψίλωσης) κρίνεται πιο εύκολα. Εν πάση περιπτώσει εμείς συνεχίζουμε να ασχολούμαστε. Κι όσο αντέξουμε.

ΒΕΡΟΙΑ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ. Πορεία σωτηρίας κάνει η Βέροια τις τελευταίες αγωνιστικές. Ο Ατρόμητος όμως επιδεικνύει αξιοζήλευτη σταθερότητα, κερδίζοντας με συνέπεια μέσα έξω. Θα ποντάρουμε στο διπλό του ημιχρόνου που πληρώνει καλά στο 2,45, γιατί η Βέροια είναι ομάδα δευτέρου ημιχρόνου και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να… σκαρώσει ο Μπεν.

ΟΦΗ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ. Μας… πρόδωσε ο ΟΦΗ την περασμένη αγωνιστική. Είχαμε ποντάρει στο Χ/1 και οι Κρητικοί πήγαν και έφαγαν γκολ στα χασομέρια, αντί να γυρίσουν όλοι πίσω μετά τη γκολάρα του Νούνιεζ. Αυτή τη φορά θα έχουν πάρει το μάθημα τους, ακόμη κι αν αντιμετωπίζουν τον Απόλλων που θα πουλήσει ακριβά το τομάρι του. Ισοπαλία στο ημίχρονο, άσο τελικό που πληρώνει 4,20.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ. Δεν υπάρχει ματς στο Καραϊσκάκη. Αν μας έδινε την ευκαιρία ο ΟΠΑΠ μπορεί να βάζαμε κανά ψιλό στα 4-6 γκολ με τη λογική ότι δεν κλείνετε ο Πανθρακικός. Δεν ασχολούμαστε με το γκολ αβάντζα και τα λοιπά του Καραϊσκάκη.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ. Θα συνεχίσει στην παραζάλη της διπλάρας επί του Ολυμπιακού και της παικτούρας που λέγετε Μπεργκ; Πιστεύουμε πως ναι. Το διπλό στο 1,70 είναι υποτιμημένο βέβαια γιατί τα Γιάννινα έχουν έδρα αλλά δύσκολα θα μπορέσουν να την υπερασπιστούν απέναντι στον φορμαρισμένο Παναθηναϊκό.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ. Σφιχτή άμυνα και αντεπιθέσεις έχουν δώσει βαθμούς στον Εργοτέλη εκτός έδρας. Μάλιστα, μετά το καταπληκτικό ξεκίνημα (άλλη ομάδα ήταν με Πελέ και Μπαμ Μπαμ) ο Εργοτέλης είναι πιο αξιόπιστη ομάδα μακριά από την Κρήτη. Ωστόσο, ο Αστέρας θα το πάρει το ματς. Θα πάμε με τα 2-3 γκολ (1,75) γιατί ο Μπαντιμπαγκά μπορεί να σκοράρει παντού, αλλά και με τη νίκη του Αστέρα από το ημίχρονο (1/1: 2,10).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ- ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ. Προκλητικά χαμηλός ο άσος και κανονικά θα τον κοντράραμε αν δεν είχαμε να κάνουμε με την χειρότερη εκτός έδρας ομάδα του πρωταθλήματος. Θα τη σκαπουλάρουμε με 2-3 γκολ που πληρώνουν στο 1,75. Για τους τζογαδόρους προκρίνουμε και σκορ στο 2-1.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ-ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ. Η… Παναγιά ως τώρα είχε σημαντικότερες δουλειές από να βοηθήσει τον Πλατανιά να μείνει στην κατηγορία. Ωστόσο, σωστά ο ΟΠΑΠ βλέπει νίκη των γηπεδούχων με την Καλλονή, δίνοντας πολύ χαμηλά τον άσο στο 1,55. Η ομάδα του Αναστασιάδη θα προσπαθήσει να τελειώσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όποτε θα ποντάρουμε στον άσο του ημιχρόνου αξίας 2,05.

ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ. Ματς του… αιώνα χαρακτήρισε το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο πρόεδρος του Άρη, Λ. Σκόρδας. Ποδοσφαιρικά πάντως οι δύο ομάδες δεν συγκρίνονται. Το διπλό προσφέρεται σε πολύ χαμηλές αποδόσεις, οπότε θα προτιμήσουμε το διπλό του ημιχρόνου στο 2,05. Δεν θα παίξουμε 2/2 όχι γιατί δεν το πιστεύουμε, αλλά γιατί δεν έχει ουσιαστική διαφορά απόδοσης (2,35). Νίκη ημιχρόνου και θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ. Οι διαμαρτυρίες του Παναιτωλικού για το ματς με τον Λεβαδειακό δεν ήταν απλώς δικαιολογημένες. Πραγματικά, τι να πει κανείς; Τώρα επιστρέφει στο Αγρίνιο και θα ξεδώσει εναντίον της χειρότερης του Ξάνθης. Άσος δαγκωτό, στο 1,70.

150. ΒΕΡΟΙΑ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: 2 ημίχρονο (2,45)

237. ΟΦΗ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Χ/1 (4,20)

305. ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 2 (1,70)

321. ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: G2-3 (1,70) και 1/1 (2,10)

322. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ- ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: G2-3 (1,75) και 2-1 (6,50)

323. ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ-ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ: 1ημίχρονο (2,05)

347. ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ: 2ημίχρονο (2,05)

368. ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ: 1 (1,70)