Ο Άρης έπαιξε για τον 19χρονο: Νίκησε την ΑΕΚ στο 95’ με τα φτερά του Άλκη (ΦΩΤΟ)

Σε συναισθηματικά φορτισμένο κλίμα ο αγώνας

Σε συναισθηματικά φορτισμένο κλίμα, στη σκιά της δολοφονίας του 19χρονου Άλκη, πραγματοποιήθηκε σήμερα το παιχνίδι Άρης –ΑΕΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 21η αγωνιστική της Super League.

Με μια γκολάρα του Σάκιτς στο 95′ ο Άρης πήρε τη μεγάλη νίκη με 2-1 κόντρα στην ΑΕΚ, ένα τρίποντο αφιερωμένο στη μνήμη του δολοφονημένου Άλκη Καμπανού! Ο Άρης είχε προηγηθεί επίσης με γκολάρα του Εντιαγέ, ισοφάρισε η ΑΕΚ στο 85′ με τον Αραούχο, αλλά την τελευταία κουβέντα την είπε η ομάδα του Άκη Μάντζιου, παίρνοντας μια σπουδαίας σημασίας βαθμολογικής και συναισθηματικής νίκη.

ΜΕ ΙΤΟΥΡΜΠΕ-ΛΟΥΜΟΡ Η ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Δύο νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα που επέλεξε ο Άκης Μάντζιος για το ντέρμπι με την ΑΕΚ. Ο Λούμορ πήρε τη θέση του τραυματία Γκάνεα και ο Ιτούρμπε εκείνη του Γκάμα. Η ενδεκάδα του Άρη: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ, Σάσα, Ματίγια, Μαντσίνι, Εντιαγέ, Ιτούρμπε, Καμαρά. Ο Άρης είχε από το ξεκίνημα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και το “πάνω χέρι” στο παιχνίδι με την ΑΕΚ να αμύνεται κυρίως, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσιντώτα. Έτσι στο 10’ είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Βαθιά μπαλιά για τον Μαντσίνι, πήγε να δημιουργηθεί ευκαιρία, δεν μπόρεσε να γυρίσει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Σάσα σούταρε, αλλά, ο Τσιντώτας εντυπωσιακά στη γωνία του σε κόρνερ!

ΓΚΟΛΑΡΑ ΕΝΤΙΑΓΕ

Ο Άρης είχε το πάνω χέρι ως το 20′, χωρίς να κάνει άλλη φάση και με την ΑΕΚ να πάσχει φανερά στον άξονα. Η αθηναϊκή ομάδα ισορρόπησε, το ματς ήταν μοιρασμένο με τον Άρη να έχει μέσα στα τελευταία πέντε λεπτά τρεις καλές, από τις οποίες ήρθε το εξαιρετικό γκολ του Εντιαγέ. Στο 39′ με τον Μαντσίνι και στο 43′ με τον Ματίγια απείλησε και στο 44′ ήρθε το εξαιρετικό τακουνάκι του Εντιαγέ για να γίνει το 1-0. Η ΑΕΚ την πρώτη της πραγματικά μεγάλη στιγμή την είχε ακριβώς ένα λεπτό αργότερα με τον Σάκχοφ, αλλά ο Σιαμπάνης ήταν εκεί… Νωρίτερα, το 30′ κέρδισε πέναλτι ο Άρης. Ο Σάσα πάτησε περιοχή και έπεσε, έπειτα από μαρκάρισμα του Τζαβέλλα. Ο διαιτητής, Κορδέρο Βέγκα πήγε να ελέγξει τη φάση και πήρε σωστά πίσω την αρχική του απόφαση.

ΜΕ ΜΑΝΤΑΛΟ Η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έριξε στο 46′ τον Μάνταλο μέσα, αντί του Σάκχοφ και με έναν σχηματισμό 4-2-3-1 επιχείρησε να μπει στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι γέμισαν τον χώρο του κέντρου και απέκτησαν άλλη ταχύτητα, βάζοντας πιο… δύσκολα στον Άρη, χωρίς πάντως να είναι επικίνδυνοι επιθετικά με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.

ΕΡΙΞΕ ΜΑΤΕΟ Ο ΑΡΗΣ

Ο Άκης Μάντζιος έριξε τον Ματέο Γκαρσία στο 62′ αντί του Ιτούρμπε (δεν είχε τα τρεξίματα που περίμενε ο Άρης, ενώ ήταν βιαστικός στις τελικές προσπάθειες), ζητώντας μεγαλύτερη πίεση από το χώρο του κέντρου και μπροστά. Η μπάλα παίχθηκε κυρίως στον χώρο του κέντρου, με πολλά νεύρα και πολλά λάθη, φτάνοντας στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα. Ο Γιαννίκης έριξε στο 78′ Λε Ταλέκ και Ανσαριφάρντ αντί Χατζισαφί και Ρότα παίζοντας τα… ρέστα του, έχοντας καλή στιγμή στο 81′ με τον Τσούμπερ.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΗΝ “ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ”

Ο Άρης έχασε διπλή ευκαιρία να “τελειώσει” την ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά. Στο 82′ μεγάλη επέμβαση του Τσιντώτα! Μπήκε ανενόχλητος κάθετα ο Εντιαγέ, προχώρησε και σούταρε με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να σώζει. Δυο λεπτά αργότερα, ο Φαμπιάνο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να γλύψει το κάθετο δοκάρι!

ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ Η ΑΕΚ ΜΕ ΑΡΑΟΥΧΟ

Κόντρα στην ροή του αγώνα η ΑΕΚ ισοφάρισε με ανάποδο ψαλίδι του Αραούχο στο 85′ , μετά από αδράνεια της κιτρινόμαυρης άμυνας.

ΜΙΛΗΣΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ Ο ΣΑΚΙΤΣ (2-1)

Ο Άρης, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Και στο 90+5′ ο Σάκιτς που είχε μπει στο ματς στο 83΄,  με γλυκό πλασέ από τα αριστερά εκτέλεσε τον Τσιντώτα γράφοντας το 2-1 υπέρ των κιτρινόμαυρων.