ΠΑΟΚ 6 αστέρων για τα… Χριστούγεννα – Δείτε τα γκολ (Video)

Χατ τρικ ο Πρίγιοβιτς, ήρθε το γκολ για Καρέλη

Δεν χαρίζεται σε κανένα αντίπαλο φέτος ο ΠΑΟΚ και χωρίς να τραβήξει χειρόφρενο, σάρωσε με 6-0 τον Αήττητο Σπάτων, εξασφαλίζοντας την πρωτιά του ομίλου και φυσικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Θεσσαλονικείς έδωσαν συνέχεια σε ένα απίστευτο σερί στο Κύπελλο Ελλάδας, αφού παραμένουν αήττητοι για 15 αγώνες στον θεσμό, με 14 νίκες και μια ισοπαλία απολογισμό.

Επιτέλους γκολ ο Καρέλης!

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ φάνηκε ιδιαίτερα ορεξάτος, πατούσε με χαρακτηριστική ευκολία την περιοχή του Αήττητου, κάνοντας σαφές πως είναι θέμα χρόνου να ανοίξει το σκορ. Στο 13ο λεπτό του παιχνιδιού -μάλιστα- προειδοποίησε τους γηπεδούχους, όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κοκκαλά μετά από μια προσπάθεια του Κρέσπο.

Τρία λεπτά αργότερα, ότι δεν πέτυχε ο Ισπανός, το κατάφερε ο Νίκος Καρέλης, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα του ΠΑΟΚ! Ο Έλληνας επιθετικός εκμεταλλεύτηκε έξυπνα μια σέντρα του Ουάρντα από τα αριστερά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Μετά από σωρεία ευκαιριών με τον Κοκκαλά να μοιάζει απελπιστικά μόνος του, ο Δικέφαλος έφτασε γρήγορα στο 0-2 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Ένα γύρισμα του Λημνιού από δεξιά εντός περιοχής, στάθηκε ικανό για να το μετουσιώσει σε γκολ ο Κάνιας, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του, την ώρα που οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να αντιδράσουν.

Χατ τρίκ Πρίγιοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο

Το β΄ημίχρονο ξεκίνησε με μια αλλαγή από τον προπονητή του ΠΑΟΚ που ενδεχομένως να μην επιχειρούσε αν η 15η αγωνιστική της Super League διεξαγόταν κανονικά το ερχόμενο Σαββατοκύριακο. Ο Πρίγιοβιτς πέρασε στην θέση του Άκπομ, την ώρα που ο Αήττητος προχωρούσε σε αναγκαστικές αλλαγές ακόμη και εσωτερικές δεδομένου ότι οι γηπεδούχοι αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα και το ρόστερ έχει μικρύνει επικίνδυνα.

Περίπου 17 λεπτά μετά την είσοδό του, ο Πρίγιοβιτς φρόντισε να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, στέλνοντας με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Κοκκαλά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ, γράφοντας το 0-3.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού έδωσε το δικαίωμα στον Λουτσέσκου να... φρεσκάρει την ομάδα του με νέα πρόσωπα, ρίχνοντας μέσα στο γήπεδο και τον Λευτέρη Λύρατζη. Στο 75΄ο Καρέλης με ιδανικό τελείωμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 αλλά η συνέχεια είχε την υπογραφή του Πρίγιοβιτς. Ο 28χρονος επιθετικός σε διάστημα ενός λεπτού, σκόραρε ακόμη δυο τέρματα, κατέγραψε χατ τρικ και σφράγισε την πρωτιά του ΠΑΟΚ με εμφατικό τρόπο για το 6-0 στα Σπάτα. sdna.gr

Αήττητος Σπάτων: Κοκκαλάς, Σπυρόπουλος, Κολλαράς (46’ Λάμπρου), Ηρακλής, Σταματάκης, Βούκοβιτς (61’ Κοκκόρης), Κασνέτση, Χατζηιωαννίδης, Γροντής, Μάγκας (58’ Κατσέρης), Καλογέρης.

ΠΑΟΚ: Ρέι, Κρέσπο (67’ Λύρατζης), Χατσερίδης, Μαλεζάς, Τόσκα, Κάνιας, Μπίσεσβαρ (64’ Μπαλογιάννης), Λημνιός, Καρέλης, Ουάρντα, Ακπόμ (46’ Πρίγιοβιτς).