Καθάρισε από νωρίς την πρόκριση ο ΠΑΟΚ: 0-1 τον ΠΑΟ και πρόκριση στους 4

Σκόρερ ο Σφιντέρσκι στο 11΄

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου σφράγισε απόψε στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας δίκαια του Παναθηναϊκού με 1-0.

Ο κάτοχος του τροπαίου δεν «κάθισε» πάνω στο σκορ του πρώτου αγώνα στο γήπεδο της Τούμπας, έπαιξε επιθετικά για τη νίκη και την κατέκτησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, έχοντας ως μαέστρο τον εκπληκτικό Πέλκα και σκόρερ τον Σφιντέρσκι μόλις στο 11ο λεπτό.

Ο Δικέφαλος αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό από τον τρόπο με τον οποίο μπήκε στο γήπεδο από το πρώτο δευτερόλεπτο ημα του ματς.

Η τακτική του Αμπελ Φερέιρα να πιέσει πολύ ψηλά τους «πράσινους» αποσυντόνισε τη λειτουργία τους και ταυτόχρονα έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά σε αρκετές υποσχόμενες ευκαιρίες και τον Παναθηναϊκό ανήμπορο να επιβάλλει το ρυθμό του.

Ειδικά μετά το γρήγορο γκολ του Σφιντέρσκι (11’) από εκπληκτική ενέργεια του Πέλκα που του το σέρβιρε στο… πιάτο, ο ΠΑΟΚ απέκτησε ακόμα καλύτερη ψυχολογία και κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου.

Στον Παναθηναϊκό συνέβη αυτό που απεύχονταν, να δεχθεί δηλαδή το εκτός έδρας γκολ που σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα, έκανε το ενδεχόμενο πρόκρισης να φαντάζει απίθανο.

Ο ΠΑΟΚ απόλεσε αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά του (6-2 οι τελικές υπέρ του), πλην όμως το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου του έδινε και με το παραπάνω το μαξιλαράκι ασφαλείας που επιζητούσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δώνης προσπάθησε με δύο γρήγορες αλλαγές (Αγιούμπ-ντεμπούτο και Περέα) να διεκδικήσει τον τρόπο για να ξαναμπεί στο ματς η ομάδα του, πλην όμως ο ΠΑΟΚ είχε φροντίσει να κλείσει πολύ καλά τους χώρους επιλέγοντας φυσιολογικά να περιμένει πίσω από τη μπάλα, ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ στο τρανζίσιον.

Οι φάσεις ήταν ελάχιστες στο δεύτερο ημίχρονο και όσο περνούσε η ώρα δεν υπήρχε αμφισβήτηση για το ποια ομάδα θα πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο για τα ημιτελικά, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει δίκαια νικητής από την Αθήνα.