ΑΡΗΣ: Ακάθεκτος για άνοδο - "Χαλαρό" 2-0 για ποδαρικό στο 2018!

Διαχείριση... δυνάμεων και σκορ από τους γηπεδούχους στο β΄ημίχρονο

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Άρη καθώς με γκολ του Πλατέλλα και του Ντούνη “καθάρισε” με 2-0 τον Απόλλωνα Πόντου, ο οποίος αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 33΄ μετά την απερίσκεπτη αποβολή του Γεωργιάδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Διαχείριση... δυνάμεων και σκορ από τους γηπεδούχους στο β΄ημίχρονο που πρόσθεσαν ακόμη τρεις βαθμούς στη συγκομιδή τους και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Football League.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Άρη να αποκτά τον έλεγχο των κινήσεων και τον Απόλλωνα να προσπαθεί να «χτυπήσει» στην κόντρα τους γηπεδούχους.

Με την συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα, ο Άρης μπήκε μπροστά στο σκορ μετά από φάση διαρκείας, με τον Βαγγέλη Πλατέλλα με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Λόπεθ, για να διαμορφώσει το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Μετά το γκολ που σημείωσαν, οι «κίτρινοι» ανέβασαν την απόδοση τους, με τον Πασά στο 24’ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, καθώς η κεφαλιά του μετά τη σέντρα του Μπούρμπου, πέρασε ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Λόπεθ.

Στο 33ο λεπτό και εκεί που όλα έδειχναν… ήρεμα, “άναψαν” τα αίματα, αφού οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, όταν ο Γεωργιάδης εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισαν οι παίκτες του Απόλλωνα, χωρίς να ακουστεί το σφύριγμα του διαιτητή, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Η απόφαση αυτή προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις των παικτών και των ανθρώπων του Απόλλωνα, κάτι που έφερε και την αποβολή του προπονητή της Καλαμαριάς, Δημήτρη Καλαϊτζίδη.

Όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το 1-0, ωστόσο, ο Μάρκος Ντούνης με πλασέ στο 44’ μέσα από την μεγάλη περιοχή έστειλε τους «κίτρινους» με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια.

Με τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται με παίκτη λιγότερο και το δείκτη του σκορ στο 2-0, ο Άρης έκανε περισσότερο διαχείριση του σκορ, ψάχνοντας -ωστόσο – το... κερασάκι στην τούρτα.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή του β’ ημιχρόνου καταγράφηκε στο 58ο λεπτό με τον Ντούνη να πιάνει την κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή, δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά του Λόπεθ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ισπανός πορτιέρε, είπε και πάλι "όχι" σε επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων.

Με τον Απόλλωνα να μην βρίσκει χώρους για να φτάσει στα καρέ του Άρη και τους γηπεδούχους να επαναπαύονται στη διαφορά των δυο τερμάτων, ήρθε το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή που διατηρεί τον Άρη στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά από ένα ακόμη “τρίποντο” (2-0).

Άρης (Δ. Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Ούγκο Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν, Ντούνης (Μαραγκός 84’ ), Ιντζόγλου, Διαμαντόπουλος (Κάσος 72΄), Πασσάς (55' Παυλίδης), Πλατέλλας

Απόλλων Πόντου (Δ. Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Καλί, Αμαραντίδης, Βεργώνης (Καπίας 82’), Καλογέρης, Συμελίδης, Λιόνης (57' Ενλουντούλου), Μπρίτο (Γκουγκούδης 72’ ), Χασομέρης