ΝΒΑ: Νίκη με ανατροπή για τους Γουόριορς μέσα στο Τορόντο (VIDEO)

Ισοφάρισαν στο 1-1 τη σειρά των τελικών κόντρα στους Ράπτορς

Οι Γουόριορς είναι οι πρωταθλητές, κι έχουν την κλάση και την εμπειρία για να ξεπερνούν οποιαδήποτε δύσκολη κατάσταση, όπως απέδειξαν με σκληρό τρόπο στους Ράπτορς, μέσα στο Τορόντο.

Το Γκόλντεν Στέιτ νίκησε τους Καναδούς με 109-104 στην έδρα τους και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών, με τους επόμενους δύο αγώνες να φιλοξενούνται πια στο Όκλαντ.

Η επιτυχία της ομάδας του Στιβ Κερ βασίστηκε σε μια τρομερή έκρηξη στην τρίτη περίοδο, όταν οι «πολεμιστές» έτρεξαν σερί 18-0 προσπερνώντας τους Ράπτορς και αποκτώντας προβάδισμα που δεν ξανάχασαν έκτοτε.

Το Τορόντο προηγούνταν σταθερά ως εκείνο το σημείο, καθώς με όπλο μια πιεστική και πολύ αποτελεσματική άμυνα είχε βρεθεί ακόμη και στο +12 στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Γουόριορς δεν είχαν διαθέσιμο ούτε σε αυτό το παιχνίδι τον Ντουράντ, ενώ κατά τη διάρκειά του έχασαν με τραυματισμούς τόσο τον Λούνι όσο και τον Τόμπσον.

Μάλιστα ο Τόμπσον ήταν πρώτος σκόρερ τους με 25 πόντους, ενώ ο «Διόσκουρος» Κάρι σημείωσε 23 και οι Γκριν - Κάζινς έφτασαν στο double double με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, αντίστοιχα.

Για τους Ράπτορς πρώτος σκόρερ ήταν ο Λέοναρντ, που έφτασε κι εκείνος σε double double, με 34 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Πηγή: naftemporiki.gr