«Ναυάγιο» ΠΑΟΚ στη Λάρισα (95-85) – Κακή ήττα για παραμονή, τραγική άμυνα

Στα όρια των 100 πόντων και πάλι η αμυντική επίδοση του ΠΑΟΚ

«Ναυάγιο» του ΠΑΟΚ στη Λάρισα, όπου ο «Δικέφαλος» ήθελε μία μεγάλη νίκη για την προσπάθειά του να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η τραγική αμυντική επίδοση της ομάδας της Θεσσαλονίκης, ωστόσο, δεν άφησε περιθώρια για το διπλό που θα έδινε μεγάλη ώθηση, την ώρα που η Λάρισα «έκανε πάρτι» κυρίως με τον Χίκι.

Όπως αναφέρει το sdna.gr "

Ο Άντονι Χίκι έβαλε... φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη-μισή παραμονή της Λάρισας επί του ΠΑΟΚ. Με 26 πόντους και τους 10 από αυτούς στην αποφασιστική τέταρτη περίοδο, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη και στο 6-9. Την ίδια ώρες, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ήταν κάκιστος στην άμυνα σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι, παρά τους 18 πόντους του Νόουλς και τους 16 από Μπράουν και Σόρτερ, έχασε και πάλι μακριά από το γήπεδο του, έμεινε στο 4-11 και παραμένει εντός της ζώνης του υποβιβασμού...

Ο αγώνας:

Η Λάρισα ξεκίνησε με τον Χάρις να βρίσκει τα τρίποντα που του αρέσουν για το 13-6, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν είχε καθόλου συγκέντρωση στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αβίαστα λάθη και όταν η Λάρισα δεν έτρεχε, είχε και τον Χίκι σε ρυθμό για να προηγηθεί με 25-10. Με Τσόχλα και Μαργαρίτη, η πρώτη περίοδος, έκλεισε στο 25-15.

Οι γηπεδούχοι, συνέχιζαν να βρίσκουν εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι του ΠΑΟΚ, ο Χίκι έφτασε τους 14 πόντους και παρά τα δύο τρίποντα του Μπράουν, η απόσταση, ήταν και πάλι μεγάλη (39-25). Με τον Σόρτερ να επιστρέφει και να παίζει καλύτερη άμυνα, μαζί με Μπεστ και Σχίζα, ο ΠΑΟΚ με ευστοχία από τις βολές και καλύτερες επιλογές στην επίθεση, μάζεψε τη διαφορά ως την ανάπαυλα (48-42).

Στην τρίτη περίοδο, το σκηνικό πήγε να αλλάξει αφού ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλύτερη άμυνα και στην επίθεση, με το Σόρτερ, κάποια ξεσπάσματα από τον Σμιθ και τις συνεργασίες Μπράουν και Νόουλς, πέρασε μπροστά (60-62) και ήταν μπροστά στο σκορ στο τέλος της περιόδου (69-70).

Η Λάρισα όμως, στην τέταρτη περίοδο, έκανε ό,τι ήθελε, εκμεταλλευόμενη ίσως και την κούραση που θα έβγαζε κάποια στιγμή ο ΠΑΟΚ, με τρία παιχνίδια σε έξι μέρες... Ο Χίκι πήγαινε διαρκώς στο ένας εναντίον ενός, με τους φιλοξενούμενους, να ακολουθούν, μέχρι το 76-77. Σε εκείνο το σημείο, η Λάρισα με Χίκι, Χάρις και Γκάρετ, έκανε το 88-81 και ουσιαστικά τελείωσε την υποθεση νίκη, με το μόνο που έμενε να ήταν το τελικό σκορ που έφτασε στο 95-85.

Δεκάλεπτα: 25-15, 48-42, 69-70, 95-85