ΠΑΟΚ - Άρης: Ντέρμπι με τα όλα του στην Τούμπα και στο τέλος... 2-2!

Προηγήθηκε ο Άρης με Ματίγια στο 87΄ για να ισοφαρίσει στο 96΄ ο ΠΑΟΚ διατηρώντας το αήττητο

Μεγάλη μάχη στην κατάμεστη Τούμπα μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη για την 4η αγωνιστική της Super League χωρίς όμως νικητή με τις δύο ομάδες σε έναν αγώνα με δραματικό φινάλε να μένουν ισόπαλες με 2-2.

Σε έναν αγώνα με ένταση και αποβολές και για τις δύο ομάδες, ένα γκολ του Μίσιτς στο 96ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αποφύγει την πρώτη του ήττα, στερώντας συγχρόνως από τον Άρη ένα σπουδαίο διπλό.

Αν και ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το ντέρμπι στην κατάμεστη Τούμπα με δύο γκολ στα πρώτα έξι λεπτά, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη ποιοτικά, με το παιχνίδι να έχει συνεχείς διακοπές και εντάσεις μεταξύ των παιχτών των δύο ομάδων.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους στο 4ο μόλις λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Ιντέγε να νικά με σουτ τον Πασχαλάκη.

Η απάντηση όμως των γηπεδούχων ήταν άμεση. Συγκεκριμένα ήρθε στο 6ο λεπτό με τον Μάτος να σκοράρει μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Μίσιτς.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μάτος πέτυχε και δεύτερο τέρμα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Μπίσεσβαρ, έπειτα από έλεγχο στο VAR.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Στο 47΄ το πλασέ του Μίσιτς από καλή θέση φεύγει άουτ.

Η πίεση του δικεφάλου συνεχίστηκε με την επόμενη μεγάλη ευκαιρία να καταγράφεται στο 66΄ λεπτό με τον  Έμαν να διώχνει με τα πόδια σουτ του Λημνιού μέσα από την περιοχή.

Οι ισορροπίες του ματς άλλαξαν στο επόμενο λεπτό με την αποβολή του Μάτος με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πέντε λεπτά αργότερα ωστόσο και ο Άρης έμεινε με 10 παίχτες με τον Σάσα να αποβάλλεται επίσης.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε ξανά την πίεση όμως όποτε χρειάστηκε ο Έμαν δήλωσε παρών απομακρύνοντας τον κίνδυνο για τον Άρη.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ματίγια με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Πασχαλάκη έδωσε το προβάδισμα εκ νέουμε 1-2 στους κίτρινους, που πίστεψαν πως θα έφευγαν με μεγάλο διπλό από την Τούμπα, καθώς στο 95ο λεπτό η κεφαλιά του Βαρέλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως ήρθε η ισοφάριση για το δικέφαλο με το Μίσιτς να γράφει το τελικό 2-2

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Μίσιτς, Ζαμπά (57' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (15' λ.τ Λημνιός), Ακπόμ (70΄ Σφιντέρσκι).

Άρης: Koυέστα (46' Έμαν), Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (85' Σόουζα) Γκάμα (65΄ Λάρσον), Ντιγκινί, Ιντέγε

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο λεπτό του ματς δεν υπήρξε δράση, με τους ποδοσφαιριστές να διαμαρτύρονται με αυτόν τον τρόπο, έπειτα από πρωτοβουλία του ΠΣΑΠ, για τους ανασφάλιστους παίκτες της Super League 2