Μπάσκετ: Νίκη τετράδας για ΠΑΟΚ, ήττα πισωγύρισμα για Άρη

Βίοι αντίθετοι για ΠΑΟΚ και Άρη - Νίκη ο δικέφαλος με Πανιώνιο, ήττα των κιτρίνων στο Χολαργό

Σημειώνοντας 13 πόντους στη δεύτερη και οχτώ πόντους στην τρίτη περίοδο, ο Ουίλ Χάτσερ απλοποίησε την κατάσταση για τον ΠΑΟΚ, που επιβλήθηκε του Πανιωνίου στο “PAOK Sports Arena” με 83-73. Ο Πανιώνιος χωρίς τους Μπέρι και Όστιν, ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το 34ο λεπτό, όταν και πλησίασε τον αντίπαλο του στους πέντε πόντους.

Οι νικητές, παίζοντας χωρίς τους Τζόουνς και Σχίζα που δεν υπολογίζονται ως το τέλος της σεζόν, εκτέλεσαν με 44% από το τρίποντο όμως και οι “κυανέρυθροι” από την άλλη πλευρά ήταν πολύ παραγωγικοί από την περίμετρο (40%). Η διαφορά των δύο ομάδων όμως στα λάθη (16 ο ΠΑΟΚ, 23 ο Πανιώνιος), έπαιξε τον ρόλο της στην άνετη επικράτηση των γηπεδούχων.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα εξελίχθηκαν σε... διαγωνισμό τρίποντων για τις δύο ομάδες αφού ο Πανιώνιος άρχισε με 4/4 και ο ΠΑΟΚ με 2/2. Έτσι στο 4ο λεπτό υπήρχε ισοπαλία στους 14 πόντους. Ο Πανιώνιος που παρά την απώλεια του Ντέβιον Μπέρι λίγο πριν το παιχνίδι (είχε μυϊκούς σπασμούς στη μέση) και την απουσία του Ντεμέτρικ Όστιν (έμεινε με τραυματισμό στην Αθήνα) έβρισκε εύκολα λύσεις στην επίθεση του, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 23-20, παρότι είχε ήδη έξι λάθη.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι “κυανέρυθροι” άνοιξαν τη διαφορά στους επτά (20-27) όμως εκεί ανέλαβε δράση ο Ουίλ Χάτσερ. Με ένα προσωπικό σερί επτά πόντων αρχικά και σημειώνοντας συνολικά 13 στη δεύτερη περίοδο, “ξεκόλλησε” τον ΠΑΟΚ επιθετικά. Έτσι οι γηπεδούχοι από το -7, βρέθηκαν στο +9 (42-33). Ο Πανιώνιος όμως συνέχισε να εκτελεί με καλά ποσοστά, αντέδρασε αρχικά με δύο διαδοχικά τρίποντα του Δίπλαρου και προς το τέλος του ημιχρόνου, μάζεψε τη διαφορά στους τέσσερις (47-43), παρότι ο ΠΑΟΚ είχε στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, 6/8 τρίποντα μετά τα 2/7 του πρώτου.

Μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στους 49 πόντους όμως με την είσοδο του Χάτσερ, ο ΠΑΟΚ βρήκε και πάλι ρυθμό στην επίθεση. Ο Αμερικανός οχτώ από τους επόμενους 11 πόντους του ΠΑΟΚ που ξέφυγε με 60-51 και λίγο μετά βρέθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο προβάδισμα (65-54 στο 29') πριν διαμορφωθεί το 65-56 της τρίτης περιόδου.

Οι “ασπρόμαυροι” άνοιξαν ακόμη περισσότερο την “ψαλίδα” στις αρχές της τέταρτης περιόδου (69-56) όμως ο Πανιώνιος δεν απογοητεύτηκε. Βρήκε αρχικά σκορ από την περιφέρεια (τρίποντα από Δίπλαρο και Καμπερίδη) και στη συνέχεια από κοντά με τον Ντόρσεϊ και “έτρεξε” σερί 10-2, για να μειώσει στους πέντε (71-66 στο 34'). Το τάιμ άουτ του Ηλία Παπαθεοδώρου, αφύπνισε τους παίκτες του ΠΑΟΚ και ένα σερί 8-0 σε τρία λεπτά, “τελείωσε” οριστικά το παιχνίδι για τους γηπεδούχους (79-66 στο 37').

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-43, 65-56, 83-73

Ήττα για τον Άρη στο Χολαργό

Την παρουσία του στα πλέι οφ εξασφάλισε ο Χολαργός στην παρθενική του συμμετοχή στην Betshop Basket League. οι νεοφώτιστοι επικράτησαν στην έδρα τους με 76-63 του Άρη για την 23η αγωνιστική και «κλείδωσε» και μαθηματικά την παρουσία του στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις με τον μεν Άρη να είναι καλύτερος στο πρώτο μέρος και τον δε Χολαργό να ανεβάζει την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, να ανατρέπει το εις βάρος του σκορ και εν τέλει να φτάνει στην 11η φετινή του νίκη.

Οι γηπεδούχοι σούταραν με 52% εντός παιδιάς σε αντίθεση με τον Άρη που είχε 41%. Συγκεκριμένα οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη τελείωσαν το παιχνίδι με 21/34 δίποντα και 6/17 τρίποντα ενώ είχαν 16/24 βολές και ακόμα 30 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 11 κλεψίματα και 4 μπλοκς.

Την ίδια στιγμή η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε μόλις 12/16 δίποντα, 8/22 τρίποντα και 15/18 βολές ενώ τελείωσε με 26 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-35, 50-47, 76-63

Πηγή: esake.gr