Skip to main content
Menu

Ντέρμπι Άρη - Ηρακλή στο Κύπελλο - Ο αντίπαλος του ΠΑΟΚ

Στις 2 Οκτωβρίου θα αναμετρηθούν Άρης και Ηρακλής για το Κύπελλο στο μπάσκετ

Πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωί η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας από το ξεκίνημα και την α' φάση ως και τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Από τα πλέον ενδιαφέροντα ζευγάρια, το ντέρμπι Άρη-Ηρακλή, με τις δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης να διασταυρώνουν τα ξίφη τους στις 2 Οκτωβρίου στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της 2ης φάσης.

Απευθείας στην προημιτελική φάση προκρίνεται ο ΠΑΟΚ, όπως και οι υπόλοιπες πέντε ομάδες της πρώτης εξάδας, και ο αντίπαλός του θα προκύψει από τις προηγούμενες φάσεις. Υποψήφιοι αντίπαλοι του Δικεφάλου είναι ο Πανιώνιος, ο νεοφώτιστος στη Basket League Ερμής Αγιάς, αλλά και ο Ολυμπιακός, ο οποίος θα αγωνιστεί τη νέα σεζόν στην Α2. Οι αγώνες της προημιτελικής φάσης θα διεξαχθούν στις 10 Νοεμβρίου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Κυπέλλου Ελλάδας:

Α' Φάση

1η Αγωνιστική - Τετάρτη 18/09/2019

 

1ος ΟΜΙΛΟΣ

01. ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ - ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ

02. ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΟ - ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ

03. ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ Ν.Φ - ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ

04. ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ

05. ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΟΦΗ

06. ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ - ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

07. ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ - ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ

08. ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ - ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΙΚΟΣ

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

09. ΣΑ ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

10. ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ - ΑΣ ΕΥΡΩΠΗ 87 ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ

11. ΧΑΝΘ - ΑΕΠΣ ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ

12. ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ

13. ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΜΑΣ ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ

14. ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ - ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ

15. ΓΣ ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ

16. ΦΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ - ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ

 

Α' Φάση - 2η Αγωνιστική - Κυριακή 22/09/2019

17. Νικητής Α15 - ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ

18. Νικητής Α7 - ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ

19. Νικητής Α2 - ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ

20. Νικητής Α6 - ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ

21. Νικητής Α3 - ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ

22. Νικητής Α12 - ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ ΛΑΡ.(?)

23. Νικητής Α4 - ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ

24. Νικητής Α10 - ΑΣΚ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ

25. Νικητής Α1 - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ

26. Νικητής Α11 - ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

27. Νικητής Α5 - ΓΣ ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ

28. Νικητής Α16 - ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

29. Νικητής Α9 - ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ

30. Νικητής Α14 - ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ

31. Νικητής Α13 - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

32. Νικητής Α8 - ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 


Α' Φάση - 3η Αγωνιστική - Τετάρτη 25/09/2019

33. Νικητής Α31 - Νικητής Α19

34. Νικητής Α17 - Νικητής Α22

35. Νικητής Α23 - Νικητής Α30

36. Νικητής Α26 - Νικητής Α25

37. Νικητής Α27 - Νικητής Α28

38. Νικητής Α21 - Νικητής Α24

39. Νικητής Α20 - Νικητής Α32

40. Νικητής Α29 - Νικητής Α18

Β' Φάση

B' Φάση - 1η Αγωνιστική, Τετάρτη 02/10/2019

41. ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ-ΡΟΔΟΥ

42. ΝΙΚΗΤΗΣ Α39 - ΓΣ ΚΥΜΗΣ-ΛΑΥΡΙΟ

43. ΝΙΚΗΤΗΣ Α33 - [άγνωστη]

44. ΝΙΚΗΤΗΣ Α37 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α34

45. ΑΡΗΣ - ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

46. ΝΙΚΗΤΗΣ Α35 - ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

47. ΝΙΚΗΤΗΣ Α38 - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ-Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ

48. ΝΙΚΗΤΗΣ Α40 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α36

B' Φάση - 2η Αγωνιστική, Τετάρτη 16/10/2019

49. ΝΙΚΗΤΗΣ Α47 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α48

50. ΝΙΚΗΤΗΣ Α41 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α42

51. ΝΙΚΗΤΗΣ Α44 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α43

52. ΝΙΚΗΤΗΣ Α46 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α45


B' Φάση - 3η Αγωνιστική, Τετάρτη 30/10/2019

53. ΝΙΚΗΤΗΣ Α52 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α50

54. ΝΙΚΗΤΗΣ Α51 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α49

Γ' Φάση - Προημιτελικοί Αγώνες

Κυριακή 10/11/2019

55. ΝΙΚΗΤΗΣ Α54 - ΠΑΟΚ

56. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ

57. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΑΟ ΑΓ. ΕΥΘ. ΚΕΡ. «Ο ΦΑΡΟΣ» (ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ)

58. ΑΕΚ - ΝΙΚΗΤΗΣ Α53

Δ' Φάση - Ημιτελικοί Αγώνες

ΤΕΤΑΡΤΗ 12/02/2020

59. -

60. -

Ε' Φάση - Τελικός - Κυριακή 16/02/2020

Πηγή: metrosport

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Θεσσαλονίκη: Μέτρα για την Κορώνεια ζητά η παράταξη «Οικολογία-Πράσινη Λύση»
Η Περιφερειακή παράταξη "Οικολογία - Πράσινη Λύση" καλεί την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας να λάβει μέτρα για τη λίμνη Κορώνεια
Θεσσαλονίκη: Μέτρα για την Κορώνεια ζητά η παράταξη «Οικολογία-Πράσινη Λύση»