Πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ - 87-61 τη Λάρισα

Κορυφαίος ο Σμιθ με 24 πόντους

Μετά την ήττα στο ντέρμπι από τον Άρη, το ζητούμενο για τον ΠΑΟΚ σήμερα, ήταν η νίκη σε πρώτη φάση και η όσο το δυνατόν καλύτερη εμφάνιση, σε δεύτερη. Τα κατάφερε και τα δύο με τον Σμιθ να έχει 24 πόντους (οι 22 στο δεύτερο μέρος) με 9/13 σουτ, τον Λιούις να δίνει 10 ασίστ, τον Νόουλς να βάζει 13 πόντους και τον Ουίγκινς 12.

Η Λάρισα από την πλευρά της, γνώρισε δεύτερη "συντριβή" μετά από εκείνη με τον Προμηθέα στην πρεμιέρα κι έδειξε και σήμερα, ότι έχει ακόμα πολύ δρόμο και δουλειά μπροστά της.

Οι δύο ομάδες έκαναν περίπου, 4.30 λεπτά για να πετύχουν εντός παιδιάς καλάθι, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 8-1 με τον Λιούις και τη Λάρισα, να κάνει το 8-3 με τον Παρκς. Αυτό, ήταν το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στην πρώτη περίοδο (!), με την ομάδα του Φλεβαράκη, να βγάζει ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση και με τον Νόουλς να έρχεται από τον πάγκο, να βάζει 7 πόντους και να δίνει 3 ασίστ (μαζί με 5 ριμπάουντ) έκανε ένα σερί 11-0, για το 19-3. Η πρώτη περίοδος, έκλεισε στο +14 για τον ΠΑΟΚ (19-5).

Ο Ουίγκινς ήταν πολύ ορεξάτος και με τον Λιούις να δημιουργεί καλά στον αιφνιδιασμό, ο ΠΑΟΚ πήγε μέχρι το 31-11, στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η Λάρισα, αντέδρασε παροδικά με Παρκς και Χάμιλτον (34-20), αλλά με Εγκεκέζε και Ουίγκινς, οι γηπεδούχοι, πήγαν τη διαφορά στους 17 (39-22), στην ανάπαυλα.

ΠΑΟΚ και Λάρισα τα «έσπασαν» έξω από 6,75 στο πρώτο ημίχρονο (1/12 και 1/15 αντίστοιχα), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν 66% στα δίποντα (12/18), με τη Λάρισα να είναι άστοχη και εκεί (33% και 6/18).

Στην τρίτη περίοδο, η Λάρισα προσπάθησε με όλους τους ξένους της μέσα να βρει σκορ, βρήκε κυρίως από Μπερχανεμέσκελ και Παρκς, αλλά για τον ΠΑΟΚ, οι δημιουργίες του Λιούις και η εκτέλεση του Σμιθ, ήταν οι απαντήσεις. Με τον Σμιθ να φτάνει τους 13, η διαφορά πήγε ξανά στο +20 (60-40) και η τρίτη περίοδος, έληξε στο 62-43.

Ο Σμιθ είχε μπει στη... ζώνη του λυκόφωτος στο δεύτερο μέρος και με συνεχόμενους πόντους με μεγάλα σουτ, έστειλε το σκορ μέχρι το 75-50, για να τελειώσει εκεί το οποιοδήποτε θέμα, υπήρχε για το νικητή. Το μόνο που έμενε ως το τέλος, ήταν το σκορ, που έφτασε στο 87-61.

Δεκάλεπτα: 19-5, 39-22, 62-43, 87-61