ΑΡΗΣ: Ασταμάτητος και στο «βούρκο» του Αιγινίου με 1-4!

Το 15ο συνολικά του τρίποντο στο πρωτάθλημα της Football League πανηγύρισε ο Άρης εν μέσω χιονιά

Χωρίς να ιδρώσει, ο Άρης, κατάφερε να πάρει ένα από τα πιο εύκολα τρίποντά του τη φετινή χρονιά, καθώς, μέσα στα πρώτα 13' του αγώνα, είχε πάρει προβάδισμα δύο γκολ, χάρη στα τέρματα του Διαμαντόπουλου στο 5' και του Πλατέλλα στο 13'.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού, παρά τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του Γιάννης Παραλυκίδης, στο Αιγίνιο (σ.σ. σε αυτό έπαιξε ρόλο και η βροχή αρχικά και η χιονόπτωση αργότερα), έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, δείχνοντας από το πρώτο κι όλας λεπτό πως μοναδικός στόχος ήταν να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να "ξεκλειδώσει" την αντίπαλη άμυνα.

Αυτό συνέβη και στην πράξη, καθώς στο 3' ο Παυλίδης κέρδισε πέναλτι, έπειτα από ανατροπή του Σοφιάνη, με τον Δημήτρη Διαμαντόπουλο να σημαδεύει σωστά και να ανοίγει το σκορ πολύ νωρίς. Αυτό ήταν και το 7ο τέρμα για τον Ελληνα επιθετικό στο πρωτάθλημα, στην επιστροφή του στην αρχική ενδεκάδα.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Πλατέλλας έστειλε... προειδοποίηση με το σουτ να καταλήγει λίγο άουτ, ωστόσο, λίγο αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 13', από κοντινή απόσταση και με πλασέ νίκησε τον Τόλιο, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι που ποτέ ουσιαστικά δεν απείλησαν την εστία του Αναγνωστόπουλου, είχαν ρόλο... κομπάρσου, με τον Αρη να κάνει διαχείριση του αποτελέσματος, δίχως να έχει κάποια αξιόλογη ευκαιρία μετά τα δύο γρήγορα γκολ του.

Mε ευκαιρία για τον Αρη ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με τους Βαλεριάνο και Διαμαντόπουλο να συνεργάζονται και τον τελευταίο να βάζει την προβολή όμως η μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Ο,τι δεν πέτυχε ο Διαμαντόπουλος, το κατάφερε ο Παυλίδης που στο 63' με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή, έκανε το 0-3 και "σφράγισε" το διπλό για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού.

O... χορός των γκολ για τον Αρη στο Αιγίνιο συνεχίστηκε με τον Διαμαντόπουλο στο 70' να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, καθώς με πλασέ νίκησε και πάλι τον Τόλιο, σε ένα όμορφο γκολ που προήλθε από συνεργασία των Παυλίδη και Ντούνη πριν η μπάλα καταλήξει στα πόδια του Ελληνα επιθετικού. Οι "κίτρινοι" έχασαν ευκαιρίες και γι' άλλα γκολ με τον Ντούνη στο 78' και στο 88' να έχει τις καλύτερες εξ' αυτών.

Ο Αιγινιακός το μόνο που κατάφερε να στο παιχνίδι ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Ζούρκο να είναι ο σκόρερ στο 84', με το 1-4 να είναι το τελικό σκορ, με τον Αρη να παίρνει ένα ακόμα τρίποντο και να συνεχίζει τον μοναχικό του δρόμο προς την επιστροφή του στη Super League.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Τοπαλίδης (67' Ζούρκος), Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πετρούσης (57′ Χότζιτς), Πολύζος (46′ Ανδρικόπουλος), Αντωνιάδης, Γκατζολάρι, Σοφιάνης, Πέριτς, Παπαδόπουλος.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Σόουζα, Μουμίν, Ιντζόγλου, Πλατέλλας (65′ Μιλούνοβιτς), Πασάς (36′ Ντούνης), Διαμαντόπουλος, Παυλίδης (76' Nίκιτς).