Πρώτο βήμα για πρόκριση ο Ολυμπιακός - Στο 0-0 μέσα στην Βικτόρια Πλζεν

Κράτησε το μηδέν στην άμυνά του ο Ολυμπιακός παίρνοντας το προβάδισμα για πρόκριση ακόμη κι αν δεν σκόραρε

Ο Ολυμπιακός κόλλησε στο 0-0 με την Βικτόρια Πλζεν στην Τσεχία στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League, και κρατάει στο χέρι του την πρόκριση στην επόμενη φάση.

H πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης» την προσεχή Τρίτη (30/7, 21:30).

Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το «μηδέν» στα μετόπισθεν, όμως στην επίθεση δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί, δεν είχαν τελική πάσα και δεν κατόρθωσαν να φτάσουν στο γκολ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 17΄ ο Ποντένσε δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή όταν μπήκε από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι αλλά το πλασέ του Βαλμπουενά με το αριστερό πόδι πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χρούσκα.

Στο επόμενο λεπτό ο Καγιάμπα σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Σα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια, για να υποχρεωθεί ο Ολυμπιακός σε αναγκαστική αλλαγή στο 22΄, όταν ο Αβραάμ Παπαδόπουλος τραυματίστηκε κι έδωσε τη θέση του στον Μπα.

Στο 38΄ ο Κόπιτς βρήκε με κάθετη τον Τσέρμακ, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Σα με απίθανη επέμβαση κράτησε το «μηδέν» και στο 44΄ οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Τσέρμακ εκτέλεσε κόρνερ, ο Γκιγιέρμε προσπάθησε να απομακρύνει, η μπάλα χτύπησε στον Πέρνιτσα και κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Ολυμπιακού.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έκλεισαν στα καρέ τους τους ερυθρόλευκους όμως με την είσοδο του Καμαρά στο παιχνίδι αντί του Βαλμπουενά, η εικόνα άλλαξε άμεσα.

Στο 76΄ μάλιστα ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να σκοράρει και να πάρει το διπλό, αλλά το πλασέ του Μπουχαλάκη στην ωραία πάσα του Μασούρα έφυγε μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Πλζεν: Χρούσκα, Χάβελ, Μπράμπετς (72' Χέιντα), Πέρνιτσα, Χλούσεκ, Χροσόφσκι, Κάλβατς, Καγιάμπα, Τσέρμακ (83' Μίχαλικ), Κόπιτς, Κρμέντσικ (69' Χόρι).

Ολυμπιακός: Σα, Τσιμίκας, Παπαδόπουλος (27' Μπα), Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Βαλμπουενά (56' Καμαρά), Μασούρας (83' Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο.