«Γύπας»: Σήμερα τα… ωραία στη Σούπερ Λίγκα!

Αναμετρήσεις «φωτιά» ακόμη και χωρίς το πολύ μεγάλο ματς

Μπορεί να λείπει το πραγματικά μεγάλο ματς, όμως, σήμερα η μέρα έχει πολύ… ψωμί. Ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στην Ξάνθη μετά από τον θρίαμβο στο Καραϊσκάκη, ο Παναθηναϊκός πάει στην Τρίπολη, ενώ ακόμη και το ΟΦΗ-Λεβαδειακός έχει ίντριγκα. Λοιπόν, χωρίς άλλη καθυστέρηση ας δούμε τι διαλέξαμε για σήμερα.

274. Ξάνθη-ΠΑΟΚ. Μετά από τέτοιο θρίαμβο και καθαρό αποτέλεσμα στο Καραϊσκάκη δεν τον κοντράρεις αυτόν τον ΠΑΟΚ. Πας μαζί του κι όσο σε… πάει! Το διπλό είναι λογικά πεσμένο – παρά την εικόνα της Ξάνθης εντός – οπότε θα ψάξουμε τη νίκη του ΠΑΟΚ από το ημίχρονο. Δεν είναι εύκολο, όμως, με την ορμή που έχει η ομάδα του Άγγελου μπορεί να γίνει.

274. Ξάνθη-ΠΑΟΚ: 2 ημίχρονο (1,95)

297. Νίκη Βόλου-Καλλονή. Ο Ματζουράκης έκανε και τις διαμαρτυρίες του στην Ξάνθη, παρότι η Καλλονή έφαγε μαζεμένα 2 γκολ σε 20 λεπτά – όσα είχε φάει σε όλο το πρωτάθλημα έως τότε. Για τη Νίκη Βόλου το έχω ξαναγράψει, ας μην επαναλαμβανόμαστε, απλά… δεν υπάρχει. Πιστεύω πως η Καλλονή έρχεται με το κατάλληλο κίνητρο μετά τη «σφαλιάρα» στην Ξάνθη ώστε να είναι όσο σοβαρή πρέπει και να πάρει τη νίκη στο Βόλο.

297. Νίκη Βόλου-Καλλονή: 2 (1,80)

298. ΟΦΗ-Λεβαδειακός. Χαμός στην Κρήτη! Ιταλοί επενδυτές, αγιοποίηση Γκατούζο, νίκη στο… 98’! Τι άλλο να ζητήσουν οι Κρητικοί; Και ο Λεβαδειακός δεν πάει πίσω έχοντας καταφέρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη μετά από 20 και βάλε ματς. Προσωπικά, παρότι εξακολουθώ να μην θεωρώ τον Γκατούζο προπονητή θα πάω με τη νίκη του ΟΦΗ λόγω αύρας ομάδας και παλιών… χρωστούμενων (πέρυσι ο Λεβαδειακός ήθελε και πήρε τη νίκη επί του ΟΦΗ). Όποιος το φοβηθεί έχει πάντα το under ως καλή επιλογή, δεν πρόκειται να ξαναβάλει τέσσερα γκολ ο Λεβαδειακός εκτός έδρας!

298. ΟΦΗ-Λεβαδειακός: 1 (2,15)

299. Παναιτωλικός-Πανιώνιος. Άξιζε περισσότερα πράγματα εναντίον της Κέρκυρας ο Πανιώνιος, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Σήμερα, βρίσκει μπροστά του έναν πολύ πιο δύσκολο αντίπαλο και μάλιστα σε φάση που θέλει τη νίκη για να ρεφάρει την ήττα από τον ΠΑΟ. Δύσκολα θα ξεφύγει ο Πανιώνιος. Βλέπω καθαρή νίκη του Παναιτωλικού (1-0, 2-0), αλλά θα την κυνηγήσω με ρίσκο από ημίχρονο, για να αυξήσω την απόδοση, ελπίζοντας να μην κολλήσει στο 0-0.

299. Παναιτωλικός-Πανιώνιος: 1/1 (2,20)

316. Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός. Το μεγάλο ματς της ημέρας. Σε φουλ φόρμα οι δύο αντίπαλοι, με τον Αστέρα να έρχεται από δύο σερί διπλά και τον ΠΑΟ από νίκες. Δεν ξεχνάω όμως πως το καλύτερο φετινό ματς του Παναθηναϊκού ήταν στην Τούμπα και πιστεύω πως θα πραγματοποιήσει παραπλήσια εμφάνιση με τον Αστέρα. Θα πάω με το διπλό.

316. Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός: 2 (2,30)

351. Πανθρακικός-Εργοτέλης. Ο Πάνθραξ πήρε τη σημαντική νίκη «ανάσα» που ήθελε με τον Πλατανιά, ενώ ο Εργοτέλης έχασε με παράπονα από τον ΟΦΗ στις καθυστερήσεις. Θα καταφέρει η ομάδα της Κομοτηνής να διπλασιάσει τις εντός έδρας νίκες μέσα σε 5 μέρες; Παρότι δύσκολο, πιστεύω πως ναι, διότι ο Ρόκα κάνει δουλειά και το κλίμα για τον Δερμιτζάκη είναι κάκιστο.

351. Πανθρακικός-Εργοτέλης: 1 (1,95)