Προβάδισμα πρόκρισης για Άρη: 0-1 στην Ξάνθη με Ιντέγε

Βήμα πρόκρισης για τους κίτρινους με νίκη στην Ξάνθη

Προερχόμενος από τη μεγάλη νίκη με 4-2 απέναντι στον ΠΑΟΚ, ο Άρης ταξίδεψε στην Ξάνθη με την ψυχολογία στα ύψη, με σκοπό ένα αποτέλεσμα που θα του έδινε σαφές προβάδισμα για πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου. Και τα κατάφερε επικρατώντας με 0-1 με γκολ του Ιντέγε από το 17ο λεπτό.

Ο Μίκαελ Ένινγκ στο γήπεδο που ντεμπουτάρισε στον πάγκο του Άρη, σημειώνοντας και την πρώτη του νίκη, επέλεξε να ξεκινήσει με τους ίδιος παίχτες που παρατάχθηκε απέναντι και στον ΠΑΟΚ το Σάββατο, την ώρα που οι φίλοι των κιτρίνων στις κερκίδες είχαν μόνο ένα μαύρο πανό με μήνυμα για το θάνατο του 28χρονου Τόσκο στη Θεσσαλονίκη πριν από μερικές ημέρες.

Στο 9ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη όταν μετά από σέντρα από τα αριστερά από τον Κόρχουτ η μπάλα έφτασε στον Φετφατζίδη, που σούταρε, όμως ο Καρασαλίδης έσωσε την εστία του, με τον Σάσα να απειλεί ξανά με σουτ χωρίς να βρίσκει στόχο.

Στο 11΄ ο Μπέντο πραγματοποίησε δύο μεγάλες επεμβάσεις, πρώτα σε φάουλ του Ματίγια και ακολούθως σε σουτ του Κόρχουτ.

To γκολ δεν άργησε με το Φετφατζίδη να βγάζει μόνο τον Λαρσον από τα δεξιά που πάσαρε για τον Ιντέγε που άνοιξε εύκολα το σκορ στο 17΄.

Η Ξάνθη έδειχνε αδύναμη να αντιδράσει στην επιθετικότητα των παιχτών των κιτρίνων που στο 27΄ δημιούργησαν νέα καλή ευκαιρία με το σουτ του Βέλεθ μέσα από την περιοχή να κοντράρει σε σώματα και να απομακρύνεται.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους κίτρινους να μην κινδυνεύουν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Στην επανάληψη, ο αγώνας ξεκίνησε σε χαμηλότερους ρυθμούς με τον Άρη να ελέγχει την αναμέτρηση, αλλά να μην έχει τις ευκαιρίες του πρώτου μέρους.

Στο 66ο λεπτό οι κίτρινοι απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Κόρχουτ σέντραρε από τα αριστερά, ο Φετφατζίδης στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε, αλλά ο Μπέντο απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ στο 72ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Ξάνθης απεσώβησε το 0-2 διώχνοντας με τα ακροδάκτυλα σουτ του Φετφατζίδη.

Στο 89' ο Μαντσίνι σκόραρε μετά από ωραία προσπάθεια του Φετφατζίδη, με το γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιτ.

Στην αμέσως επόμενη φάση η Ξάνθη παραλίγο να πληγώσει τον Άρη, με τον Φοσέ να πλασάρει άστοχα μέσα από τη μικρή περιοχή.

Ξάνθη: Μπέντο, Τέρκι, Λισγάρα, Καμαρά, Μπαριέντος (71' Κοβάσεβιτς), Μουλέν (58' Ντε Αμορίμ), Σόσα, Καρασαλίδη, Κασάδο (71' Φοσέ), Τζουρίτσκοβιτς, Κάστρο

Άρης: Κουέστα, Ρόουζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Λάρσον (59' Ντουρμισάι), Μπρούνο Γκάμα (69' Μαντσίνι), Ιντέγε (82' Αμπού Μπα)