Γύπας: Με φαβορί και γκολ πάμε «ταμείο»

Οι σημερινές μας επιλογές από τα προκριματικά του EURO

Γης μαδιάμ μέσα σε λιγότερο από 5 ώρες. Ο ξυλοδαρμός του Ζωγράφου, η αναβολή του πρωταθλήματος, οι δηλώσεις Μαρινάκη, Μελισσανίδη. Εδώ σε λίγο δεν θα υπάρχει πρωτάθλημα, τι θα έκανε και η Εθνική; Απλά ενσωματώθηκε στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα εδώ και κάνα τρίμηνο και είναι πραγματικά τραγική. Χθες γράφαμε πως η Ελλάδα είναι ταμάμ για κόντρα αλλά δεν αυτό δεν το περιμέναμε. Ήττα από μία… μικτή, όπως λέγαμε και στο σχολείο. Ας τα αφήσουμε τώρα αυτά και ας δούμε τι διαλέξαμε για σήμερα.

144. Αγγλία-Σλοβενία. Οι Άγγλοι αυτά τα ματς συνήθιζαν κάποτε να τα καθαρίζουν από νωρίς. Δεν ισχύει αυτό φέτος. Αν εξαιρέσει κανείς το ματς με το ανίσχυρο Σαν Μαρίνο, τόσο με την Ελβετία, όσο και με την Εσθονία και την Νορβηγία παρότι κέρδισαν το ημίχρονο ήταν 0-0. Οι Σλοβένοι δεν είναι ο εύκολος στόχος που δείχνουν οι αποδόσεις του ματς. Θα κυνηγήσουμε το Χ ημίχρονο που πληρώνει πολύ καλά με την ελπίδα να μην σοκαριστούν από το Γουέμπλεϊ οι Σλοβένοι.

144. Αγγλία-Σλοβενία: Χ ημίχρονο (2,25)

149. Ελβετία-Λιθουανία. Στο τέλος του ματς με το Σαν Μαρίνο, ο Ελβετός προπονητής Πέτκοβιτς δήλωνε πως «Αυτό που μας λείπει είναι η συγκέντρωση στο τελείωμα των φάσεων». Ούτε ένα, ούτε δύο, ούτε τρία, αλλά τέσσερα είχε «ρίξει» η ομάδα του και όντως ήταν λίγα μπροστά στην παραγωγή φάσεων μπροστά στην εστία του Σαν Μαρίνο. Παρότι οι Λιθουανοί εμφανίζονται «σφιχτοί» πίσω μέχρι τώρα ένα γκολ νωρίς μπορεί να το ανοίξει το παιχνίδι. Αυτό θα ψάξουμε με το over 2,5 γκολ.

149. Ελβετία-Λιθουανία: Over (1,70)

152. ΠΓΔΜ-Σλοβακία. Οι Σλοβάκοι είναι σε τρομερή φόρμα, έχουν πολλές λύσεις και αποδίδουν πολύ όμορφο ποδόσφαιρο. Η ΠΓΔΜ απ’ την άλλη δεν έχει να δείξει τίποτα εκτός από μία δύσκολη νίκη με το Λουξεμβούργο. Οι αμυντικές αδυναμίες της θα δώσουν την ευκαιρία στην φορτωμένη μεσοεπιθετική γραμμή των Σλοβάκων να συνεχίσει το σερί της. Το διπλό πληρώνει πολύ καλά.

152. ΠΓΔΜ-Σλοβακία: 2 (1,80)