Θρίαμβος Τσιτσιπά στο τουρνουά του Εστορίλ

Νέα μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό τέννις

Μετά τον θρίαμβο της Μαρίας Σάκκαρη στο Ραμπάτ, το απόγευμα του Σαββάτου και τον πρώτο τίτλο στην καριέρα της, σειρά πήρε σήμερα (5/05) ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 7-6) του Ουρουγουανού, Πάμπλο Κουέβας, στον τελικό του τουρνουά του Εστορίλ και πανηγύρισε το τρίτο τρόπαιο στην καριέρα του, μετά από αυτά που κατέκτησε στην Στοκχόλμη και στην Μασσαλία.

Ο 20χρονος πρωταθλητής (Νο 10 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο 1 στο ταμπλό του πορτογαλικού Open), έκανε μεγάλο ματς στον έκτο τελικό της καριέρας του, απέναντι στον έμπειρο Πάμπλο Κουέβας.

Ο 33χρονος Ουρουγουανός (Νο 67 στον κόσμο) κόντραρε όσο μπορούσε τον Τσιτσιπά στο δεύτερο σετμ αλλά δεν κατάφερε να αναχαιτίσει την ορμή του νεαρού Έλληνα αθλητή.

Ειδικά στο πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς έκανε... πάρτι κι έφτασε εύκολα στο 6-3. Στο δεύερο, όμως, ο Κουέβας έδειξε την ποιότητά του και ιδιαίτερα στο 4-3, όταν «έσπασε» το σερβίς του Τσιτσιπά, ισοφάρισε σε 4-4 και στη συνέχεια προηγήγθηκε 5-4 και 6-5.

Ο Τσιτσιπάς, όμως, έχει αποδείξει ότι στα δύσκολα δεν τα παρατά κι αφού ισοφάρισε, στο τάι-μπρέικ ήταν ασταμάτητος. Προηγήθηκε 4-0 και 6-1, έχασε τρία ματς-μπολ και τελικά με 7-6(4) ολοκλήρωσε τον θρίαμβό του μέσα σε 1 ώρα και 45 λεπτά.

Στην διαδρομή του στο όπεν του Εστορίλ ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε χωρίς αγώνα στον Α’ γύρο και στη συνέχεια απέκλεισε τον 27χρονο Αργεντινό Γκουίντο Αντρεότσι (Νο 97) με 6-3, 6-4, στα προημιτελικά τον 25χρονο Πορτογάλο Ζοάο Ντομίνγκες (Νο 214) με 7-6(3), 6-4 και στα ημιτελικά τον 28χρονο Βέλγο Νταβίντ Γκοφέν (Νο 25) με 3-6, 6-4, 6-4.

Ο πρώτος τίτλος στην καριέρα του Έλληνα άσου ήταν στην Στοκχόλμη στις 21-10-2018, όταν νίκησε με 2-0 τον Έρνεστς Γκούλμπις (Λετονία) και ο δεύτερος τίτλος στην Μασσαλία στις 24-02-2019, όταν νίκησε με 2-0 τον Μιχαΐλ Κουκούσκιν (Καζακστάν).

Πλέον, στρέφει το ενδιαφέρον του στο εν εξελίξει τουρνουά της Μαδρίτης, όπου έχει περάσει μπάι στον Α΄ γύρο και θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του πιθανότατα την Τρίτη (7/05).