Δεν τα κατάφερε ο Στ. Τσιτσιπάς - Έμεινε εκτός από τον Σταν Βαβρίνκα

Πάνω από 5 ώρες διήρκεσε η αναμέτρηση

Μετά από ένα απίστευτο σε ποιότητα κι ένταση ματς που ξεπέρασε τις πέντε ώρες ο Σταν Βαβρίνκα κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Στέφανου Τσιτσιπά σε πέντε σετ 76 (6), 57, 64, 36, 86.

Στο πρώτο σετ κυρίαρχο λόγο είχαν τα σερβίς, τα οποία μάλιστα δεν απειλήθηκαν κι έτσι οι δύο τενίστες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς ήταν εκείνος που είχε πρώτος την ευκαιρία να το κατακτήσει όμως ο Βαβρίνκα είχε απαντήσεις και ο Στέφανος με διπλό σφάλμα στο καθοριστικό σερβίς του έδωσε την ευκαιρία να πάρει το τάι μπρέικ με 8-6 και να κλείσει το πρώτο σετ

Στο δεύτερο σετ ο Έλληνας τενίστας έκανε πολύ γρήγορα μπρέικ και βρέθηκε στο 3-0, όμως το νούμερο 24 της παγκόσμιας κατάταξης βρήκε τρόπο να επιστρέψει και να ισοφαρίσει σε 3-3. Με την ένταση να «χτυπάει κόκκινο» ο Έλληνας έφτασε στο 6-5 κι εκεί βρήκε τρόπο να «σπάσει» το σερβίς του Ελβετού και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι δύο αθλητές πήγαν μαζί στα πρώτα έξι γκέιμ, αλλά εκεί ο Ελβετός κατάφερε να κάνει μπρέικ για να προηγηθεί με 4-3. Αξιοποίησε παράλληλα το σερβίς του και βρέθηκε στο 6-4 και το 2-1 σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν μια αποθέωση του τένις. Με απαιτητικά ράλι και μεγάλη ένταση οι δύο τενίστες έβγαλαν τον καλύτερο τους εαυτό με τον Έλληνα τενίστα να είναι εκείνος που κατέκτησε τους κρίσιμους πόντους κι έφτασε στο 6-3.

Όσοι νόμισαν ότι τα είχαμε δει όλα, διαψεύσθηκαν. Το επίπεδο του τένις που έβγαλαν οι δύο τενίστες στο πέμπτο σετ ήταν μοναδικό, με τα σερβίς να «στέκουν» αγέρωχα και να οδηγούν τους δύο μέχρι το 7-6 υπέρ του Ελβετού. Εκεί παίχθηκε το γκέιμ που έκρινε το ματς, με τον πιο αναπάντεχο τρόπο. Ο Βαβρίνκα βρέθηκε στο 30-40, ο Στέφανος πίεσε με inside out forehand και ο Ελβετός με απίθανο slice backhand έστειλε τη μπάλα να βρει (;) την εξωτερική πλευρά της γραμμής. Ο διαιτητής ήλεγξε το αποτύπωμα, ωστόσο είναι οι περιπτώσεις που εύχεσαι να υπήρχε έλεγχος βίντεο στη χωμάτινη επιφάνεια.

Μετά από 5 ώρες και 9 λεπτά ο Βαβρίνκα έκλεισε το ραντεβού στα προημιτελικά με το Ρότζερ Φέντερερ και ο Στέφανος Τσιτσιπάς άφησε τη σφραγίδα του σε ένα από τα ματς που θα θυμόμαστε για χρόνια όταν αναφερόμαστε στο Ρολάν Γκαρός!

Πηγή: novasports