Όρθιος με 10 στο ΟΑΚΑ ο Άρης (1-1) - Οργή για διαιτησία και VAR! (VIDEO)

Οργή στους κίτρινους για τις διαιτητικές αποφάσεις - Είχε τον έλεγχο του αγώνα απέναντι στη νωχελική ΑΕΚ μέχρι την αποβολή

Ο Άρης ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει ένα τεράστιο διπλό στο ΟΑΚΑ, όμως ο Ευαγγέλου γλίτωσε την ΑΕΚ (1-1) από μια σίγουρη ήττα.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης άφησε με δέκα παίκτες την ομάδα του Ένινγκ και σα να μην έφτανε αυτό έδωσε και πέναλτι στην Ένωση, αλλά ο Τσιλιγγίρης έκανε το ματς της ζωής του και οι Θεσσαλονικείς γυρνούν με τον βαθμό της ισοπαλίας στη Θεσσαλονίκη.

Ο αγώνας:

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ανήκε στην ΑΕΚ. Ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα, ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ροζ έβγαλε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή στο 6΄. Η απάντηση του Άρη ήρθε στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο Σιμάο έκανε το λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Φετφατζίδης έκλεψε την μπάλα, μπήκε μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

Πέντε λεπτά μετά, η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Ο Σάσα επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μπάρκας απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ιντέγε.

Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και έχασε μία ακόμα ευκαιρία στο 28΄. Ο Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε απ' όλους, αλλά ο Μπάρκας δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε σταθερά.

Στο 39΄ ο Τσιλιγγίρης κράτησε όρθιο τον Άρη, αποκρούοντας την κοντική κεφαλιά του Σβάρνα μετά την εκτέλεση φάουλ του Σιμάο.

Στο 43΄ το σουτ του Φέφτα δεν ανησύχησε τον Μπάρκα που μπλόκαρε την μπάλα.

Με τους χειρότερους οιωνούς άρχισε το δεύτερο μέρος για τον Άρη, καθώς στο 53΄ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ιντέγε. Ο Ευαγγέλου βλέποντας και το VAR θεώρησε πως ο Νιγηριανός είχε πρόθεση στο πάτημά του στον Μάνταλο, μια απόφαση που έφερε την οργή των ανθρώπων των φιλοξενούμενων.

Παρά την ψυχρολουσία της κόκκινης κάρτας ο Άρης κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 64΄. Ο Ντιγκινί βγήκε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Κόρχουτ, ο οποίος γύρισε στον Λάρσον κι εκείνος με πλασέ νίκησε τον Μπάρκα για το 0-1!

Στο 67΄ ο Τσιλιγγίρης απέκρουσε με διπλή προσπάθεια του Αλμπάνη. Έξι λεπτά μετά, ο νεαρός πορτιέρε των φιλοξενούμενων απέκρουσε ξανά, αυτή τη φορά σε σουτ του Σιμόες, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ροζ.

Στο 78΄ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ροζ από τον Σιμόες, αλλά ο Γάλλος αμυντικός του Άρη βρήκε πρώτα την μπάλα και θα μπορούσε ο Ευαγγέλου να μην δώσει τίποτα. Οι παίκτες του Ένινγκ έπεσαν πάνω στον διαιτητή για διαμαρτυρίες. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάνταλος, ο οποίος δεν λάθεψε και ισοφάρισε σε 1-1 στο 81΄.

Ο Βέρντε βρίσκει με υπέροχη βαθιά μπαλιά τον Αλμπάνη, ο οποίος συνέκλινε, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Τσιλιγγίρη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ένωση λίγο έλειψε να κλέψει το ματς στο 97΄. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Βράνιες έκανε το σουτ, ο Τσιλιγγίρης απομάκρυνε εντυπωσιακά!