Το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία του κάνει ο ΠΑΟΚ!

Έσπασε το ρεκόρ που κρατούσε από τη σεζόν 1984-85

Με την ενδέκατη νίκη, σε 12 αγώνες, ο ΠΑΟΚ έγραψε ιστορία, «σπάζοντας» το καλύτερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, που κρατούσε από τη σεζόν 1984-85.

Ο φετινός ΠΑΟΚ είναι μια ομάδα, η οποία ξέρει να παίρνει αυτό που θέλει μέσα στο γήπεδο. Ακόμη και σε κακές βραδιές, ακόμη και όταν δεν παίζει καλό ποδόσφαιρο, ακόμη και όταν οι οπαδοί του γκρινιάζουν για την απόδοση της ομάδα από το ημίχρονο κάθε αγώνα.

Στο ποδόσφαιρο το αποτέλεσμα μετράει και στο τέλος της βραδιάς είναι αυτό που μένει αποτυπωμένο, αν παρατηρήσει κανείς τον τρόπο που ο Ραζβάν Λουτσέσκου πανηγύρισε την στιγμή, που ο Τσαμούρης σφύριξε για τελευταία φορά στο ΔΑΚ Λαμίας, θα καταλάβει πολλά για τη σημασία της νίκης.

Οι αριθμοί και ο απολογισμός των 11 νικών και της μίας (1) ισοπαλίας στις πρώτες 12 αγωνιστικές, έχουν φέρει τον «Δικέφαλο» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και σε απόσταση έξι βαθμών από τον δεύτερο Ολυμπιακό. Αυτή είναι η ουσία, ενώ ο παραπάνω απολογισμός, ασφαλώς, είναι ο καλύτερος όλων των εποχών για τον ΠΑΟΚ, καθώς ποτέ άλλοτε στην 59χρονη ιστορία της μεγάλης κατηγορίας, δεν εμφάνισε μια τέτοια επίδοση.

Τη σεζόν 1984-85 όταν με τον Βάλτερ Σκότσικ στον πάγκο του κατέκτησε το δεύτερο και τελευταίο μέχρι τώρα πρωτάθλημα, μέτρησε 10 νίκες και 2 ισοπαλίες, ενώ με τον μεγάλο Λες Σάνον την σεζόν 1972-73, έμεινε αήττητος για 19 αγωνιστικής, αλλά είχε ξεκινήσει το πρωτάθλημα με 9 νίκες και 3 ισοπαλίες. Απολογισμό που είχε και τρία χρόνια αργότερα (1976-77), με προπονητή τον Μπράνκο Στάνκοβιτς.

Τη σεζόν 2014-15 ο ΠΑΟΚ του Αγγελου Αναστασιάδη είχε απολογισμό στα πρώτα 12 παιχνίδια: 9 νίκες, 2 ισοπαλίες, 1 ήττα (ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2), ενώ τη χρονιά -1975-76- του πρώτου πρωταθλήματος με τον Γκιούλα Λόραντ μέτρησε: 8 νίκες, 3 ισοπαλίες, 1 ήττα (ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 2-0).

Εκνευρισμένος ο Πρίγιοβιτς με την αλλαγή του

Ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς είχε αρκετά νεύρα μόλις έγινε αλλαγή στο 65ο λεπτό του αγώνα του ΠΑΟΚ με τη Λαμία, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να τον αγκαλιάζει και να προσπαθεί να ηρεμήσει τον Σέρβο στράικερ.

Ο Σέρβος φορ βγήκε αρκετά στραβωμένος από τον αγωνιστικό χώρο και δεν έκρυψε διόλου την δυσαρέσκειά του, αφού ουσιαστικά "θυσιάστηκε" μετά την αποβολή του Κάνιας, με τον Βέρνμπλουμ να μπαίνει στην θέση του διεθνούς Σέρβου στράικερ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου αγκάλιασε τον παίκτη του και προσπάθησε να τον ηρεμήσει, αντιλαμβανόμενος ότι εκείνη την στιγμή ο Πρίγιοβιτς ήταν εκνευρισμένος. Λίγες ημέρες πριν, είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο στο Λονδίνο με την Τσέλσι, όταν βγήκε αλλαγή στο ημίχρονο μετά την αποβολή του Χατσερίντι μόλις στο 7', με τον προπονητή του να επιλέγει να "θυσιάσει" τον επιθετικό του.

Την ώρα που κατευθυνόταν στον πάγκο, πέταξε τα γάντια του στο χορτάρι, ο Λουτσέσκου τον αγκάλιασε, αλλά δεν τον ηρέμησε. Ο Πρίγιοβιτς συνέχισε να μονολογεί εκνευρισμένος, ενώ μετέπειτα χτύπησε το πάνω μέρος του πάγκου και κλώτσησε κάτι. Όπως και να 'χει, ήταν πάνω στην ένταση της στιγμής, με τον Σέρβο να ήθελε να μείνει και άλλο στο ματς. Πηγές: Gazzetta, Sdna