Νέο θετικό δείγμα από την Εθνική: 0-1 στην Αρμενία με γκολ του Λημνιού

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Εθνική

Η Εθνική μας ομάδα συνέχισε από το σημείο εκείνο που σταμάτησε τον Οκτώβρη στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας κόντρα στη Βοσνία. Παρουσιάζοντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ένα πολύ καλό πρόσωπο επικράτησε της Αρμενίας με 1-0 στο Ερεβάν και έδειξε πως τα σημάδια των αγώνων που προηγήθηκαν, κάθε άλλο παρά τυχαία ήταν. Η ομάδα του Τζον Φαν΄τ Σχιπ έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης σε όλη τη διάρκεια της, δημιούργησε πολλές ακόμα ευκαιρίες και θα μπορούσε να έχει φτάσει και σε ένα μεγαλύτερο σε έκταση σκορ.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Εθνική μας ομάδα πήρε τον έλεγχο του αγώνα και περιόρισε την Αρμενία σε έναν καθαρά παθητικό ρόλο. Ο Μάνταλος σε τρεις περιπτώσεις δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, ενώ ο Πολωνός διαιτητής έκλεισε τα μάτια σε καθαρό πέναλτι για την ελληνική ομάδα σε ανατροπή του Γιαννούλη μέσα στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων. Ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα ήταν το γεγονός πως το ποσοστό κατοχής της μπάλας έφτασε ακόμα και το 75% υπέρ του συγκροτήματος του Τζον Φαν’τ Σχιπ. Το γκολ έδειχνε πως δεν θα αργούσε να έρθει. Και δεν άργησε. Ο Λημνιός μετά από ωραία συνεργασία Γιαννούλη με Μπακασέτα και πάσα του πρώτου, πέτυχε το πρώτο του τέρμα με το εθνόσημο στο στήθος.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στην επανάληψη. Η Εθνική μας ομάδα έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό, είχε την μπάλα στα πόδια της και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ που θα καθάριζε την υπόθεση νίκη. Στην αντίπερα όχθη δεν απειλήθηκε παρά ελάχιστα στα τελευταία λεπτά και έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Πολωνού διαιτητή. Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στρέφει την προσοχή του στο ματς της Δευτέρας κόντρα στη Φινλανδία στο ΟΑΚΑ στο φινάλε αυτής της προκριματικής σειράς, θέλοντας να κλείσει με χαμόγελο αυτό τον κύκλο αγώνων.

Αρμενία: Αϊραπετιάν, Καλισίρ, Βοσκανιάν (83' Αβετισιάν), Γκριγκοριάν, Μπαρσεγκιάν, Κ. Χοβανισιάν, Ισκανιάν, Βαρντανιάν (59' Σαρκίσοφ), Χαμπαρτσουμιάν, Καραπετιάν, Χοβσεπιάν (83' Γεντιγκαριάν).

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος, Λημνιός, Μάνταλος (67' Μασούρας), Μπακασέτας (81' Τ. Δώνης), Παυλίδης (74' Κουλούρης).