ΠΑΟΚ – Άρης 95-79: Εύκολα ο «Δικέφαλος» σε κατάμεστη Πυλαία!

Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Άρη στο «Παλατάκι»

Στην κατάμεστη από οπαδούς του ΠΑΟΚ Πυλαία, ο Δικέφαλος νίκησε εύκολα τον Άρη με 95-79, σε ένα ματς που οι ασπρόμαυροι προηγούνταν σε όλη του τη διάρκεια, ενώ οι κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν ουσιαστικά τη νίκη.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν ''αγριεμένοι'' στην αναμέτρηση και μετά από μόλις πέντε λεπτά αγώνα είχαν 5/7 τρίποντα με το σκορ να ειναι στο 17-7, με τους παίκτες του Άρη να... ψάχνονται. Ο Γκος με 12 δικούς του πόντους βοήθησε την ομάδα του να κλείσει την πρώτη περίοδο με το υπέρ της 28-18, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις κυρίως από τους Μποχωρίδη και Νταλό.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο ΠΑΟΚ και στο 13ο λεπτό είχε ανεβάσει τη διαφορά στο +15 (35-20), με τον Γκάρετ να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να μην αστοχεί κάτω από το καλάθι. Ο Άρης δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο αμυντικό κομμάτι, ενώ στην επίθεση δυσκολευόταν υπερβολικά, με τον Λάκι Τζόουνς να προσφέρει τα μέγιστα. Ωστόσο η διαφορά ήταν μεγάλη και οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο τέλος του ημιχρόνου, κρατώντας μια διαφορά ''ασφαλείας'' (52-38).

Στην επανάληψη η εικόνα δεν είχε αλλάξει καθώς οι Γκος και Χρυσικόπουλος έδειχναν... άχαστοι και με 4 σερί τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (64-47, 23'43''). Με 2'30'' να απομένουν για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 14 (70-56), ο Μποχωρίδης πέτυχε πήρε συνεχόμενες επιθέσεις και μείωσε τη διαφορά στο -11 (72-61), ωστόσο οι γηπεδούχοι έμειναν συγκεντρωμένοι και πήγαν στην τελευταία περίοδο με το υπέρ τους 76-61.

Στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου ξανά ο Μποχωρίδης με τρίποντο έκανε το 76-64. Οι παίκτες του Άρη έψαχναν το μακρινό σουτ με τον Χάρις να αστοχεί, ωστόσο ο Κάιζερ έκανε τρομερό φόλοου για να καρφώσει εντυπωσιακά, ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 μετά από αρκετή ώρα (76-67, 31'28'').

Οι φιλοξενούμενοι ''επέστρεψαν'' στο ματς, ρίχνοντας τη διαφορά στους 3, με τον Φλιώνη να μην αστοχεί από τη γραμμή των βολών (78-75, 34'27''), ωστόσο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μικρό 9-0 σερί για το 87-75, με 2'50'' για το τέλος, ενώ ο Χάτσερ ''κλείδωσε'' τη νίκη για τον ΠΑΟΚ με σουτ από μέση απόσταση (89-77), περίπου 1' πριν τη λήξη.

Δεκάλεπτα: 28-18, 52-38, 76-61, 95-79

Δείτε τους πόντους των παικτών των δύο ομάδων.

Πληροφορίες: superbasket.gr

Πηγή στατιστικών: gazzeta.gr