Στον τελικό του κυπέλλου βόλεϊ ο ΠΑΟΚ: 3-1 τον Ολυμπιακό

Μεγάλη νίκη πρόκριση για το δικέφαλο

Τον τίτλο που είχε κατακτήσει πέρυσι στην Ρόδο θα υπερασπιστεί κι εφέτος ο ΠΑΟΚ, ο οποίος είναι ο πρώτος φιναλίστ του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ ανδρών.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κατάφερε να επικρατήσει του Ολυμπιακού με 3-1 σετ στον πρώτο ημιτελικό του Final Four της διοργάνωσης που διεξάγεται στην Ιεράπετρα και θα έχει την ευκαιρία στον αυριανό (20/04, 20:15) τελικό να κατακτήσει ξανά το τρόπαιο (θα παίξει με τη νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στον Ηρακλή και στον Φοίνικα Σύρου).

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός στη μεγαλύτερη διάρκειά του, καθώς εάν εξαιρέσει κανείς το δεύτερο σετ που ο ΠΑΟΚ έκανε «περίπατο», στα υπόλοιπα τρία έγινε πραγματική μάχη και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Παρά τις σημαντικές απουσίες που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» (δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες, Αλεξίεφ και Κουμεντάκης), κατάφεραν να μπουν καλύτερα στον αγώνα και να πάρουν το πρώτο σετ με 25-22.

Η αντίδραση των «ασπρόμαυρων» ήταν άμεση και με επίδειξη δύναμης ισοφάρισαν σε 1-1 (25-15). Πόντο-πόντο «βάδιζαν» οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ, με τον εξαιρετικό Οκολιτς να δίνει ρεσιτάλ στο μπλοκ και με 4 άσους να οδηγεί τον ΠΑΟΚ στο 2-1 (25-23).

Ακόμη πιο αμφίρροπο ήταν το τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα μέχρι το 20-18, αλλά οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να πάρουν τελικά τη νίκη-πρόκριση με το μπλοκ του Όκολιτς με 28-26.