Εκτός Europa League o Ατρόμητος: Ήττα με 0-2 από τη Λέγκια

Οδυνηρός αποκλεισμός εντός έδρας για τον Ατρόμητο

Όνειρο ήταν και πάει η συμμετοχή του Ατρόμητου στα πλέι οφ του Europa League, αφού η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το αποτέλεσμα της πρώτης αναμέτρησης απέναντι στη Λέγκια Βαρσοβίας.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε φύγει με «λευκή» ισοπαλία από την πολωνική πρωτεύουσα, ηττήθηκε όμως απόψε στην έδρα της με 0-2 και το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι της έλαβε τέλος.

Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν με ένα γκολ που θα τους έφερνε σε θέση οδηγού και το πλησίασαν στο 17ο λεπτό, όταν το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Ρόσα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μαγέσκι.

Οι Πολωνοί πήραν προβάδισμα στο 29΄ με τον Στολάρκσι να νικά τον Μέγερι και τον Μανούσο να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν δεν κατάφερε από κοντά να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Λέγκια έφτασε στο 0-2 στο 51ο λεπτό, όταν ο Γκβίλια σκόραρε στην κλειστή γωνία του Μέγερι κι έκανε πια πολύ δύσκολο το έργο των γηπεδούχων, οι οποίοι αφέθηκαν έκτοτε στη μοίρα τους, κινδυνεύοντας να δεχθούν κι άλλο γκολ.

Πηγή: naftemporiki