Ασταμάτητος Άρης! 2-3 στην Κρήτη με ανατροπή και μόνος πρώτος!

Με τρομερή απόδοση στο 2ο ημίχρονο ανέτρεψε το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου σε 2-3!

Σε μία ανεπανάληπτη ματσάρα ο κακός Αρης του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε όχι μόνο να αντιδράσει, αλλά να ανατρέψει το 2-0 του Εργοτέλη και να κερδίσει με 2-3 συνεχίζοντας το αήττητο σερί νικών του και παραμένωντας μόνος πρώτος πλέον στο πρωτάθλημα της Football League!

Κυρίαρχος Εργοτέλης, αγνώριστος Αρης

Ο Αρης ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ πριν καν συμπληρωθούν 25 αγώνα, ενώ ο Εργοτέλης είχε ευκαιρίες - κυρίως - στο πρώτο μέρος για να πετύχει κι άλλα γκολ. Μόλις στο 14', οι Κρητικοί πήραν προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Κάιπερς όταν έπιασε στον... ύπνο την άμυνα του Αρη και με κεφαλιά ψαράκι έπειτα από την πάσα του Σταματάκου νίκησε τον Καντιμοίρη.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Κάιπερς αυτή τη φορά να πλασάρει τον Καντιμοίρη να αποκρούει, όμως ο Σταματάκος ήταν σε θέση βολής πήρε το "ριμπάουντ" και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Καντιμοίρη.

Τα δύο γρήγορα αυτά γκολ έφεραν εκνευρισμό στην ομάδα του Δημήτρη Σπανού, που με εξαίρεση τη φάση του Κάσσου στο 29' και ένα φάουλ του Πλατέλλα, ουδέποτε απείλησαν ουσιαστικά την εστία του Λαδά.

Αντ' αυτού, οι Κρητικοί, είχαν ευκαιρία να πετύχουν και τρίτο τέρμα με τον Καντιμοίρη να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Σταματάκου, έξω από την περιοχή.

"Ξύπνησε" και μείωσε ο Αρης

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Δημήτρης Σπανός, έριξε στη "μάχη" τον Μάρκο Ντούνη, αντί του Πασχάλη Κάσσου, με τον Αρη, πολύ νωρίς μόλις στο 46' να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Διαμαντόπουλο να σκοράρει και να μπει εκ νέου στο παιχνίδι, με τον Λαδά να διώχνει ενστικτωδώς τη μπάλα σε κόρνερ. Ο ίδιος παίκτης στο 50' και πάλι πρωταγωνίστησε σε μία φάση, με τον Λαδά να έχει και πάλι... απάντηση.

Ο Αρης που μπήκε πολύ επιθετικά στο παιχνίδι, κατάφερε στην τρίτη του τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο να βρει τον τρόπο να σκοράρει με τον Μάρκο Ντούνη, να σκοράρει, έπειτα από την πάσα του Ιντζόγλου, ενώ προηγουμένους είχε προηγηθεί λάθος του Λαδά. Ο καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο Αρης, συνέχισε να χάνει τη μία φάση πίσω από την άλλη με τον Πλατέλλα στο 58' να χάνει μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Στο 65' ο Εργοτέλης έχασε μοναδική ευκαιρία για να ξαναπάρει διαφορά δύο τερμάτων στο παιχνίδι, όταν και από βολέ του Λαδά, ο Ν' Ντιαγέ που δευτερόλεπτα πριν πέρασε στο παιχνίδι δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά τον Καντιμοίρη, από θέση τετ α τετ.

Ισοφάρισε με Διαμαντόπουλο

Στο 71' ο Πλατέλλας κέρδισε πέναλτι όταν και ανατράπηκε από τον Σταμόπουλο. Ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Λαδά, έκανε το 2-2 και έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να διεκδικήσει ακόμα και τη νίκη. Ο Εργοτέλης που γενικώς σε ολόκληρη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, έδειξε επηρεασμένος από την απόδοση του Αρη, είχε μία ακόμα καλή ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όμως ο Εφορντ νικήθηκε από τον Καντιμοίρη.

Το...γύρισε με Πλατέλλα

​Ο καταπληκτικός Αρης του δευτέρου ημιχρόνου, κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ, με τον Βαγγέλη Πλατέλλα να σκοράρει (σ.σ. όπως φάνηκε από το ριπλέι ο Ντούνης φαίνεται να ήταν εκτεθειμένος τη στιγμή που πήρε την μπάλα και πριν δώσει την ασίστ στον Πλατέλλα) και τους "κίτρινους" να ολοκληρώνουν μία επική ανατροπή, φεύγοντας από το Παγκρήτιο με το τρίποντο της νίκης με την ομάδα του Δημήτρη Σπανού να πετυχαίνει το 4Χ4 στο πρωτάθλημα της Football League!

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Tάκης Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης (66' Πάτας), Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Βογιατζής, Μπούζας (82' Αγγελόπουλος), Μπουτσάκης (65' N' Nτιαγέ), Έφορντ, Κάιπερς, Σταματάκος.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν (78' Νίκιτς), Ιντζόγλου, Πλατέλλας, Κάσσος (46' Ντούνης), Πασάς (83' Καπνίδης), Διαμαντόπουλος.

Διαιτητής: Γ. Λάμπρου (Εύβοια)