Έ-Χ-ασε μεγάλη ευκαιρία για 3η θέση ο Άρης - Μάστιγα τα δοκάρια!

aris_lamia

Δεν έφτασε το γκολ του Λάρσον στο 31' και ο Άρης παρέμεινε στο 1-1 με τη Λαμία χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να σκαρφαλώσει στην 3η θέση - Ξανά δοκάρι με Μπα

Η... καλή ημέρα φαίνεται από το ξεκίνημα και οι δύο ομάδες μπήκαν με στόχο στο παιχνίδι να προσφέρουν θέαμα χωρίς σκοπιμότητες, με την Λαμία μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης να ανοίγει το σκορ, όμως το γκολ που σημείωσε ο Τουράμ, ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον Βρέσκα μετά από διαβούλευση με το VAR, αφού ο επιθετικός της Λαμίας ήταν εκτεθειμένος.

Στο 5ο λεπτό ήρθε η... απάντηση του Άρη με τον Λάρσον να δοκιμάζει το πόδι του, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ, όμως η Λαμία τελικά «πάγωσε» το Κλ. Βικελίδης, αφού ο Τουράμ με εκπληκτική ατομική ενέργεια ξέφυγε από το μαρκάρισμα και με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Τσιλιγγίρη, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας των «κιτρινόμαυρων».

Μετά το γκολ της Λαμίας, ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι και άρχισε να γίνεται επικίνδυνος επιθετικά, με τον Λάρσον στο 31' να εκμεταλλεύεται την πάσα του Γκάμα και με ψύχραιμο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην ήδη όμορφη αναμέτρηση.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μάλιστα, τα αίματα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων... άναψαν μετά από μαρκάρισμα του Σκόνδρα στον Ντιγκινί, όμως το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου ηρέμησε τα πνεύματα, με τους παίκτες των δύο ομάδων να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλοι με 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως η Λαμία έκλεινε σωστά τους χώρους προς την εστία της, μη επιτρέποντας επικίνδυνες καταστάσεις από την πλευρά των «κιτρινόμαυρων», που απειλούσε με μακρινά σουτ.

Στο 66' χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Άρη, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Ματίγια, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Θεοδωρόπουλου και στην επαναφορά ο Μπα βρήκε το δοκάρι, με τους παίκτες των «κιτρινόμαυρων» να μην πιστεύουν την ευκαιρία που χάθηκε.

Ο υψηλός ρυθμός του παιχνιδιού συνεχίστηκε, με τον Άρη να ψάχνει με περισσότερη ένταση το γκολ της νίκης, όμως οι παίκτες της Λαμίας με σωστή τακτική προσέγγιση απομάκρυναν κάθε πηγή κινδύνου από τα καρέ τους, κρατώντας το πολύτιμο για αυτούς 1-1.

Στο 80ο λεπτό ο Άρης έχασε ακόμη μια καλή ευκαιρία, όταν ο Μαρτίνεζ μπήκε στην περιοχή, έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Λάρσον, όμως δεν πρόλαβε την μπάλα, με τους αμυντικούς της Λαμίας να απομακρύνουν τον κίνδυνο, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το τελευταίο σφύριγμα του Γιώργου Βρέσκα, να βρίσκει τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.