ΠΑΟΚ: Άδικη ισοπαλία 0-0 με ΠΑΟ - Τον σταμάτησε ο Διούδης

pelkas

Ο Δικέφαλος έμεινε για 2ο παιχνίδι στα πλέι όφ χωρίς νίκη - Καλύτερος από τον Παναθηναϊκό, δικαιούταν τη νίκη

Ο Σωκράτης Διούδης ύψωσε τείχος, κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό και στέρησε από τον ΠΑΟΚ τη νίκη απόψε στο ΟΑΚΑ στη λευκή ισοπαλία των δύο ομάδων (0-0) στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Απόλυτος κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ

Από το πρώτο λεπτό ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και απέκτησε τα ηνία του ματς στηριζόμενος στο ασφυκτικό του πρέσινγκ πολύ ψηλά στην άμυνα του τριφυλλιού μετά την πρώτη πάσα του Διούδη.

Η επιλογή αυτή του Αμπέλ Φερέιρα βραχυκύκλωσε τον τρόπο ανάπτυξης των πράσινων και έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να αποκτήσουν ψυχολογία και να είναι ξεκάθαρα η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο στο πρώτο μισό του ντέρμπι.

Η εξαιρετική συνοχή των γραμμών σε επιθετικό και αμυντικό τρανζίσιον από πλευράς ΠΑΟΚ τον καθιστούσε θωρακισμένο ανασταλτικά και ιδιαίτερα επικίνδυνο στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου, τη στιγμή που οι Πέλκας-Μπίσεσβαρ πετούσαν φωτιές και ο Εσίτι έκανε το καλύτερό του ματς στο δικέφαλο.

Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός ήταν ευάλωτος στο αμυντικό τρανζίσιον και δεν δημιουργούσε ρήγματα όταν είχε τη μπάλα στην κατοχή του, καθώς οι μεσοεπιθετικοί του ήταν εξαφανισμένοι.

Είναι ενδεικτικό ότι οι κορυφαίοι παίκτες του τριφυλλιού ήταν ο τερματοφύλακάς του Σωκράτης Διούδης και οι δύο του στόπερ Σένκεφελντ και Κολοβέτσιος.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι απόλυτος κυρίαρχος έχοντας οκτώ (8) τελικές, με τον Παναθηναϊκό μόλις μία (1) κι αυτή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και από στημένη φάση, παρότι η κατοχή της μπάλας ήταν οριακά υπέρ των πράσινων (51%-49%).

Αλλάξε η εικόνα με τον Αγιούμπ

Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Αγιούμπ ισορρόπησε τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό που ήταν σαφώς καλύτερος στο κράτημα της μπάλας με τον Μαροκινό στη σύνθεσή του, αν και ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να είναι ιδιαίτερα απειλητικός όταν έβγαινε στο τρανζίσιον.

Οι αρκετές αλλαγές επηρέασαν το ρυθμό και η κόπωση των παικτών έπαιξε ρόλο στο να μειωθούν αισθητά οι υποσχόμενες ευκαιρίες όσο περνούσε η ώρα με συνέπεια το 0-0 να μείνει μέχρι το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να χάνει με τον Καμπετσή στο 89’ σημαντική ευκαιρία για να σκοράρει.